Riasztó statisztikák kerültek nyilvánosságra, amelyek szerint a kábítószerfogyasztás Magyarországon folyamatosan emelkedik, és egyre több fiatal próbálkozik e veszélyes szerekkel.

Friss statisztikák alapján tovább nőtt a drogfogyasztók aránya Magyarországon. A legújabb felmérések tanúsága szerint a magyar lakosság körülbelül egyharmada már kipróbálta a marihuánát, míg a szintetikus drogok iránti érdeklődés is folyamatosan növekszik. Ezzel szemben a kokain és a heroin használata csökkenő tendenciát mutat. A kutatók azonban továbbra is bizonytalanok abban, hogy mik a fogyasztás mögött álló okok, így az ismeretek hiánya miatt nehezen meghatározható, mi vezet valakit a drogfogyasztás felé.

Újabb felmérés szerint szerint nőtt a kábítószer-fogyasztás Magyarországon, melyet az Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról című kutatás mutatott ki. Négyévente készítenek ilyen témában felmérést, melynek eredményeiről 2024 végén számoltak be. A kutatás vezetője, Paksi Borbála a Népszavának nyilatkozott arról, hogy 2019 és 2023 között emelkedett a drogfogyasztás.

A legfrissebb összesítések alapján a tiltott szerek fogyasztásának aránya 7,9%-ról 11,1%-ra emelkedett. Emellett a kábítószert használók száma is növekedett, 2%-ról 3%-ra. Továbbá, a legutóbbi hónapban drogot használók aránya szintén emelkedett, 1,2%-ről 2%-ra. A kutatás vezetője hangsúlyozta, hogy 2007 óta nem tapasztaltak ilyen növekedést.

A válaszadók zöme marihuánát használ, és az arányuk jelentősen megnőtt a 2019-es adatokhoz viszonyítva. Érdekes módon, a korábban második helyen álló ecstasy népszerűsége visszaszorult, hiszen a szintetikus kannabinoidok – mint például a herbál, a biofű vagy a varázsdohány – most már felülmúlják azt.

A legfrissebb felmérés eredményei megerősítették a Drog Fókuszpont 2022-es jelentésében feltárt, 2010 óta tartó tendenciát. A jelentés megállapította, hogy a rutin adatgyűjtések és a területen végzett kutatások alapján egyértelműen látszik, hogy a magasabb kockázatú, problémás szerhasználók körében jelentős átalakulások mentek végbe az elmúlt évtizedben. E változások fő okai közé tartozik az új pszichoaktív szerek, különösen a szintetikus katinonok és kannabinoidok terjedése, míg a hagyományos drogok, mint például a heroin és az amfetamin, fokozatosan háttérbe szorulnak a használati mintázatokban.

Paksi Borbála hangsúlyozta, hogy a kutatáshoz képest a tényleges fogyasztás jóval magasabb lehet.

A drogfogyasztók minden mérés szerint a legelutasítottabb társadalmi csoportba tartoznak, ezért a válaszadók titkolni próbálják, hogy kipróbáltak vagy fogyasztanak kábítószert. Így viszont a hagyományos módon nagyon nehéz mérni a fogyasztás elterjedését. Magyarországon 2015-2019-ben azt hittük a drogfogyasztók társadalmi kirekesztettsége (a szomszédsági viszonyt elutasítók aránya) 84 százaléknál elérte a plafont, de az utóbbi 4 évben tendencia jelleggel a kábítószer-használók elutasítottsága tovább növekedett, ma már 86,3 százalék

- magyarázta a kutató.

A felmérések során tapasztalt alulbecslési problémák miatt új módszertani innovációkra volt szükség, amelyekkel sikerült megerősíteni a válaszadók bizalmát az anonim válaszadásban. Ennek következtében a drogokkal kapcsolatos kérdésekre adott válaszok megbízhatósága jelentősen javult. Például a marihuánát legalább egyszer kipróbálók aránya 9,5%-ról egy lenyűgöző 36,9%-ra ugrott, míg a szintetikus kannabinoidok használatának aránya 3,2%-ról 30,9%-ra emelkedett.

A becslés egyik fontos korlátja, hogy az így nyert eredmények nem hasonlíthatók össze más európai országok statisztikáival. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy az első kipróbálás átlagos életkora körülbelül 1,5 évvel csökkent. Míg 2001-ben ez az érték 19,5 év volt, addig 2023-ra már csak 18 évre csökkent.

A kutatás adatgyűjtését a világjárvány utáni időszakban hajtották végre, és a kérdések között szerepelt az is, hogy a Covid hogyan befolyásolta a szerhasználati szokásokat. Az eredmények alapján azonban a járvány nem mutatott jelentős összefüggést a fogyasztás növekedésével. Sőt, a pandémia mellett a háborús helyzet és az infláció sem eredményezett drámai emelkedést a szerhasználat terén.

Related posts