Az Európai Unió gázszerződésekkel próbálja meg elnyerni Trump kedvét, miközben titokban egészen eltérő terveket sző.

Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.
Bár Trump ideiglenesen felfüggesztette a szerdán életbe lépett tarifák alkalmazását, korábban mégis határozottan követelte, hogy...
Az Európai Unió célja, hogy 350 milliárd dollár értékben amerikai energiát vásároljon, ezzel elősegítve a kereskedelmi egyensúly helyreállítását.
Jørgensen jelezte, hogy a vásárlások csak akkor bővülhetnek, ha azok illeszkednek az unió zöld átállási céljaihoz.
A bizottság várakozásai szerint 2025-re még soha nem tapasztalt mértékű, összesen 89 gigawatt új megújulóenergia-kapacitás jöhet létre. Ebből 70 GW a napenergiától, míg 19 GW a szélenergiától származik. Mindez a globális gazdasági instabilitás, a hosszú engedélyezési folyamatok és a gyenge hálózati infrastruktúra kihívásai ellenére valósulhat meg.
Jørgensen szerint a megújulók kulcsfontosságúak az energiaárak csökkentésében és az orosz fosszilis importtól való függetlenedésben.
A biztos hangsúlyozta, hogy Európa 2022 óta több pénzt fordított orosz fosszilis energiákra, mint amennyit Ukrajnának segélyként juttatott. Ebből a perspektívából nézve a zöld átállás megerősítése gazdasági és geopolitikai szempontból egyaránt elengedhetetlenné vált. A bizottság tervezett intézkedései között szerepel a hosszadalmas engedélyezési folyamatok lerövidítése: a jelenlegi 5-7 éves átfutási időt 6 hónapra kívánják csökkenteni, még ha ez a természetvédelmi irányelvek újratárgyalását is megköveteli.
A megújulóenergia szektora jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe: az Ørsted vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az európai szélenergia ipar költségnövekedés és ellátási lánc zűrzavara miatt lefelé ívelő pályára állhat. A WindEurope előrejelzése szerint 2025-re 34%-os növekedés várható, azonban a tavalyi év teljesítménye nem felelt meg a várakozásoknak. Ezzel párhuzamosan a SolarPower Europe is figyelmeztetett arra, hogy...
A napenergia szektora 2023 és 2024 között rendkívüli módon visszaesett, hiszen a növekedés üteme 53%-ról csupán 4%-ra csökkent.
Trump tarifái több európai vállalat amerikai projektjeit is hátrányosan érintik, különösen az alumínium- és acélvámok révén. Bár az EU napenergiaexportja az USA felé csekély, egyes kulcskomponensek kivitele sérülhet. Jørgensen szerint ugyanakkor a globális válsághelyzet miatt Európa vonzóbbá válhat a vállalatok számára kiszámíthatósága révén - de ehhez a zöld átállás adminisztratív akadályainak lebontására is szükség lesz.