Elszabadult a Föld legnagyobb jéghegye, és most egy sziget irányába tart, mint egy hatalmas, fehér óriás, aki útnak indult, hogy felfedezze a trópusi partok titkait.

A szakértők attól tartanak, hogy a világ legnagyobb jéghegye összeütközhet az Atlanti-óceán egyik szigetével.
A világ legnagyobb jéghegye, az A23a, továbbra is aktívan mozog, és dél felé tart az Antarktisz irányába. Andrew Meijers, a Brit Antarktiszkutató Központ oceanográfusa a CNN-nek nyilatkozva elmondta, hogy ez a hatalmas jéghegy egy tenger alatti hegy körül akadt fenn, és hónapokon át "csapdába esve" forogott a vízben.
Az A23a mostanra viszont kiszabadult és a Dél-Georgia sziget felé sodródik. "Jelenleg az áramlat egyik kanyarulatában van, és nem mozog közvetlenül a sziget felé" - mondta Meijers. "De az áramlatokról szerzett ismereteink alapján valószínű, hogy hamarosan ismét a sziget felé halad."
"A jéghegyek önmagukban is veszélyesek. Rendkívül boldog lennék, ha egyszerűen elkerülne minket" - mondta Simon Wallace tengeri kapitány a BBC-nek a dél-georgiai kormány Pharos nevű hajójáról. "Egész éjjel reflektorokat használunk, hogy észrevegyük a jeget - bárhonnan felbukkanhat" - tette hozzá Wallace.
A jéghegy továbbra is a világ legnagyobbja a hónap elején frissített amerikai Nemzeti Jégközpont mérései szerint.
Az A23a jéghegy kiterjedése augusztusban 3 672 négyzetkilométeres volt, ami több mint kétszerese London területének. A tudósok folyamatosan figyelemmel kísérik ezt a hatalmas jégformát, mivel 1986-ban levált a Filchner-Ronne jégselfről.
Több mint 30 évig az Antarktisz Weddell-tengerének fenekén rekedt, valószínűleg addig, amíg éppen annyira össze nem zsugorodott, hogy elveszítse a tapadását az aljzaton.
Ezután az óceáni áramlatok varázsütésre elragadták, míg végül ismét elakadt egy különleges Taylor-oszlopban – ez a név az óceáni áramlatok által egy tenger alatti hegyhez érkezve kialakuló forgó vízörvényre utal.
Decemberben a jéghegy kiszabadult. A tudósok kezdetben azt jósolták, hogy az óceáni áramlatok mentén tovább sodródik majd melegebb vizek felé.
A kutatók előrejelzéseik szerint a jéghegy darabokra hullik, majd végső soron eltűnik, amint megérkezik a távoli Dél-Georgia szigetére.
Jelenleg a műholdképek alapján úgy tűnik, hogy a jéghegy még mindig megőrzi eredeti formáját, és nem történt olyan darabokra törés, mint amit korábban a "megajéghegyek" esetében láthattunk - nyilatkozta Meijers.
Most az a kérdés, hogy a jéghegy követi-e az áramlatok táncát, és az Atlanti-óceán nyílt vize felé veszi-e az irányt, vagy megakad a kontinentális talapzaton, ahol egy ideig újra megpihenhet.
"Amennyiben ez megtörténik, komoly akadályokat gördíthet a szigeten költöző vadon élő állatok, különösen a fókák és pingvinek táplálkozási helyeinek eléréséhez" – nyilatkozta Meijers.
Dél-Georgia és a Déli-Sandwich-szigetek lenyűgöző biodiverzitásukkal tűnnek ki, ahol a természet csodái és a tengeri élővilág védelme egyaránt kiemelt szerepet kapnak. E térségben fellelhető a világ egyik legnagyobb tengeri védett területe, amely kivételes lehetőséget biztosít a kutatásokhoz és a természet megőrzéséhez.
A szakértők úgy vélik, hogy ez a jéghegy valószínűleg a jégself természetes fejlődési folyamatának következményeként vált le, nem pedig a fosszilis tüzelőanyagok által kiváltott klímaváltozás hatására. Ugyanakkor a globális felmelegedés komoly átalakulásokat idéz elő az Antarktiszon, amelyek súlyos következményekkel járhatnak a világ tengerszintjének emelkedése szempontjából.