Ötvenhárom év elteltével napvilágot látott az a megdöbbentő hír, hogy a történelem leghíresebb fényképét nem az a fotós készítette, aki végül megkapta érte a Pulitzer-díjat.

A kép hátterében egy tragikus történet áll, mely 1972. június 8-án bontakozott ki. Az AP hírügynökség fotósa Saigon környékén járt, amikor megörökítette a napalmtámadás elől menekülő civilek szívszorító pillanatait. Ezen a felvételen egy kilencéves, meztelen kislány is látható, akinek bőre a lángoló vegyi anyag következtében súlyosan megégett. A kép azóta ikonikussá vált, és a háború borzalmait, valamint az emberi szenvedést szimbolizálja, egy olyan pillanatot megörökítve, amely örökre bevésődött a történelem emlékezetébe.

A fénykép alkotója Nick Ut, aki akkoriban az AP 20 éves munkatársa volt. 1973-ban elnyerte a World Press Photo első díját, valamint a Pulitzer-díjat is a híres felvételéért, amely a vietnami háború szörnyűségeit örökítette meg, és mára a konfliktus emblematikus ikonja lett.

A kislányt évekkel később Miamiben kezelték, ahol lágylézeres terápián vett részt. Felnőttként pedig találkozott a fotó állítólagos készítőjével, Nick Uttallal.

A nagy találkozás Nick Ut és a fénykép alanyának, Pham Thi Kim Phucnak a között, 49 év elteltével:

Idén februárban a Sundance Filmfesztiválon debütált Bao Nguyen vietnami rendező legújabb dokumentumfilmje, a The Stringer (A külsős). A film alaposan feltárta az ikonikus fénykép keletkezésének háttérsztoriját, megszólaltatva azokat a szemtanúkat, akik még mindig élnek. A kutatás eredményeként kiderült, hogy a híres felvételt egy külsős fotós, Nguyen Thanh Nghe készítette, aki az AP hírügynökségnek dolgozott. De miért nem ő lett a Pulitzer-díj birtokosa? Az állítólagos ok az volt, hogy az AP nem kívánta, hogy egy külsős fotós, aki csupán eseti megbízásokat teljesített, kapja meg a szakmai elismerést.

Nick Ut vehemensen tagad, de Gary Knight, a The Stringer executive producere elmondta, hogy nem kevesebb, mint 55 embert interjúvoltak meg a kép keletkezéséről, és ezen interjúk alapján jutottak arra a következtetésre, hogy Nguyen Thanh Nghe a szerző.

A World Press Photo nevű szervezet határozottan kijelentette, hogy a fotó valódi és hiteles, méltán elnyerte az összes rá vonatkozó díjat. Azonban a valóság az, hogy valószínűleg nem az a személy a szerzője, akiről az elmúlt öt évtizedben azt hittük.

Related posts