Ezt mindenképpen kerüld el, ha olyan személlyel beszélgetsz, akinek alacsonyabb az IQ-ja: rendkívül bántó lehet.

Végleg bezárja kapuit a kedvelt magyar cipőbolt: hatalmas kiárusítás vár ránk, ahol fillérekért juthatunk a legjobb darabokhoz!
Amikor valaki alacsonyabb IQ-val él, sokszor külön figyelmet és türelmet igényel a vele való kommunikáció. Az intelligenciaszint nem határozza meg egy ember értékét, érzékenységét vagy méltóságát, ezért a tiszteletteljes és empatikus hozzáállás és ennek megfelelő kommunikáció minden esetben elvárható.
Az intelligencia mértéke sosem lehet indok arra, hogy bárkivel lekezelően vagy megalázóan bánjunk. Még ha valakinek az IQ-ja nem éri el az átlagot, az érzései éppúgy valósak és fontosak, mint bárki másé. Sőt, sok esetben ezek az emberek sokkal érzékenyebbek lehetnek, mint azok, akik az átlagos intelligenciával rendelkeznek. Az empátia és a tisztelet mindannyiunknak kijár, függetlenül a szellemi képességeinktől.
Az alacsonyabb intelligenciával rendelkező egyénekkel való beszélgetés gyakran fokozott figyelmet kíván, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy a köztük zajló interakciók zökkenőmentesen folyjanak. Érdemes ezt szem előtt tartani, hiszen így könnyebbé válik a megértés és a kapcsolatteremtés.
Az egyik leglényegesebb dolog, hogy elkerüljük a nehezen érthető kifejezéseket és elvont fogalmakat. Az egyszerű, világos mondatok és közérthető szavak használata hozzájárul ahhoz, hogy az üzenet igazán eljusson a címzetthez.
Ha bonyolult témát szeretnél tisztázni, érdemes azt apróbb elemekre szedni. Mindig csak egyetlen információt ossz meg egyszerre, és ne felejtsd el megkérdezni, hogy a másik fél valóban megértette-e, vagy úgy értelmezte-e, ahogyan te szándékoztad.
A türelem nagyon fontos az ilyen helyzetekben. A túl gyors, sietős beszéd, vagy a türelmetlenség azt az érzést keltheti a másikban, hogy a terhedre van. Hagyj időt a válaszra, a gondolkodásra, és ne vágj a másik a szavába. A nyugodt, barátságos hangnem sokat segít abban, hogy gördülékeny és konfliktusmentes legyen a kommunikáció.
A testbeszéd rendkívüli módon hozzájárul a kommunikáció hatékonyságához. Amikor valamit szemléltetsz, rámutatsz vagy gesztikulálsz, az segít a másik félnek mélyebben megérteni az üzeneted lényegét. Egy mosoly vagy egy barátságos arckifejezés képes oldani a feszültséget, és erősíti a bizalmat a beszélgetés során. A vizuális elemek bemutatása különösen hasznos lehet, mivel sokan sokkal könnyebben tanulnak képek és ábrák segítségével. Ezért, ha információt adsz át, érdemes azt vizuálisan is alátámasztani, hiszen ez segíthet a megértés gyorsabb és hatékonyabb folyamatában.
Sokan, akik alacsonyabb IQ-val rendelkeznek, gyakran nehezen birkóznak meg a sokféle lehetőséggel. Ezért számukra előnyösebb, ha csupán két vagy három választási lehetőséget kínálsz, ahelyett, hogy túlzottan elárasztanád őket.
Fontos különbséget tenni az egyszerűsítés és a lekezelés között. Az, hogy világosan, lassabban vagy egyszerűbben beszélsz, nem jelentheti azt, hogy gúnyosan kommunikálsz. Minden ember megérdemli a tiszteletteljes bánásmódot, és ezt a beszédmóddal is ki kell fejezni.
Az ítélkezést is kerüld, hiszen azzal csak hátráltatod, elbizonytalanítod őket. Sokkal jobb elfogadással lenni másokkal kapcsolatban, mint ítélkezni bárki felett. Az ítélkezéssel elveszítheted a bizalmukat, míg a megértéssel növelheted azt.
Az alacsonyabb kognitív képességekkel rendelkező emberek is rendelkeznek érzelmekkel és emlékekkel, és sok esetben rendkívül érzékenyek a körülöttük lévő világra és mások reakcióira. Számos területen pedig akár kiemelkedőbbek is lehetnek másoknál, ezért fontos, hogy ezt észrevegyük és elismerjük. Egy apró, de őszinte elismerés sokat jelenthet számukra, hiszen erősítheti az önértékelésüket és fokozhatja a motivációjukat.
Az alacsonyabb IQ nem akadálya annak, hogy értékes, tartalmas kapcsolatot alakíts ki valakivel. A kulcs a türelem, az empátia, az egyszerűség és a tisztelet. Ha ezekre odafigyelsz, nemcsak jobban megérted a másikat, hanem lehetőséget is adsz arra, hogy az a maga módján kibontakozhasson. A jó kommunikáció nem arról szól, hogy okosabbnak kell tűnni, hanem arról, hogy valóban kapcsolódni tudj mindenki máshoz.