A magyar gróf és a trónörökös felesége között szövődött titkos románc meséje évszázadok óta él a köztudatban. Egy gyönyörű kastély falai között bontakozott ki a szerelem, melyet a társadalmi normák és elvárások tiltanak. Az épület magán viseli a szenvedél

51 évesen vált édesanyává a magyar színésznő, aki különleges élethelyzetével és döntéseivel sokakat inspirál. A kisgyermek nevelése mellett hozott válási döntése mögött személyes okok és tapasztalatok állnak, amelyek révén új irányt kíván venni az életében. Az édesanya szerep mellett most a saját boldogságának keresésére is fókuszál, ami sok nő számára példaértékű lehet.
Keszthely nem csupán a vízi kalandok otthona, hanem a kulturális felfedezések igazi fellegvára is. A város hangulatában még ma is érezhető a főúri örökség eleganciája, de a lenyűgöző Festetics-kastély mellett számos más izgalmas titok is várja a látogatókat. Az ország egyetlen halászkápolnája is itt található, míg a Keszthelyi-hegység erdeiben megbújik Zala megye egyik legérdekesebb természeti kincse, a misztikus Vadlán-lik. Balatoni legendák cikksorozatunk harmadik részében a térséghez kötődő különleges mondákat és történeteket tárjuk az olvasók elé.
Egykor virágzó főúri élet lengte be Keszthely mindennapjait: grófok, hercegek és hercegkisasszonyok fürdőztek a település szépségében, miközben békére, nyugalomra és nem ritkán örök szerelemre találtak a csodás barokk kastély falai között. Kiváló példa erre Festetics II. Tasziló és Lady Mary Hamilton mesébe illő története, amelyet valós események ihlettek.
A XIX. század végén a magyar gróf, Festetics II. Tasziló mindent elsöprő szerelembe esett a skót hercegkisasszonnyal, Lady Mary-Victoria Douglas Hamiltonnal. Ám közös jövőjük reménye hamar szertefoszlott, mivel Mary apja ragaszkodott hozzá, hogy lánya rangjához méltó párt válasszon, és rákényszerítette, hogy hozzámenjen a monacói herceghez (a trónörökös 1889-től haláláig az ország uralkodója is volt). Az ifjú hercegné azonban boldogtalan volt a házasságában, férje, Albert megalázó módon bánt vele.
Tasziló mindennapjai egy szomorú ködbe burkolózva teltek: hiába ölelték körbe őt gyönyörű hölgyek, szívét mindig csak Mary emléke foglalta le. Az igazi remény szikrája akkor gyúlt fel benne, amikor értesült róla, hogy szerelme elhagyta Monacót, és édesanyjához menekült Baden-Badenbe, ahol megérkezett a herceg gyermekének világra jövetele.
Ezután Tasziló és Mary rendszeres levelezésbe kezdett. Tíz éven át epekedve vártak egymásra, míg végül a Szentszék érvénytelenítette Mary házasságát, így már semmi sem állhatott útjukba.
Egy idilli esküvő keretében mondták ki a boldogító igent, és Keszthely városa lett az új otthonuk. Mary szívét rabul ejtette a Balaton partjának varázslatos szépsége, alig várta, hogy véglegesen itt kezdjék meg közös életüket. Három évvel később, 1883-ban Tasziló örökséghez jutott, amikor megkapta a Festetics-birtokokat, majd 1911-ben a királyi méltóság is elismerte őt hercegi címmel. Szerelmük az évek során egyre csak erősödött, kiolthatatlan tűzként lobogott: negyvenkét boldog évet töltöttek együtt, házasságuk gyümölcseként négy gyermek látta meg a napvilágot.
Egyedülálló történelmi örökség: a keszthelyi Festetics-kastély és a Fenyves allé
A szerelmes házaspár szívvel-lélekkel gondozta és varázsolta széppé a keszthelyi birtokot, amely ma is elbűvölő látványt kínál a látogatóknak. A kastély fényűző termei a múlt főúri életének szellemiségét idézik meg, ahol a főúri enteriőrkiállítás, a vadászati tárlat és a hintók gyűjteménye mind-mind egy-egy különleges utazásra hívnak vissza az időben. A közelmúltban felújított Fenékpusztai Majorság is korhű környezetben kelti életre a Festetics család fénykorát és a lótartási hagyományokat, mintha csak egy régi meséből léptünk volna elő. A keszthelyi kalandok mellett érdemes ellátogatni a Festetics Kastély szomszédságában található Amazon Ház Látogatóközpontba is, ahol a hajdani főúri utazások, valamint a szárazföldi, vízi és légi közlekedési eszközök titkaiba nyerhetünk betekintést.
