Az Apple is felfedezheti a Neuralink nyújtotta lehetőségeket, és egy olyan iPhone-t álmodhat meg, amelyet közvetlenül a gondolatainkkal irányíthatunk.

Jeff Bezos és Bill Gates neve is felmerül annál a vállalatnál, amellyel az Apple nemrégiben partnerségre lépett egy új agyi chip kifejlesztésének érdekében.
Az Apple jelenleg egy innovatív projektet valósít meg, amely az agy-számítógép interfészek (BCI) korai fejlesztési szakaszában áll. Ennek a technológiának a célja, hogy mozgáskorlátozott felhasználók agyi jelekkel vezérelhessék iPhone-jukat, iPadjüket vagy éppen a Vision Prót. A megoldás egy agyba ültetett chip segítségével működne, hasonlóan az Elon Musk által képviselt Neuralink koncepciójához.
A The Wall Street Journal információi alapján az Apple egy új partnerséget alakít ki a Synchron nevű céggel, amely mögött olyan prominens üzletemberek állnak, mint Jeff Bezos és Bill Gates. A Gizmodo szakmai elemzése szerint a BCI (agy-számítógép interfész) szektor várhatóan robbanásszerű növekedésnek indul a következő évtizedekben, ami új lehetőségeket teremt az iparágban.
Ezek az innovatív eszközök forradalmasítják a hagyományos perifériák és interakciós módszerek (mint például az érintés) használatát, mivel lehetővé teszik a készülékek irányítását fizikai mozgás nélkül. Csak a gondolatainkra van szükség, ami különösen fontos lehet a fogyatékossággal élő egyének számára, hiszen ezáltal újból hozzáférhetnek a technológiai eszközeikhez és önállóbbá válhatnak.
A Neuralink N1-es chipjével szemben a Synchron Stentrode-ját az agy tetejére ültetik be, nem az agyba - így elkerülhetők a rendkívül invazív beavatkozások. A behelyezést követően a Stentrode elektródái segítségével "olvassa" az agyi jeleket, és azok segítségével valósítja meg a képernyőn történő navigációt. Tehát, leegyszerűsítve: gondolatokkal lehet irányítani az adott eszközt.
A Synchron eszköze egy olyan megoldással működik, ami már most is része a macOS akadálymentesítési képességeinek, tehát az alapok is megvannak az Apple számítógépeiben. A Synchron 2019 óta már tíz emberbe ültette be a Stentrode-ot.
A The Wall Street Journal írója Mark Jacksont is megkereste, aki az ALS betegség következtében kapta meg a Synchron eszközét. Mark most egy Apple Vision Pro segítségével teszteli ezt az innovatív technológiát. A kevertvalóság-szemüveg révén Svájc varázslatos tájait fedezhette fel, ahol egy alpesi csúcs tetejéről élvezhette a kilátást – olyan valóságosan élte át a pillanatot, hogy szinte érezte a lábai remegését a magasságtól.
Jelenleg azonban sokkal lassabb az eszközök irányítása egy ilyen megoldással, mint normál érintéssel vagy egérrel, és egyelőre a Stentrode sem alkalmaz olyan sok elektródát, mint a Neuraluink-féle N1. Az Apple pontos tervei azonban egyelőre még nem ismertek, így az sem, hogy az Apple megoldása mire lehet majd képes, és mikor jelenhet meg.
Cikkünk bevezető képe egyedi illusztrációval színesíti meg a tartalmat.