A német kancellár figyelmeztetése Elon Muskról: Ne tápláld a trollt!

A hétvégén megjelent egy figyelemre méltó interjú a német Stern magazinban Olaf Scholz kancellárral, ahol többek között Elon Musk is terítékre került. A beszélgetés fókuszában állt, hogy Musk, a saját tulajdonában lévő X platformon (korábbi nevén Twitter) többször is "bolondnak" titulálta Scholzot, emellett pedig nyilvánosan kifejezte támogatását a szélsőjobboldali AfD iránt. Az AfD kancellárjelöltje, Alice Weidel, nemrégiben élő vitát tervezett az X-en, amely tovább növeli a politikai feszültségeket a német közéletben.
"Fontos, hogy megőrizzük a higgadtságunkat. Szociáldemokrataként már régóta tudatában vagyunk annak, hogy léteznek olyan tehetős médiatulajdonosok, akik nem osztják a szociáldemokrata eszméket, és ezt nem is titkolják" – nyilatkozta Scholz. Elmondta azt is, hogy nem fog azon fáradozni, hogy próbáljon párbeszédet folytatni Muskkal, mivel szerinte "nem helyénvaló, hogy Musk úr kegyeit keressem. Ezt másokra bízom. A szabály világos: ne tápláld a trollokat." Scholz hangsúlyozta, hogy "sokkal aggasztóbbnak tartom, hogy Musk egy olyan pártot támogat, mint az AfD, amely szélsőjobboldali nézeteket vall, közeledést sürget Putyin Oroszországához, és a transzatlanti kapcsolatok gyengítésére törekszik."
Scholz az interjú során lehetőséget látott arra, hogy visszavágjon Musk kijelentésére, amelyben a múlt hónapban "antidemokratikus zsarnoknak" titulálta Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnököt. A német kancellár határozottan kijelentette: "A német elnök nem zsarnok, és Németország egy erős, stabil demokrácia. Nem számít, hogy mit mond Musk. Itt a polgárok akarata érvényesül, nem egy amerikai milliárdos kiszámíthatatlan véleménye."
Ez volt a kancellár legközvetlenebb reakciója Musk elmúlt hetekben tett nyilatkozataira azután, hogy a szilveszteri beszédében, még nem említette név szerint Muskot és a Twittert, csak azt kérte a választóktól: ne hagyják, hogy a "közösségi médiacsatornák tulajdonosai" döntsék el az általános választások kimenetelét.
A kancellári interjúval és Musk X-platformra gyakorolt hatásával kapcsolatban a Guardian kiemeli, hogy mióta Elon Musk átvette a közösségi média irányítását, egyre inkább kihasználja annak globális elérhetőségét, hogy saját politikai elképzeléseit népszerűsítse. Először negyedmilliárd dollárt fektetett be Donald Trump újbóli elnökké választásába, majd befolyását arra használta, hogy támogassa a szélsőjobboldali és az establishment-ellenes politikai mozgalmakat, kezdetben Európa-szerte.
A németországi ügyekbe belefolyása után az elmúlt napokban belevetette magát az Egyesült Királyság politikájába, felszólítva Károly királyt, hogy oszlassa fel a parlamentet, illetve bírálta a kormányt gyerekek elleni visszaélésekkel kapcsolatos ügyek miatt, továbbá azt is mondta, hogy szerinte Nigel Farage-t le kellene váltani a reformpárt vezetői tisztségéből, miközben a hírek szerint 100 millió dollárt adományozhatott a pártnak.
A Guardian jelentése szerint Musk tevékenysége nemcsak a német és brit politikai színtérre terjedt ki, hanem Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is folytatott eszmecseréket. Emlékeztetnek arra, hogy Orbán kormánya 2018 óta uniós szankciók kereszttüzében áll, mivel "rendszerszintű fenyegetést" jelent a demokráciára és a jogállamiságra. Emellett Musk kritikával illette azokat a bírákat, akik orosz beavatkozás gyanúja miatt érvénytelenítették a román elnökválasztást, és különösen lelkes támogatója Giorgia Meloni olasz szélsőjobboldali miniszterelnöknek is.