Mary és Tasziló nevéhez fűződik azoknak a feketefenyőknek az ültetése, amelyek egykor összekötötték a kastélyt a fenékpusztai uradalommal. Nem véletlenül esett a választásuk erre a fafajtára: idős korára a feketefenyő lombkoronája ernyőszerű formát ölt, amely toszkán hangulatot idéz. A közel 6 kilométer hosszú, mintegy 900 fából álló Fenyves allé ma is különleges látványosság, egyben hazánk leghosszabb és legidősebb kettős feketefenyő fasora. Nemcsak romantikus séták, hanem nordic walking túrák és kerékpáros kirándulások kedvelt útvonala is.
A feketefenyők a Balatongyörökre is eljutottak, különösen a Szépkilátóhoz, ahonnan lélegzetelállító panoráma tárul elénk a Balatonra. Ez a kilátópont nem csupán gyönyörű látványt kínál, hanem a házaspár egyik legkedveltebb kirándulóhelye is volt; rendszeresen ellátogattak ide európai főúri és királyi vendégeikkel, hogy együtt élvezzék a természet szépségeit és az elragadó kilátást.
A titokzatos Vadlán-lik, ahol a Balaton szirénjei rejtőztek
Keszthely városát elhagyva a Keszthelyi-hegység rejtett kincseivel találkozhatunk, amelyek közül kiemelkedik a titokzatos Vadlán-lik. Ez a bazaltsziklák által körülölelt barlang nem csupán természeti csoda, hanem egyben a környék legendáival is átszőtt helyszín. Az ősi mondák szerint itt lelték otthonukat a vadleányok, akik ritkán mutatkoztak az emberek világában. A Vadlán-lik tehát nemcsak felfedezésre váró csodákat rejt, hanem a múlt titkait is magában hordozza.
Ruhájuk nem volt, derekukon egyetlen kendő lebegett, keblüket pedig csak az aranyhajuk fedte. Erdei gyümölcsökön, madártojásokon és bogyókon éltek, s ha leszállt az éj, varázslatos énekükkel megtöltötték az erdőt. Gyönyörű szerelmes dalaik különös erővel hatottak a férfiakra, leginkább a halászlegényekre. Aki engedett a csábításnak, azt a vadleányok a balatongyöröki Szerelemdombra vitték, ahonnan soha senki nem tért már vissza.
Ha hiszel a mondának, ha nem, akkor is érdemes felkeresni ezeket a különleges természeti képződményeket a Keszthelyi-hegységben. A Kovácsi-hegyi Vadlán-likat Nagygörbő felől közelítheted meg, a gyenesdiási és a rezi barlangot a településekből indulva és a turistavonalat követve érheted el, míg a vállusi Vadlán-lik esetében a Kék barlangjelzés ösvényéről lehet letérni a bejárathoz, Vállus egyik szurdokrészénél.
A kápolna, amely a halál szorításából visszatért halászok emlékét hirdeti, titokzatos történeteket mesél a viharos tengerek harcosairól.
Sokan nem tudják, hogy Keszthely környékén, a festői Vonyarcvashegy Szent Mihály-dombján található Magyarország egyetlen halászkápolnája. Ez az apró, de annál jelentőségteljesebb épület a negyven halász csodálatos megmenekülésének állít emléket. A történet szerint 1739 telén 46 bátor halász merészkedett ki a befagyott Balaton jegére, hogy halat fogjanak az otthon éhező családok számára. Miközben lelkesen vágták a lékeket, hirtelen váratlanul roppanni kezdett a jég. Hat halász a jeges vízbe zuhant, míg a többiek a sodródó jégtáblán rekedtek, kétségbeesetten küzdve a túlélésért.
A tragédia már-már elkerülhetetlennek tűnt, amikor hirtelen váratlan szélfordulás érkezett, és a jégtábla a part felé kezdett sodródni. A halászok megmenekülésük örömére elhatározták, hogy kápolnát emelnek a közeli dombtetőn. Ez a kápolna nem csupán a mögötte álló történet miatt figyelemre méltó; a tetejéről elénk táruló panoráma egyszerűen lélegzetelállító. Érdemes felfedezni a domb déli lejtőjén található Golgota-szoborcsoportot is, amely varázslatos, idilli hangulatával elbűvöli a látogatókat.
Ha kíváncsi vagy, milyen legendákat rejtenek más balatoni települések, akkor kövesd figyelemmel a cikksorozat további részeit! A We Love Balaton oldalán pedig számtalan érdekes, júliusi programjavaslatot találsz a Balaton környékéről.