Brüsszel készen áll a támadásra, és azonnal aktiválja a stratégiáját, amint Trump lépései megkezdődnek.

Az Európai Unió gyors válaszlépést tett Donald Trump legújabb vámintézkedéseire, miután az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vetett ki az acél- és alumíniumimportra. Az Európai Bizottság bejelentette, hogy saját ellenintézkedései akár 26 milliárd euró értékű amerikai árut érinthetnek, és áprilisban lépnek életbe - számolt be a Financial Times.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elítélte, hogy az Egyesült Államok március 12-től 25 százalékos vámokat vet ki az európai alumínium- és acélexportra. Az uniós végrehajtó testület vezetője szerint az intézkedés káros a vállalkozásokra és a fogyasztókra egyaránt, mivel bizonytalanságot teremt és megemeli az árakat.

Egyúttal hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak alapvető feladata megóvni gazdasági érdekeit és állampolgárait.

Az uniós válaszlépések között szerepelnek a Trump első elnöki ciklusa idején már alkalmazott büntetővámok, amelyek olyan ikonikus amerikai termékeket érintenek, mint a bourbon whiskey, a farmernadrágok és a Harley-Davidson motorkerékpárok.

Az uniós intézkedések válaszlépése április 1-jén lép hatályba.

Míg a további megszorítások, amelyek az ipari termékekre és mezőgazdasági termékekre - mint például a baromfi és a marhahús - vonatkoznak, még az uniós jóváhagyásra várnak, várhatóan április közepén lépnek életbe.

Brüsszel egyértelmű üzenetet kíván küldeni Washingtonnak, hogy nem hagyja válasz nélkül a protekcionista lépéseket.

Trump újabb védővámokat léptetett életbe az acél- és alumíniumtermékeken túl, kiterjesztve ezzel a védelmi intézkedéseket egy sokkal szélesebb termékkörre is, amely magában foglalja...

A volt elnök döntését azzal indokolja, hogy meg kívánja óvni az amerikai ipart a külföldi, olcsó termékek áradatától, amely állítása szerint veszélyezteti a hazai gyártók helyzetét. Az intézkedések heves ellenállást váltottak ki nemcsak az Európai Unióban, hanem más jelentős kereskedelmi partnereknél is. Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök például "teljesen indokolatlannak" minősítette a lépést, amely véleménye szerint ellentétes az Egyesült Államok és Ausztrália közötti hagyományos, szoros gazdasági kapcsolatokkal.

A vámháború következményei már most is nyilvánvalóak a pénzpiacok világában, és további gazdasági feszültségeket sejtetnek a jövőben.

A St. Gallen-i Endowment for Prosperity Through Trade legfrissebb elemzése alapján az érintett acél- és alumíniumtermékek teljes importértéke 2024-re 151 milliárd dollárra rúg. Az amerikai jogi szakértők véleménye szerint Trump legújabb intézkedései sokkal radikálisabbak, mint a 2018-as hasonló vámok, mivel eltörölték azokat a korábbi kivételeket, amelyek lehetővé tették, hogy egyes cégek vámmentesen importáljanak bizonyos termékeket.

A kanadai-amerikai kereskedelmi feszültségek újabb drámai fordulatot vettek: Trump, alig egy nappal azután, hogy bejelentette a kanadai acél- és alumíniumimport vámjának 50%-os emelését, váratlanul visszavonta ezt a lépést. A döntés hátterében Ontario tartomány válasza állt, amely 25%-os pótdíjat vezetett be az amerikai áramimportra, majd ezt a lépést később felfüggesztette.

Related posts