A Pride események hatása: látványos kihívások, de a Fidesz mégis megerősödhet.

Bosszú és pusztítás: vajon a saját emberei árthatnak Magyar Péternek?

Orbán Viktor és a Fidesz politikai vereséget szenvedett a budapesti Pride tüntetéssel. Ez nyilvánvaló. Több százezer ember vett részt egy tiltott politikai gyűlésen. A résztvevők fityiszt mutattak az állami hatalmat birtokló politikai pártnak. Az állam pedig képtelen volt érvényesíteni a hatalmát.

A politikai gravitáció törvényei alapján egy ilyen drámai eseménynek jelentős hatásai lehetnek a 2026-os választásokra. Magyarország esetében azonban egy különleges, sajátos gravitációs mező működik. A szombati demonstráció nyomán más országokban valószínűleg komoly kétségek merülnének fel a kormányzó párt vezetőjének helyzetével kapcsolatban, és ez nem csupán egyéni pozícióját, hanem a párt politikai irányvonalát is érintené.

Milyen hatással lesz a Pride demonstráció a Fideszre és Orbán Viktorra? Valószínűleg semmi jelentős. A Fidesz identitása a jelenlegi politikai környezetből megerősödve fog távozni.

Ha a helyzet kedvezőtlen fordulatot vesz, a Fidesz még a választási kudarc után is profitálhat a budapesti eseményekből.

Minél nagyobb számban vonulnak fel az emberek a Pride rendezvényen, és minél többen állnak ki a rendőrségi és kormányzati korlátozások ellen, annál inkább nyilvánvalóvá válik a Fidesz-támogatók számára, hogy komoly kihívással néznek szembe. Ez azt is világosan megmutatja, hogy ezt a kihívást csak akkor lehet legyőzni, ha mindenki, minden egyes ember hajlandó részt venni az országgyűlési szavazáson, és ezzel kifejezni véleményét.

A Pride látványvilága olyan érzelmi támogatást nyújt, amely megerősíti azt a civilizációs harcot, amiért érdemes a Fidesz mellett kiállni.

A közvélemény-kutatások szerint a Fidesz-szavazók teljes mértékben osztják politikai vezetőik álláspontját az LMBTQ-témák és Ukrajna ügyében. Egy fideszes politikai menedzser nézőpontjából a propagandára fordított több százmilliárd forint eredményesen került felhasználásra: a politikai vezetés üzenetei domináns véleménnyé váltak a kormánypárti szavazók között.

Ezen fog múlni, hogy ki vezeti majd Magyarországot 2026 után a következő választásokig.

A baloldali, liberális közeg szerint Orbán Viktor politikai befolyása is a 2026-os választás tétjei közé tartozik. A választási vereség szerintük megkérdőjelezi majd Orbán Viktor politikai vezetői szerepét. A választók között is, de leginkább a Fidesz elitjében. Szerintem ez hiú várakozás.

A Fidesz szavazói nem csupán jobboldali politikai nézeteket vallanak, hanem inkább Orbán Viktor hívei. Orbán mára olyan politikai ikon lett, aki nemcsak politikai irányt mutat, hanem értékeket is közvetít a támogatóinak. Mellette való elköteleződés tulajdonképpen egy életstílus választásnak is tekinthető.

Egy választás elvesztése eltörpül ahhoz képest, milyen megnyugtató és kényelmes az orbáni világmagyarázat a hívei számára.

A "küzdelem, a harc" folyamatos hangsúlyozása arra készíti fel a Fidesz-szavazókat, hogy a politikai versenyben néha veszíthet is a Fidesz. A Pride csak egy újabb intő jel volt, hogy a Fidesz számára a vereség lehetősége éppúgy fennáll a 2026-os választáson, mint a győzelem.

Ha a Fidesz 2026-ban veszít, az egy mozgósítási kudarc lesz a fideszes választók és a politikusok számára. Nem egy politikai agenda kudarca. Nem azért következik be, mert a kormányt csúfosan megszégyenítették a választók a budapesti Pride alkalmával. A fideszes választók és politikusok agya így forog majd.

Ezt a nézőpontot csak egy kétharmados ellenzéki győzelem tudná megváltoztatni. A Nézőpont Intézet legújabb felmérése szerint ennek a lehetősége egyelőre kizárt. A közvélemény-kutató, aki hosszú idő után osztotta meg véleményét, úgy látja, hogy a 2026-os parlamenti választások során is a Fidesz valószínűleg megszerzi a kormányzati többséget. A felmérésből ugyanakkor nem vonható le a következtetés, hogy a Fidesz biztosan győzni fog 2026-ban, hiszen még sok idő áll rendelkezésre. Azonban a helyzet arra utal, hogy az elsöprő Tisza-győzelemra nem sok esély van.

Lokális és szubkulturális diadal, csekély országos kihatással - a politikai döntéseket meghatározó fideszes politikusok és politikai menedzserek szerintem így értékelik majd a Pride hatását a 2026-os választásra vonatkozóan.

A szerző korábban újságíróként tevékenykedett, jelenleg pedig üzleti coachként osztja meg tapasztalatait és tudását.

A véleménycikkek nem mindig reprezentálják az Index szerkesztői csapatának nézeteit.

Related posts