Az MVM romániai akvizíciós törekvése akadályokba ütközhet.

Sebastian Burduja a lapnak nyilatkozva elmondta, hogy a felvásárlási kíérletet biztonsági okokból akár le is állíthatják. A miniszter párhuzamot vont a tavalyi spanyol esettel, amikor Madrid részben az oroszországi kapcsolatok miatt blokkolta egy magyar cég vasúti fúzióját. Szavai szerint

Láttuk már korábban Spanyolországban, ahol egy magyar vállalatot érintő tranzakciót a románhoz hasonló bizottság utasított el. Akkor majd mindezt mérlegelnünk kell, hogy döntést hozhassunk.

Az E.ON Energie România kiemelkedő pozíciót foglal el a román energiapiacon, hiszen piaci részesedése közelíti az 50%-ot. Ezzel szemben az MVM, amely Magyarország második legnagyobb vállalatának számít, eddig az orosz gáz fő importálójaként működött az országban.

A magyar vállalat ajánlata lényegesen meghaladja a versenytársak, beleértve két állami tulajdonú román energiaipari cég ajánlatait is. Burduja véleménye alapján...

az MVM akár 200 millió eurót is ajánlhatott az Eon Energie többségi részvénycsomagjáért, amit ő legfeljebb 50 millió euróra becsült.

A román miniszter hangsúlyozta, hogy a hírszerző szolgálatok is részt vesznek az ügylet kockázatértékelésében. "A tranzakció értékét vizsgálni fogják... és az energiapiacra gyakorolt lehetséges hatásokat" - mondta. Úgy folytatta: "[További vizsgálatokat fogunk] folytatni,

Valószínű, hogy a nemzetbiztonsági hatóságok véleményét is be fogjuk vonni a folyamatba.

Románia különösen érzékeny az esetleges orosz befolyásra, tekintettel az ukrajnai háború közelségére, illetve arra, hogy a minap az orosz beavatkozás feltételezése miatt törölték a román államfőválasztás eredményét. Burduja határozottan kijelentette:

Nem engedjük, hogy orosz gáz érkezzen az ország területére.

Románia jelenleg saját földgázkészleteinek kiaknázásán fáradozik, ami jelentős lépés lehet a régió energiaellátásának javítása érdekében. A közelmúltban megjelent egy fontos hír, amely nemcsak Romániát, hanem Magyarországot is érintheti, különös figyelemmel a rajtunk keresztül haladó tranzitforgalomra. Ez a fejlemény új lehetőségeket és kihívásokat hozhat a két ország közötti energetikai együttműködésben, és érdemes figyelemmel kísérni a folyamatokat a térség gazdasági és politikai stabilitása szempontjából.

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, már korábban is kifejezte kritikáját az uniós szankciókkal kapcsolatban, amelyek az orosz energiaszektort érintik. Decemberben a Financial Times-nak adott interjújában, miután találkozott a román miniszterelnökkel, arról beszélt, hogy még mindig léteznek "nyitott kérdések" az MVM-üzlet kapcsán, amelyeket sürgősen tisztázni szükséges.

A nyitott kérdések kapcsán úgy fogalmazott akkor: "A román miniszterelnök felvetette ezeket és arra kért, ... hogy állítsunk fel egy közös munkacsoportot, hogy mindenkit megnyugtassunk és mindent átláthatóvá tegyünk" - mondta Orbán, a lap szerint megválaszolatlanul hagyva az orosz részvételre vonatkozó további kérdéseket.

Az MVM a sajtó számára nyilatkozva megerősítette, hogy együttműködésben áll a román hatóságokkal, azonban részletes információkat nem osztott meg az ügylettel kapcsolatban. A vállalat kiemelte, hogy gázbeszerzési portfóliója széleskörű és sokszínű, figyelembe véve a különböző beszerzési forrásokat, szállítási útvonalakat és a futamidőket. Ezen kívül megemlítette, hogy a gázszállítmányok között szerepel az orosz Gazprom által biztosított gáz is.

A teljes regionális kereskedelmi portfólió mindössze 40 százalékát képviseli.

Related posts