Tizenháromszor pördült meg cigánykerekezve, és hónapokra teljesen megvakult.

Egy amerikai nő szívszorító története járja körbe a világot, amelyben bemutatja, hogyan veszítette el a látását 13 egymást követő cigánykerekezés után. Deborah Cobb, aki akkoriban mindössze 19 éves volt, 2002 májusában barátaival a festői Westport tengerpartján töltötte a napját. Gyermekkora óta elkötelezett tornász volt, és aznap sem tudott ellenállni a kihívásnak: egymás után 13 cigánykereket csinált a puha homokban. Az utolsó gyakorlat után, telve örömmel, a földre zuhant, de nem sokkal később rájött, hogy valami nagyon nem stimmel. Barátja arca egy elmosódott narancssárga foltként tűnt fel a látóterében. Míg a perifériás látását még mindig élesnek érezte, a közvetlen előre nézve nem tudta megkülönböztetni a részleteket.
Másnap reggel a helyzet drámaian romlott, és Deborah képtelen volt még a legegyszerűbb feladatokat is elvégezni. Sürgősségi osztályra szállították, ahol az orvosok megállapították, hogy a retina központi részében, a makulában vérerek szakadtak el. Bár a vér mennyisége viszonylag kicsi volt, elegendő ahhoz, hogy blokkolja a központi látását. Az orvosok közölték vele, hogy ha kedvező fordulat áll be, három hónapon belül visszanyerheti látását. De addig jogilag vaknak minősül, ami azt jelenti, hogy nem vezethet, nem tanulhat, és nem nézhet tévét.
Három hónappal az esemény után Deborah központi látása ugyan helyreállt, de az élmény mély nyomot hagyott benne. Korai makuladegenerációval diagnosztizálták, ami miatt 42 évesen úgy érzi, mintha egy 80 éves ember szemén keresztül tapasztalná meg a világot. Azóta is előfordultak kisebb látásvesztési epizódok, például amikor barátaival együtt énekeltek az autóban, vagy amikor a kertben dolgozott. Terhessége alatt az orvosok figyelmeztették, hogy a szülés okozta stressz újabb látásproblémákat idézhet elő, ezért császármetszés mellett döntött, hogy biztos lehessen abban, hogy láthatja újszülött fiát.
Deborah nagymamája mesélte, hogy egy távoli rokonánál hasonló nehézségek merültek fel, ami genetikai hajlamra utalhat. Azóta az orvosok folyamatosan figyelemmel kísérik az állapotát, mivel a komplikációk visszatérésének kockázata komoly aggodalomra ad okot. Deborah azóta sokkal óvatosabb lett a fizikai aktivitás terén, és igyekszik elkerülni azokat a tevékenységeket, amelyek hirtelen vérnyomás-emelkedést idézhetnek elő.
Több mint húsz év eltelt azóta, hogy utoljára cigánykerekezett. Néha még felidézi azokat a pillanatokat, amikor a levegőben pörögve érezte a szabadságot, ám mostanra úgy véli, hogy bizonyos élmények nem érik meg a kockázatot, bármennyire is örömet adtak neki egykor.