A Trump és Harvard közötti konfliktus újabb fejezetéhez érkezett, miután Washington döntése értelmében leállította az egyetem szövetségi támogatásait.

Donald Trump kormánya lépéseket tett a Harvard Egyetem új szövetségi finanszírozásának blokkolására a szövetségi törvények be nem tartása miatt. A döntés alapján nem kérhetnek állami támogatást mindaddig, amíg be nem tartják a szövetségi előírásokat.
"Ezzel a levéllel tájékoztatjuk Önöket, hogy a Harvard nem kérhet több támogatást a szövetségi kormánytól, mivel azt nem fogják megadni" - írta Linda McMahon amerikai oktatási miniszter Alan Garber harvardi rektornak címzett levelében.
A felsőoktatási intézmény nem kaphat további szövetségi támogatást, amíg nem bizonyítja "felelősségteljes vezetését" - emlékeztetett az MTI egy magas rangú minisztériumi képviselő korábbi kijelentésére. A tilalom elsősorban a kutatási támogatásokat érinti. Az indoklás szerint a massachusettsi Cambridge-ben található egyetem hatalmas állami támogatásban részesül, de nem tartja be a szövetségi előírásokat, miközben több milliárd dolláros, szinte adómentes alapítványi vagyon felett rendelkezik.
"Ahelyett azonban, hogy ezeket az alapokat a hallgatók oktatásának fejlesztésére fordítaná, a Harvard szisztematikusan megsérti a szövetségi törvényeket" - írta McMahon, azzal vádolva az egyetemet, hogy olyan külföldi hallgatókat fogad, akik "erőszakos magatartást tanúsítanak" és "megvetést mutatnak" az Egyesült Államok iránt.
A Harvard Egyetem, más felsőoktatási intézményekkel szemben, nem hajlandó eleget tenni Washington követeléseinek, amelyek a felvételi folyamatokra, a magatartási normákra és a személyzeti döntésekre vonatkoznak. Miután az egyetem elutasította ezeket a kéréseket, a kormány jelentős összegeket fagyasztott be: 2,2 milliárd dollárt több éves szövetségi támogatás keretein belül, valamint körülbelül 60 millió dollárt a folyamatban lévő szerződésekből. Az amerikai médiában megjelenő információk szerint összesen körülbelül 9 milliárd dollárnyi állami támogatás került veszélybe.
A Harvard jogi képviselői az intézkedések ellen jogi úton próbálnak védekezni, arra hivatkozva, hogy azok sértik az első alkotmánymódosításban garantált véleménynyilvánítási szabadságot. Donald Trump legutóbbi nyilatkozatában pedig jelezte, hogy fontolóra veszi az adókedvezmények megvonását az egyetem számára, sőt, azt is kilátásba helyezte, hogy politikai szervezetté nyilváníthatja az intézményt.