Cetinje tragikus eseménye: Az egész országban a belügyminiszter lemondását sürgetik.

Vasárnap este Podgoricában, Montenegró fővárosában, a tüntetők a belügyminisztérium elé vonultak, hogy hangot adjanak felháborodásuknak. Ezen a napon több más városban is utcára léptek, hogy Danilo Szaranovics belügyminiszter és Aleksza Becsics, a biztonságért és védelemért felelős miniszterelnök-helyettes lemondását követeljék. A tüntetések a január elsején Cetinjében történt tragikus eseményekre reagálnak, ahol tömegmészárlás történt. A demonstrálók transzparenseiken olyan feliratokat hordoztak, mint "Gyilkosok!" és "Lemondásokat!". A tiltakozók kifejezték, hogy a biztonságért felelős politikai vezetők és a hozzájuk tartozó intézmények nem tettek meg mindent az állampolgárok védelme érdekében.

Január elsején, egy cetinjei kávézóban, a 45 éves Alekszandar Martonovics, aki erősen ittas állapotban volt, több emberre tüzet nyitott. A zűrzavaros események során, miközben menekült, további négy helyszínen is lövéseket adott le.

Tizenkét embert, köztük két fiatal életet oltott ki, végül pedig saját magával is véget vetett.

A mészárlás helyszínén, Cetinjében is tiltakoztak vasárnap. A tüntetés 12 perces néma csenddel kezdődött a 12 áldozat emlékére, a tiltakozók azonban nem feledkeztek meg azokról az áldozatokról sem, akiket ugyanebben a városban, hasonló körülmények között gyilkolt meg egy ámokfutó 2022 augusztusában.

Az ország különböző városaiban zajló tüntetéseken a a résztvevők azt is hangoztatták, hogy a rendőrség nem kezelte megfelelően már a 2022-es helyzetet sem, nem növelte a biztonsági intézkedéseket, nem szigorította a fegyvertartásra vonatkozó jogszabályokat, illetve semmit sem tett annak érdekében, hogy ne forduljanak elő hasonló esetek.

A hatóságoknak azt is szemére vetették, hogy...

a január elsején lövöldöző Martinovicot korábban már elítélték illegális fegyverbirtoklás és erőszakos viselkedés miatt.

Milojko Szpajics miniszterelnök bejelentette, hogy a közeljövőben új, sokkal szigorúbb fegyvertartási törvényeket fognak bevezetni. Azok, akik jelenleg érvényes fegyvertartási engedéllyel rendelkeznek, január elsejéig kapnak határidőt a megújításra. Aki nem felel meg az új, szigorúbb ellenőrzéseknek, annak kötelessége visszaadnia a fegyverét; ellenkező esetben az illegális fegyveres státuszba kerül. Továbbá, a kormány két hónappal meghosszabbítja a már folyamatban lévő fegyverleadási amnesztiát. Szpajics hangsúlyozta, hogy ezt követően kemény fellépés vár az illegális fegyvertartókra.

A kilencvenes évek délszláv konfliktusai után a civil lakosság körében hatalmas mennyiségű fegyver maradt fenn. Egyes becslések szerint az Adria-parti ország 620 ezer fős lakosságánál körülbelül 245 ezer fegyver található. Ez a helyzet komoly aggodalmakat vet fel a biztonság és a társadalmi stabilitás szempontjából.

Related posts