A dél-koreai elnök nyilvánosan kifejezte sajnálatát a hadiállapot bevezetésére irányuló törekvése miatt.

Jun Szogjol, Dél-Korea elnöke, nyilvánosan elnézést kért a hadiállapot bevezetésére irányuló, csak rövid ideig tartó kísérlete miatt. Kijelentette, hogy vállalja a felelősséget, és nyitott arra, hogy szembenézzen a tettei következményeivel, legyenek azok jogi vagy politikai jellegűek. Ezzel párhuzamosan Dél-Korea utcáin tömegek vonultak fel, követelve a lemondását, de a tiltakozások nemcsak hazájában, hanem világszerte is terjednek, London, Párizs és Berlin utcáin is hallatják hangjukat az elégedetlenek.
Jun Szogjol, Dél-Korea vezetője, egy kétperces televíziós beszéd keretében, mely az első nyilvános megnyilatkozása volt azután, hogy szerdán visszavonta a hadiállapot bevezetésére tett lépését, kifejezte sajnálatát a katonai intézkedés bevezetésére tett próbálkozásáért.
Szogjol kifejezte, hogy "nagyon sajnálja" a döntését, amelyről a The Guardian beszámolója szerint elmondta, hogy az a kétségbeesés szülötte volt. Emellett ígéretet tett arra, hogy nem fog újra kísérletezni a hadiállapot bevezetésével.
Nagyon sajnálom, és őszintén szeretnék bocsánatot kérni azoktól az emberektől, akiket sokkolt a döntés
- Hangsúlyozta az elnök, miközben tiszteletteljesen meghajolt, és hozzátette, hogy a pártja felelősségére bízza, hogy a jövőben intézkedéseket tegyen a politikai helyzet megszilárdítása érdekében, beleértve a saját mandátumának kérdését is.
Ahogyan arról beszámoltunk, Jun Szogjol kedden hirdetett Dél-Koreában hadiállapotot, ám a polgári tüntetések és egy rögtönzött képviselői szavazás után pár órával később visszakozott. A legnagyobb ellenzéki párt, a Demokratikus Összefogás Pártja lemondásra szólította fel az elnököt.
Azóta Dél-Korea védelmi minisztere, Kim Jonghjun már lemondott hivatalából, ugyanis kiderült, hogy ő maga javasolta a keddi hadiállapot kihirdetését és a csapatok parlamenthez vezénylését is.
A legfőbb ellenzéki párt, a Demokrata Összefogás vezetője "kiábrándítónak" minősítette az elnök bocsánatkérését, és szerinte az csak növelte a közvélemény haragját.
Jelen pillanatban az elnök jelenléte jelenti a legnagyobb veszélyt Dél-Korea számára.
- nyilatkozta a párt vezetője, hangsúlyozva, hogy a helyzet megoldásához elengedhetetlen az elnök azonnali lemondása vagy a vádemelés útján történő eltávolítása.
Han Dong-hun, a kormányzó Népi Erők Pártjának (PPP) vezetője kijelentette, hogy az elnök lemondása elkerülhetetlen, mivel már nem képes ellátni feladatait. Pénteki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az elnök komoly veszélyt jelent az ország stabilitására, és sürgős szükség van a hatalomból való eltávolítására. Ezen kívül kulcsfontosságú állami tisztviselők, köztük Jun kabinetfőnöke is benyújtották lemondásukat. Ezzel ellentétben a PPP tagjai később hivatalosan is megerősítették, hogy ellenzik Jun Szogjol felelősségre vonását.
Jelenleg nem világos, hogy az ellenzéki törvényhozók által előterjesztett indítvány elnyeri-e a Jun felelősségre vonásához szükséges kétharmados többséget, de a helyzet egyre inkább ezt valószínűsíti. Ahhoz, hogy Jun megbuktatása sikeres legyen, a 300 fős nemzetgyűlésből legalább 200 képviselő támogatására van szükség. Az ellenzéki pártok, amelyek közösen terjesztették elő a vádemelési indítványt, összesen 192 mandátummal bírnak. Ez azt jelenti, hogy legalább nyolc szavazatot kellene szerezniük Jun pártjának képviselőitől.
Szerdán 18 képviselő vett részt abban a szavazásban, amely során egyhangúlag, 190-0 arányban megszüntették a hadiállapotot. Ez alig három órával azután történt, hogy Jun a televízióban bejelentette az intézkedést.
A péntek esti nyilatkozatában a demokrata párti törvényhozó hangsúlyozta, hogy Dél-Korea továbbra is kedvező környezetet biztosít az üzleti kapcsolatok számára, igyekezve ezzel megnyugtatni a nemzetközi közvéleményt.
Ne aggódj, a nemzetközi közösség továbbra is bízva invesztálhat Korea szilárd demokráciájába és rezilienciájába.
- fogalmazta meg egyedi stílusával.
Péntek este országszerte látványos tüntetések kezdődtek, és a szombati napra újabb demonstrációkat terveznek. A szakszervezetek és civil csoportok fáklyás felvonulást szerveztek a nemzetgyűlés közelében, míg a világ különböző pontjain élő koreai közösségek is saját tiltakozó eseményeket szerveznek. Londonban, Párizsban és Berlinben is több helyszínen tartanak megmozdulásokat, ahol Jun lemondását követelik.