Magyar egyértelmű üzenetet juttatott el a főváros felé, most pedig az a kérdés, miként tudják kezelni a helyzetet.

A magyar fél közölte, hogy az ügyek mentén együttműködésre készülnek, de előzetesen a javaslatukat szükséges elfogadni. Felmerül a kérdés, hogy módosítanak-e rajta. Ha nem, akkor a megoldás nem tűnik valószínűnek.
Bármikor behajthatott volna a NAV 1 milliárd forintot a fővároson, miután a szerdai közgyűlésen a Tisza-frakció bojkottja miatt nem ment át az az előterjesztés, hogy az adóhivatallal való megállapodás alapján elhalasszák az adó- és járulékbefizetést.
Karácsony Gergely főpolgármester saját hatáskörében hoz döntést a halasztás kérdésében - nyilatkozta a 444-nek Kiss Ambrus, a főigazgató.
A főpolgármester számára van lehetősége a két közgyűlés közötti időszakban, azonban a február 1-től érvényes Szervezeti és Működési Szabályzat ezt a mozgásteret jelentősen korlátozza.
Rendeletet viszont az önkormányzati törvény értelémben eddig és ezután sem módosíthat saját hatáskörben, ahogy alapítványokat sem támogathat.
Ez azonban jelenleg gondot jelent. A főváros a Hálózat Alapítványon keresztül nyújtja a lakásrezsi támogatást, de a javaslat, amely az új kérelmekhez szükséges forrást biztosította volna, nem kapta meg a szükséges jóváhagyást. Mivel alapítványi támogatásról van szó, Karácsony nem tudja megoldani a helyzetet.
„Csütörtökön megfogalmaztunk egy levelet a Hálózat Alapítványnak, amelyben kifejeztük, hogy az új kérelmeket elfogadhatja, azonban a feldolgozásukra nincs lehetősége. Ez különösen figyelemre méltó, hiszen a decemberi közgyűlés döntése értelmében a támogatási kereteket még növelni is szándékoznak” - nyilatkozta Kiss Ambrus.
Amennyiben a Tisza Párt úgy határoz, hogy az elővásárlásról szóló javaslat után kivonul vagy kicsekkol a gépből, és csupán a saját előterjesztéseikre tér vissza, akkor az összes olyan javaslat, amelyhez a jelenlévők többsége elegendő, tehát 12 képviselő, áthaladhatott volna. Ez a helyzet a legtöbb javaslat esetében fennállt, még a Fidesz támogatása nélkül is. Például a lakásrezsi-támogatás is könnyedén átment volna ebben a forgatókönyvben.
A bent maradásukkal kapcsolatban a főigazgató elmondta, hogy a Közgyűlés teljes létszámának felét, azaz 17 képviselőt kellett megnyerniük a döntéshez, ami a Fidesz támogatása nélkül nem valósulhatott meg.
Kiss Ambrus véleménye szerint komoly kihívást jelent, hogy a többség nem nyújtotta elvi támogatását a Magyar Fejlesztési Bankkal és az Európai Beruházási Bankkal tervezett fejlesztési hitelkeret-megállapodáshoz. Ezt a hitelt az M2-es metró akadálymentesítésére és az M1-es metró járműcseréjére szánták. Ezen projektek megvalósítása a tisztségviselők távozásával is nehezebb helyzetet teremtett, és Karácsony számára sincs lehetőség a döntéshozatalra saját hatáskörében.
Kiss Ambrus azt mondta, a javaslatot nem engedik el, benyújtják a következő ülésre is, de a bankok felé ez nem egy jó üzenet. Egyszerű többséggel átment volna a többi között a Fesztiválzenekar, illetve a színházak támogatása, a "pesti Jurányi" létrehozása is.
A főváros működése a Tisza tartós bojkottjának következtében veszélybe kerül: a 2024-es költségvetést februárban kell véglegesen "rendbe tenni" (vagyis utolsó alkalommal módosítani), amit Karácsony önállóan nem tud végrehajtani. Ha ez nem valósul meg, akkor minden eltolódik, és a zárszámadás is elmarad.
Kiss Ambrus nem hiszi, hogy a bojkott hosszú távon fennmaradna, mivel a tisztségviselő által javasolt intézkedést csupán egy óra alatt lehetne olyan módon módosítani, hogy az teljes mértékben megfeleljen a jogi előírásoknak. "Ez egy lehetőség a fejlődésre."
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere és a Kutya Párt frakciójának tagja, aggodalmát fejezte ki a Tisza fővárosbeli tevékenységei kapcsán. Szerinte a jelenlegi helyzet rendkívül kockázatos, és kétségei vannak afelől, hogy milyen következményekkel járhat mindez a jövőre nézve.