A vádak alapján az oroszok újabb háború kirobbantásával akarták volna megosztani erejüket Kijev irányába. A hírszerzés is reagált a helyzetre.

Érdekes hírek érkeztek Örményországból, amelyek szerint az ukrán hírszerzés próbálta provokálni a Kaukázus térségében feszülő ellentéteket, hogy ezzel megossza az orosz erők figyelmét - számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.
A vádak szerint Kijev célja az volt, hogy újabb konfliktus robbanjon ki Örményország és Azerbajdzsán között, ami lehetőséget adna Oroszország erejének megosztására. Az ukrán védelmi hírszerzés (DIU) határozottan cáfolta ezeket az állításokat, mondván, hogy azok teljes mértékben alaptalanok és koholt vádakra épülnek. A helyzetet tovább bonyolítja egy levél, amely állítólag a DIU-tól származik, és amelyet Ivan Havriljuknak, Ukrajna védelmi miniszterhelyettesének címeztek. A levélben megjegyzik, hogy a hivatkozott dokumentum tele van elírásokkal és nem felel meg az ukrán hivatalok által elvárt formátumnak. Ezen tények alapján a DIU úgy véli, hogy a dokumentum egyértelműen hamisítvány, amelyet csak rosszindulatú szándékkal készítettek.
Az ukrán védelmi hírszerzés legfrissebb tájékoztatása alapján a jelenlegi pletykák arra utalnak, hogy egy tudatos lejáratókampány folyik Ukrajna ellen a kaukázusi térségben.
Kiemelték, hogy ezzel azt szeretnék elérni, hogy a kijevi vezetés hírneve csorbuljon Örményországban és Azerbajdzsánban.
A posztszovjet térség egyik legrégebbi és legvitatottabb konfliktusa zajlik a Kaukázus vidékén, ahol két ország, Örményország és Azerbajdzsán, hosszú ideje küzd a területi ellenőrzésért. A Szovjetunió összeomlása után kitört véres háború a Hegyi-Karabah régió sorsáról döntött, amelyben az örmények kerültek előnybe. Az évek során a konfliktus befagyott, ám 2020-ban újra fellángolt, amikor az azeriek sikeresen visszaszerezték a számukra hivatalosan elismert terület jelentős részét. 2023-ra újabb katonai műveletek indultak, amelyek szinte teljesen megsemmisítették az örmény ellenőrzést a régióban. Az örmények, akik hagyományosan Oroszország szoros szövetségeseinek számítottak, a sorozatos vereségek hatására kezdenek elfordulni Moszkvától, és inkább nyugati országokban keresnek új szövetségeseket. Jelenleg békekötés nem történt Jereván és Baku között, és a fennálló feszültség folyamatosan egy újabb fegyveres összecsapás lehetőségével fenyeget. A jövő tehát bizonytalan, és a helyzet bármikor tovább súlyosbodhat.