Egy lenyűgöző és félelmetes fegyverrendszert integráltak egy japán hadihajóra, amely egy új korszakot nyithat meg a haditengerészeti harcászatban.

Japán saját tervezésű railgunt integrált egy kiképzőhajóra, hogy kipróbálja a fegyver legfrissebb verziójának teljesítményét.
Japán haditengerészete új korszakba lépett, amikor legújabb kiképzőhajóját, a JS Asukát egy innovatív fegyverrel, a modern railgunnal szerelte fel. Ez a legfrissebb verzió a korábbi prototípusokhoz képest jelentős előnyöket kínál, ami komoly mérföldkőnek számít az ország számára az újgenerációs fegyverek fejlesztésében és jövőbeni felhasználásában - számolt be róla az Interesting Engineering.
A railgunok alapját képező innováció abban rejlik, hogy a klasszikus fegyverekkel ellentétben nem kémiai reakciók, hanem elektromágneses erők révén hajítják el a lövedékeket. Az amerikai hadsereg már számos hasonló berendezést kifejlesztett, míg Japán is egy ideje kísérletezik ezzel a technológiával. 2023 végén pedig a japánok egy élenjáró, pusztító erejű fegyvert integráltak egy hadihajóra, amely rendkívül hatékonyan működik.
Az ország 2016-ban indította el a railgunok fejlesztési programját, és az első tesztelési fázisra 2022-ben került sor. A mérnökök az elején két komoly technikai kihívással néztek szembe: egyrészt biztosítaniuk kellett a lövedék stabilitását hiperszonikus sebességnél, másrészt pedig a szerkezet kopásának minimalizálására is megoldásokat kellett találniuk.
A railgunok működése során elektromos és mágneses mezők segítségével gyorsítják fel a lövedékeket, ami jelentős terhelést ró az alkatrészekre. E problémák következtében az Egyesült Államokban számos projekt leállt, míg Kína ezzel szemben bejelentette, hogy a technológia fejlesztésében sikeresen halad előre.
Az Asuka hadihajó fedélzetén elhelyezett fegyver monumentális, hiszen súlya eléri a nyolc tonnát, míg a cső hossza impozáns 6 méter. A legújabb elemzések fényében kiderült, hogy ez a fegyver képes 40 mm-es acéllövedékeket kilőni, amelyek súlya körülbelül 320 gramm. A 2018-ban végzett kísérletek során a rendszer lenyűgöző torkolati sebességet produkált, elérve a 2230 métert másodpercenként, ami a hangsebesség 6,5-szöröse. A mérnökök ambiciózus terveik között szerepel a töltési energia növelése, 5 megajoule-ról (MJ) 20 megajoule-ra. Ha ezt a fejlesztést sikerül megvalósítani, akkor a világ legnagyobb erejű ilyen jellegű fegyverét birtokolhatják.
A japán hadimérnökök már hosszú ideje fontolgatják, hogy a railgunokat integrálják a nagy hatótávolságú elfogórendszereikbe. Ha ez a törekvés sikerrel zárul, az drámai módon megerősítené az ország többrétegű légvédelmét. Ennek következtében sokkal hatékonyabban tudnának fellépni a drónrajokkal és a hiperszonikus eszközökkel szemben, így javítva a nemzeti biztonságot és védekezési képességeket.