A kormány határozatot hozott az Akkumulátoripari Piacfelügyeleti Hatóság és Kompetenciaközpont megalapításáról.

Az uniós rendelet, amely módosítja és részben hatályon kívül helyezi a korábbi szabályozásokat az elemekre, akkumulátorokra és azok hulladékaira vonatkozóan, új kihívásokat teremt. Ezek a feladatok összehangolt hatósági jogköröket és a széleskörű akkumulátoripari szakértelmet igényelnek - olvasható a szerdai Magyar Közlönyben.
E tekintetben a kormány utasította Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy garantálja a szükséges feladatok finanszírozását. A 2026-os évre egyszeri 6,07 milliárd, míg a 2027-es évre 5,82 milliárd forint elkülönítésére van szükség az iparfejlesztési programok támogatására a minisztérium költségvetéséből.
A célok megvalósítása érdekében a nemzetgazdasági miniszternek az energiaügyi, valamint a kultúráért és innovációért felelős miniszter bevonásával előterjesztést kell készítenie egy új
Akkumulátoripari piacfelügyeleti hatóság és kompetenciaközpont létrehozása Az akkumulátoripar egyre növekvő jelentőséggel bír a modern gazdaságban, hiszen az energiatárolás és a fenntartható közlekedés kulcsfontosságú elemei közé tartozik. E folyamatok hatékony és biztonságos irányítása érdekében elengedhetetlen egy olyan piacfelügyeleti hatóság létrehozása, amely képes a szektor szabályozására, a termékek minőségének ellenőrzésére és a verseny tisztaságának biztosítására. A javasolt hatóság feladatai közé tartozna a jogszabályok betartásának ellenőrzése, a piac monitorozása, valamint a fogyasztói jogok védelme. Emellett kiemelt szerepet kapna a szakmai tudás és a legjobb gyakorlatok összehangolása, amelyhez egy kompetenciaközpont kialakítása is szükséges. Ez a központ nemcsak a szakmai képzések és továbbképzések helyszínéül szolgálna, hanem a kutatás-fejlesztési tevékenységek támogatását is elősegítené. A kompetenciaközpont célja, hogy összegyűjtse és megossza a legfrissebb tudományos és ipari ismereteket, valamint támogassa az innovációt az akkumulátoriparban. Ezzel hozzájárulna a szakemberek folyamatos fejlődéséhez és a szektor általános versenyképességének növeléséhez. A piacfelügyeleti hatóság és a kompetenciaközpont együttes létrehozása nemcsak a gazdasági érdekeket szolgálja, hanem a környezetvédelmi szempontokat is figyelembe veszi, elősegítve ezzel a fenntartható fejlődést és a zöld energiák előtérbe kerülését. Az akkumulátoripar jövője tehát nemcsak a technológiai újításokon múlik, hanem a megfelelő szabályozási keretek kialakításán és az iparági szereplők együttműködésén is.
Ebben a munkában a befektetésösztönzésért és a kiemelt magyarországi nagybefektetésekért felelős kormánybiztos is részt vesz.
A kapcsolódó feladatok elvégzésének határideje 2025. szeptember 30. A Kormány emellett felkéri a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetőjét, hogy működjön együtt az érintett szervezetekkel a hatóság létrehozásának folyamatában.