Eldőlt: az amerikai holokauszttúlélők nem indíthatnak jogi eljárást a magyar állammal szemben.

Nemzetközi lapszemle: válogatásunk a világ különböző lapjaiban megjelenő írásokból.
Hosszú-hosszú évek után eldőlt, hogy holokauszttúlélők és leszármazottaik nem indíthatnak pert a magyar állam ellen az Egyesült Államokban. Az amerikai Legfelsőbb Bíróság egyhangúan utasította el a keresetet.
A vonatkozó jogszabály alapvetően nem engedi meg, hogy a károsultak a tengerentúlon keressenek jogorvoslatot, azonban léteznek olyan kivételek, amelyek ezt lehetővé teszik. A felperesek éppen ezekre a kivételekre próbáltak támaszkodni, hivatkozva arra, hogy a MÁV egykoron elkobozta a több százezer deportálandó áldozat vagyontárgyait, amelyeket aztán értékesítettek, és a befolyt összeg egy része különböző tranzakciókon keresztül az Egyesült Államokba jutott.
Csakhogy, mint indoklásában Sotomayor bíró az egész testület nevében kifejtette, ez az érvelés nagyon elnagyolt, mert miként lehetne állítani, hogy amit elvettek a 40-es években, azt, mondjuk, a 2000-es években Amerikában fektették be.
A bíróság elismerte, hogy erkölcsi kötelessége igazságot szolgáltatni a kárvallottaknak, amíg azok még élnek. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az érintettek a jogszabályt túlzottan széleskörűen értelmezik. Ha a bíróság ezen értelmezés szerint döntene, az káros hatással lenne az ország nemzetközi kapcsolataira és érdekeire. Emellett fontos hangsúlyozni, hogy más fórumokon is lehetőséget biztosítanak a kártérítés érvényesítésére.