Ez az egyszerű hozzávaló teszi igazán szaftossá a csevapcsicsát, és garantálja, hogy minden falat egy igazi ízbomba legyen.

A csevapcsicsa hagyományosan háromféle hús kombinációjával készül, de ha csak egyféle húst használsz, az sem jelent problémát. Az ízek így is fantasztikusak maradnak!
Egy jó csevapcsicsa maga a nyár ígérete. Már nagyon vágyunk ilyenkor, mert eszünkbe jut róla, hogy közeleg a napsütés, a jó idő, a szabadság és a horvát tengerparti nyaralás. A mai nappal ünnepélyesen kihirdetem a grillszezont, az ugyanis nem akkor kezdődik, amikor két perc alatt gutaütést kapunk a napon, hanem most, amikor még öröm és boldogság minden egyes kint töltött perc, sőt úgy kívánja a szervezetünk a napsütést és a friss levegőt, mint macska a májat. Nagyon.
A grillszezon legfinomabb fogásai gyakran darált húsból készülnek. Tudom, hogy sokan imádják a nagy húsételeket, amelyeket a grillre dobálva készítenek el – ez valóban látványos, sőt menő is. Azonban én inkább a balkáni hagyományok híve vagyok, ahol a húst először darálják, ízesítik, majd csak ezután kerül a parázsra. Ez a kis eltérés nem csupán a húsok élvezeti értékét növeli, hanem a biztonságot is fokozza, hiszen a jól fűszerezett, egyenletesen átsült falatok valóban felejthetetlen élményt nyújtanak.
Rögtön kezdjük is el a készülődést egy főpróbával! Vegyük elő az őszi, gondosan elrakott (khm) grilleinket, és szerezd be a faszenet meg a tűzgyújtó folyadékot. Indulhat a grillparti! Ha az időjárás nem kedvez, ne essünk kétségbe, húzódjunk be a tető alá, vagy süssünk a konyhában egy serpenyőben!
A csevapcsicsa, és ha már itt tartunk, a szerb pljeskavica, a román miccs és a török köfte mind-mind a darált húsos ételek izgalmas világába tartoznak, amelyeket a Balkán gasztronómiai hagyományai ihlettek. Ezek az ínycsiklandó falatok eredetileg két-háromféle hús kombinációjából készülnek, ami valóban növeli az ízélményt. Természetesen dicséretes, ha nekivágunk és beszerzünk darált sertést, marhát és bárányt – utóbbiért érdemes egy kis extra szerencsét is kérni, hiszen nem mindig könnyű hozzájutni. De ne féljünk attól sem, ha csak sertéshússal dolgozunk! Az ízek akkor is megállják a helyüket, még ha a marha használatát nem javaslom se a csevapcsicsa, se a pljeskavica elkészítésekor, hiszen az könnyen hamburgerré alakulhat – ami persze nem tragédia, hiszen az is finom!
A hagyma szerepe különleges a csevapcsicsában (és a pljeskavicában, micsben stb.), hiszen ezekben a finomságokban megtalálható, míg a hamburgerek világában általában hiányzik. Mindkét étel színhúsból készül, melyet sóval és borssal fűszereznek, hogy az ízek harmonikusan összeérjenek. Az étkezés élményét gazdagítja a hozzájuk kínált szósz is: a csevapcsicsa mellé például ajvár dukál, ami sült kápia paprikából és padlizsánból készül. A legfinomabb az, ha ezeket a zöldségeket is grillen sütjük, de jelenleg nem elvárás, hiszen egyik zöldségnek sincs igazán szezonja.
El kell mondani azonban, hogy a készen vett ajvár is finom, nyáron sem feltétlenül érdemes bajlódnunk az elkészítéséhez. Együnk hozzá nyers hagymát és pitát, rizst vagy sült krumplit is!
Nos, mi is az a titokzatos extra összetevő? A konyhai és fürdőszobai eszközök egyik igazi csodafegyvere, a szódabikarbóna. Ennek az apró csodának köszönhetően a végeredmény – a szaftos húsrudacskák – sokkal könnyedebb, puhább és levegősebb lesz.
Ha szeretnénk, a fogásunkat a végén ízesíthetjük egy fűszeres fokhagymás-petrezselymes olívaolajjal. Tálaláskor érdemes mellé kínálni vékonyra szeletelt hagymát, ajvárt vagy tejfölt, hogy még gazdagabbá tegyük az élményt. Köretként választhatunk krumplit, rizst vagy akár friss pitát is – mindegyik remekül passzol a fogáshoz!