A legismertebb politikai vezető, akit a nép isteni eredetűnek tekintett.

Kevesen vannak azok, akik annyira mély hatással voltak a történelem alakulására, mint Julius Caesar. Történészek sokféleképpen közelítik meg személyét: egyesek dicsőítik, mások kritizálják, míg megint mások inkább árnyalt képet festenek róla. Mindenesetre, a döntései és életpályája jelentősége megkérdőjelezhetetlen. Róma neves hadvezére és politikai stratéga Krisztus előtt 100-ban született. A pontos születési dátuma továbbra is vita tárgyát képezi: július 12-én vagy 13-án látta meg a napvilágot, de a mai napig a nevét idézzük fel.
"A koczka vetve, s életünk tétje forog a levegőben, miközben körülöttünk számos ellenfél ugat. Félek, hogy nem csupán barátságos mosolyok rejlenek, hanem a szívük mélyén ezer veszély készülődik" - írja Octavius a Julius Caesar című drámában. Kezdő sora Caesar legendás szavainak nyomán született.
A sors már meg van pecsételve.
Politikai és katonai karrierje során az egykori római consul számtalan ellenféllel nézett szembe, miközben a bukás és a halál árnyéka folyamatosan ott lebegett körülötte. E tapasztalatainak köszönhetően számos idézet maradt ránk, amelyek az ő bölcsességét tükrözik. Olyan megjegyzéseket tett, mint például: "Nem lehet, hogy az ember ne váljon azzá, akinek a többiek hiszik," vagy a híres "Jöttem, láttam, győztem," valamint azt is mondta, hogy "Az emberek hajlamosak elhinni azt, amire igazán vágynak." Ezek a mondások nemcsak a személyiségét, hanem a korabeli társadalom mélyebb megértését is segítik.
Könnyű bölcsességet meríteni egy nagy ember vélt szavaiból, de talán sokkal tanulságosabb a tetteire figyelni, hiszen azok valóban magukért beszélnek. Caesar, bár emberi és politikai döntései az utókor szemében más megvilágításba kerültek, életében rengeteg olyan lépést tett, amelyek Róma megerősítéséhez vezettek, és megalapozták a későbbi birodalom fénykorát. Az ő cselekedetei nem csupán a történelmet formálták, hanem a jövő generációinak is példát mutattak a vezetésről és a bátorságról.
A hadvezér egy mélységes múltú, mitikus legendákkal átszőtt család sarjaként látta meg a napvilágot, s a hiedelmek szerint ereiben isteni eredetű vér csörgedezett. Hogy ez a történet Caesar felemelkedése után vált-e népszerűvé, vagy már jóval előtte is terjedt, az a tudósok között élénk vitákat generál. Egy dolog azonban kétségtelen: az államférfi életútja valóban rejt magában valami transzcendens vonást.
Huszonévesen jelentős tisztségeket tudhatott magának, aktívan részt vett a politikai életben, néha pedig komoly ellenfelekre is szert tett, ahogy céljait próbálta elérni. Volt, hogy pénzzel, máskor szívességgel és jó emberi kapcsolattal, megint máskor fegyverrel szerzett érvényt az akaratának. Hadvezérként kalózokat győzött le, megadásra kényszerítette a gall seregeket, megszállta Britanniát (bár maradandó hódításokat nem tett), stabilizálta a birodalmat leverve a felkelőket minden területen, és számos csatában vett részt, amiért katonái és a polgárok egy része is becsülte.
A legmagasabb rangú papi méltóság, consul, diktátor, katonai zseni, és a háborúk dicsőségét megélő hős - mindezen címek öregbítették egy férfi nevét, akinek a királyi rang is a közelében lebegett. Ám sorsa tragikus fordulatot vett, hiszen, ahogyan azt a híres Shakespeare-dráma is megjeleníti, merénylet áldozatává vált, ami Róma falain belül súlyos polgárháborút robbantott ki. E drámai események következtében, hosszú évekkel később, fogadott fia, Augustus emelkedett a történelem színpadára, aki végül győztesen lépett ki a zűrzavarból, és akit ma a Római Birodalom megalapítójaként, valamint az első római császárként ismerünk.
Julius Caesar élete messze túlmutatott a politikai intrikák és háborús stratégiák világán. Nem csupán a hatalom embere volt, hanem kiváló szónok és író is – sokan emlékeznek rá, mint aki a próza mestereként is maradandót alkotott. Egyes források szerint még verseket is írt, és a nyelvtudomány iránti érdeklődése is megvolt. Róma hadjáratairól és katonai mozgósításairól szóló feljegyzések is az ő tollából származnak, amelyek betekintést nyújtanak a korabeli hadvezetésbe. Magánéletét tekintve sem volt eseménymentes; három felesége volt, ebből az egyik korán elhunyt, míg egy másikkal elvált. Élete tehát nem csupán a politikai hatalomról, hanem a személyes drámákról és emberi kapcsolatok bonyolultságáról is szólt.
A róla készült műalkotások, a történetével foglalkozó filmek és színdarabok lenyűgöző mennyiségben találhatók meg a világ kulturális örökségében. Épületek, városok, hegyláncok, sőt még egy törpebolygó is viseli az egykori hadvezér nevét. Julius Caesar 2125 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot, ezért egy izgalmas kvízzel készültünk olvasóinknak, hogy mélyebb betekintést nyerhessenek a római államférfi életébe és örökségébe.