A drága légtisztítók helyett válassz inkább szobanövényeket! Ezek a csodás növények nem csupán dekorálják otthonodat, hanem számos előnnyel is szolgálnak. Fedezd fel ezt a hét különleges növényt, amelyek többre képesek, mint elsőre hinnéd!

A szobanövények nemcsak szépséget csempésznek otthonunkba, hanem oxigéntermelésükkel is hozzájárulnak a friss levegőhöz. De ez még nem minden! Kevesen tudják, hogy ezen zöld barátaink képesek elnyelni a levegőben lévő szennyező anyagokat is, így tisztábbá téve környezetünket. Íme néhány olyan növény, amelyek segíthetnek a levegő minőségének javításában.
A NASA már az 1980-as évek óta vizsgálja, hogyan hatnak egyes szobanövények a levegőminőségre, s mindezt az űrállomások tisztítása jegyében teszi. Azóta már több kutatás is igazolta, hogy ezek a növények képesek elnyelni a különféle szennyező anyagokat, port, illékony szerves vegyületeket. Erre pedig igencsak szükség lehet, miután az otthonok falai, a faápoló szerek, a ragasztók, a tisztító- és fertőtlenítőszerek sok káros anyagot bocsátanak ki. Ezekről gyakran nem is tudunk, legfeljebb egy megmagyarázhatatlan allergia gondolkoztathat el. Íme hét olyan cserepes növény, amelyekről tudományosan bizonyított, hogy eltávolítják a beltéri levegőszennyezést.
Kezdjük talán a NASA levegőminőség-javító növényeinek éllovasával, a vitorlavirággal (Spathiphyllum). Ez a szobanövény hatékonynak bizonyult mindhárom fő illékony szerves vegyület- a formaldehid, a benzol és a triklór-etilén - elnyelésében.
Az Aloe Vera, más néven Orvosi aloe, már több mint 6000 éve áll az emberiség szolgálatában, mint értékes gyógynövény. Régóta ismert a sebgyógyító tulajdonságairól, amelyek révén gyorsan és hatékonyan segíti a bőr regenerálódását. Kivonatait széles körben alkalmazzák a kozmetikai iparban, valamint az alternatív orvoslás területén is, hiszen rendkívüli jótékony hatásai miatt sokan választják. Emellett érdekes módon kiderült, hogy az Aloe Vera képes hatékonyan felszívni a formaldehidet és a benzolt, mely anyagok gyakran megtalálhatóak a tisztítószerekben és festékekben. E tulajdonságai miatt nemcsak a szépségápolásban, hanem a lakókörnyezet tisztábbá tételében is hasznos szerepet játszik.
A csokrosinda, más néven zöldike (Chlorophytum comosum), igazi zöld kis csoda, amely szívesen „társalog” a levegőben található benzollal, formaldehiddel, szén-monoxiddal és xilollal. E különleges légszennyezők főként bőr- és gumiipari üzemekből, valamint nyomdákból kerülnek a környezetünkbe. A zöldike szaporítása gyerekjáték, hiszen könnyedén sokszorosíthatjuk. E növény kedveli a száraz talajt, és a hűvösebb otthonokban is remekül érzi magát, így ideális választás lehet a különféle lakóterekbe.
A gerbera százszorszépek (Gerbera jamesonii) a gerberák nemzetségébe tartozó lenyűgöző növények, amelyek a százszorszéphez hasonlítanak, azonban sokkal változatosabb színekben pompáznak. Ezek a virágok nemcsak a lakás díszítésére szolgálnak, hanem figyelemre méltó képességgel bírnak a triklór-etilén, egy vegyi anyag, amely gyakran előfordul a vegytisztított ruhákon, eltávolítására is. Ideális választás lehet hálószobákba vagy mosókonyhákba, ahol nemcsak szépséget, hanem egészségesebb levegőt is biztosítanak. A gerberák így nem csupán szemet gyönyörködtető kiegészítők, hanem praktikus szobanövények is.
Az anyósnyelvként vagy szobai tigrislevélként is emlegetett növény (Sansevieria Trifasciata) az egyik legjobb formaldehid szűrő. A formaldehid gyakran megtalálható a tisztító- és testápolási termékekben. A növény gyenge fényviszonyok között is jól érzi magát, így ideális cserepes növény a fürdőszobákban. Hetekig is szépen megél anélkül, hogy öntözni kellene.
A Dracaena, más néven sárkányfa, nemcsak lenyűgöző, dús leveleivel hódít, hanem az igénytelenségével is elnyeri a szívünket. Ez a különleges növény nem csupán esztétikai élményt nyújt, hanem hatékonyan javítja a levegő minőségét is, mivel sikeresen kiszűri a xilolt, a triklór-etilént és a formaldehidet. A ZME Science szakértői ajánlása szerint érdemes a piros szélű változatot választani, hiszen ez a fajta kiemelkedik légtisztító képességeivel.
A bambusz törpepálma (Chamaedora elegans) Mexikóban és Közép-Amerikában őshonos, nem nő öt lábnál magasabbra. Szereti az erős fényt és a páratartalmat, és ugyancsak szereti a benzolt és a triklór-etilént is.