A Gutenberg galaxis lottóesélyei: Mi vár a folyóiratok jövőjére? A digitális forradalom korában, amikor a tartalom fogyasztása és előállítása soha nem látott mértékben átalakul, érdemes elgondolkodni azon, hogy mit hoz a jövő a folyóiratok számára. A Gut

A hatalmas játszma kezdetét vette: vajon gazdasági fellendülés vár ránk, vagy csupán illúziókkal etetik a közvéleményt?

Mint a géppisztoly kerepelés, úgy pattogtak az érintettek válaszai már másnap reggel az új kulturális miniszter Index interjújára. Jómagam is egy golyó vagyok az elégedetlenség tárjában. Az igazság az, hogy én már az előd - Csák János - Index interjújára is szerettem volna "lövöldözni", de valahogy elsikkadt a folyóirat- és könyvkiadás mindennapi robotjában. Azonban nem sokkal előtte, szintén az Indexen, vázoltam a problémát, az írott kultúra hanyatlását, s benne az állam szerepét és felelősségét.

Csák Jánosnak azt válaszoltam volna, hogy valóban lényeges kérdés, hogy a kultúra fenntartásához elengedhetetlen a közönség támogatása. Azonban a magyar történelem újkori tragédiái, mint például a zsidóság kiirtása, a németek kitelepítése és az arisztokrácia drámai leépítése, sajnos megakadályozták ezt a folyamatot. Az a réteg, amely hagyományosan támogatta a kultúrát, szinte teljesen eltűnt a magyar társadalomból. Ezen felül a szocialista rendszer negyven éve alatt kialakult elméleti és gyakorlati keretek, amelyek között akadtak pozitív aspektusok is – például a kultúra áru jellegének tagadása – még hosszú időre meghatározták a gondolkodásmódot. Azt írtam volna, hogy a kultúra önfenntartásához szükséges időre még legalább egy évszázadot várnunk kell, amíg ismét létrejöhet egy olyan kultúra támogató közeg, amely a közönség és a mecénások révén organikusan fejlődhet.

Régi paripámon lovagoltam volna ekkor is: az állam két legyet/feladatot üthetne egy csapásra: a könyvtárak ellátásával segíthetne a leghasznosabban a Gutenberg galaxis fenntartásában, ahogy ezt nálunk gazdagabb államok is teszik.

Hankó Balázs interjújának azon része, amely a folyóirat támogatásának megvonásával foglalkozik, sajnos teljesen kizárja a párbeszéd lehetőségét. Ráadásul a könyvkiadói támogatások elmaradásáról sem esik szó, ami szintén fontos tényező lenne a diskurzus szempontjából.

Természetesen! Kérlek, írd le a szöveget, amelyet szeretnél egyedivé tenni, és én segítek átfogalmazni vagy átkonstruálni.

Említették a folyóiratokat. Igaz, hogy a tavalyi évben nem abból a forrásból kaptak, amiből eredetileg kellett volna, de a Nemzeti Kulturális Alapnak van saját lábon álló finanszírozása az ötös lottó bevételeiből. Ha minden elemet összegyűjtök, akkor a folyóiratok 1,5 milliárd forintos támogatást kaptak. Szóval mondhatom azt is, minél többen lottózzanak, mert az a kultúrát is támogatja!

Az általam vezetett Múlt és Jövő című magyar zsidó kulturális folyóirat nem értesült semmilyen információról a lottó nyeremények révén történő kulturális támogatásokról. Ez különösen meglepő, hiszen a rendszerváltás óta az állam támogatta azt a "kulturális erőteret", amelynek részesei vagyunk. Az erről szóló információk csupán egy Index cikkből sejthetők, és a nyertesek, valamint az őket kijelölő bizottság - amennyiben egyáltalán létezett - kiléte teljes mértékben rejtve maradt a nyilvánosság elől. Ha ez a helyzet, akkor az osztogatás nem tekinthető valódi állami támogatásnak. Az állam felelőssége nem csupán a támogatások odaítélésében, hanem abban is, hogy a pályázatok elbírálása átlátható és értékelhető módon történjen, amely magában foglalja a pályázati folyamat minden lépésének nyilvánosságát is.

A rendszerváltás után a magyar kultúra támogatása új dimenziókat nyitott a Nemzeti Kulturális Alap létrejöttével. Ezen alap keretein belül lehetőség nyílt különféle kulturális kezdeményezések, projektek és programok támogatására, így egyfajta stabil alapot teremtve a kulturális élet fejlődéséhez. Azonban a helyzet mára megváltozott. Vajon valóban megszűnt ez a lehetőség, vagy csak új formákat öltött?

Ezt kérdezném tisztelettel a magyar kultúra új felelősétől. A pontos - lehet fájdalmas - válasz fel fog érni egy lottónyereménnyel.

A válaszom az én saját szerencsehozó szelvényem, amit a titkos vágyaim közé dobtam.

A szerző író, a Múlt és Jövő zsidó kulturális folyóirat főszerkesztője.

Related posts