A magyar munkavállalók körében a felmérések szerint 359 100 forintnál alacsonyabb nettó jövedelemmel rendelkezik a dolgozók fele.
Némileg lassult a bérek növekedési üteme a KSH legfrissebb statisztikája szerint, szeptemberben ugyanis a bruttó átlagkereset 12,5 százalékkal emelkedett előző év azonos időszakához képest, ami elmarad az idén meddig megszokott 13 százalék környéki adattól. Mivel azonban az infláció változatlanul alacsony, annak 3 százaléka mellett 9,2 százalékos reálkereset növekedést regisztrált a hivatal.
A bruttó átlagos bér a kilencedik hónapban 627 400 forint volt, ez a kedvezmények figyelembe vétele nélkül 417 200 forintos átlagos nettó fizetést jelent, ami a bruttóhoz hasonlóan 12,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi szintnél.
A munkavállalók bérviszonyainak mélyebb megértéséhez érdemes a mediánbért figyelembe venni, amely azt az összeget jelöli, aminél pontosan annyian keresnek kevesebbet, mint többet. Szeptember hónapban a mediánbér bruttó 519 500 forintra rúgott, ami nettósítva 359 100 forintot jelent. Érdekesség, hogy ez az összeg 15,4 százalékkal magasabb az előző év hasonló időszakához képest.
A mediánbér emelkedésének gyorsabb üteme az átlagbérhez képest azt jelzi, hogy idén a minimálbér emelése miatt az alacsonyabb keresetű csoportokban jelentősebb bérnövekedés valósult meg, mint a magasabb jövedelműek esetében.
Szeptemberre Magyarországon már nem akadt olyan szektor, ahol az átlagos bruttó bér elérte volna az egymillió forintot. A legmagasabb jövedelmeket a következő ágazatok biztosították:
A rangsor alján nem történt lényeges elmozdulás, továbbra is azok az iparágak találhatók, amelyek a legkevésbé jövedelmezőek.