Gideon Rachman írása: Trump egy stabilabb világot kíván a tekintélyelvű rendszerek számára.

A Financial Times vezető külpolitikai elemzője kiemeli kommentárjában, hogy Európának saját erejéből is meg kell óvnia a liberális demokráciát. Szerinte a kontinensnek nem csupán az amerikai segítségre kell támaszkodnia, hanem aktívan kell dolgoznia azon, hogy a világot a demokráciát fenyegető autokráciák helyett biztonságos hellyé alakítsa.

A Fehér Ház vezetőjének legújabb lépései sok mindent elárulnak a szándékairól: a legfrissebb nyilatkozataiban Ukrajnát tette felelőssé az országot sújtó invázióért, ráadásul nyíltan kritizálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, akit lediktátorozott. Ezen túlmenően a beszédében jól nyomon követhető, hogy átvette az orosz propaganda narratíváját, ami világosan mutatja, hogy számára kedvező lenne, ha Moszkva győzelmet aratna a háborúban, ezzel szétzilálva az ukrán államot – olvasható Gideon Rachman írásában a Financial Timesban.

Kijev helyzetét tekintve úgy tűnik, mintha a fenevad ösztönei irányítanák a döntéseket. Az ország vezetése azt követeli, hogy engedje át természeti kincseinek jelentős hányadát az Egyesült Államoknak. Az oroszok pedig észrevették, hogy a politikai vezetőt nem igazán érdeklik a nemzeti ügyek, viszont a pénz vonzza a figyelmét. Ennek fényében számos vonzó üzleti ajánlattal álltak elő a szaúdi külügyi találkozón. Így várható, hogy az Egyesült Államok hamarosan enyhíti a szankciókat.

Related posts