Szegedi kutatók forradalmi újítást dolgoznak ki az emlődaganatok korai észlelésére, amely lehetővé teszi a betegség még korai stádiumban történő felfedezését.

A magyar szakemberek és török kutatók egyesített erővel dolgoznak egy innovatív diagnosztikai eszköz kifejlesztésén, amely célja az emlőrák korai észlelése.
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont és az Astridbio Technologies Kft. munkatársai izgalmas nemzetközi együttműködés keretében dolgoznak egy innovatív eszköz kifejlesztésén, amely jelentős előrelépést hozhat az emlődaganatok korai diagnosztizálásában. A projekt, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap támogatásával valósul meg, várhatóan a következő év végéig tart, és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózathoz tartozó intézet tájékoztatása szerint a kutatási eredmények ígéretes jövőt vetítenek előre.
A szakértők egy innovatív, hordozható orvosdiagnosztikai platform kifejlesztésén fáradoznak, amely képes az extracelluláris vezikulák (EV-k) hatékony elkülönítésére. Ezen vezikulák biomarkerekként való alkalmazásával a céljuk az emlődaganatok korai felismerése, így hozzájárulva a korai diagnózis és a jobb kezelési lehetőségek előmozdításához.
Az EV-k, vagyis az extracelluláris vezikulák, a sejtek által kibocsátott apró részecskék, amelyek kulcsszerepet játszanak a sejtek közötti kommunikációban. Különösen érdekes, hogy a tumorsejtek is képesek ilyen részecskéket termelni, gyakran azzal a céllal, hogy elősegítsék az érképződést. Kutatások során megfigyelték, hogy a daganatos betegek vérében az EV-k koncentrációja jelentősen meghaladja az egészséges egyénekét. Ez a jelenség új lehetőségeket nyithat a daganatos megbetegedések diagnosztikájában és kezelésében.
Az elmúlt évtizedben a diagnosztika terén egyre többet alkalmaznak mikrofluidikai eljárásokat, melyek során a folyadékok viselkedése parányi térfogatban eltér a makroszkopikus világban megszokottól.
A következő év végéig tervezett projekt keretösszege 78,71 millió forint, amely során egy innovatív platformot fejlesztünk ki, két mikrofluidikai chip beépítésével. Az egyik chip célja az EV-k (extracelluláris vezikulák) hatékony elkülönítése, míg a másik chip az izolált vezikulák precíz válogatására lesz képes. Ezzel a technológiával a rák korai diagnosztizálása válik lehetővé, hozzájárulva a betegség időben történő felismeréséhez és kezeléséhez.
A projektben résztvevő török kutatók már jelentős erőfeszítéseket tettek hasonló elveken működő eszközök fejlesztése érdekében. Az eszköz kifejlesztése során használt eljárások forradalmasíthatnák a rákdiagnosztikai stratégiákat, és új lehetőségeket nyit meg az emlőtumor orvosi diagnosztikája területén. - áll a közleményben.