A brit királyi család búcsút int a fényűző vonatának, és valószínűleg nem a vasúton indulnak útnak.

A világ gazdasági kihívásai közepette a brit királyi család is alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez. A jövőben, 2027-től búcsút intenek a királyi vonat használatának, miután egy alapos vizsgálat megállapította, hogy az ár-érték arány nem éppen kedvező. E helyett két új helikoptert fognak üzembe helyezni, amelyek "megbízható alternatívaként" szolgálnak majd. A hírt a Wall Street Journal (WSJ) osztotta meg a nagyközönséggel.
A különféle szolgáltatásokkal ellátott vonat, amely magában foglalja a hálófülkéket, étkezőkocsikat és dolgozószobákat, régóta az ellenzék célkeresztjébe került, akik a monarchia pompájának szimbólumaként tekintenek rá. Például tavaly, amikor III. Károly király 300 kilométeres utazásra indult Londonba ezzel a luxusvonattal, az - ha forintra váltanánk - több mint 20 millió forintnyi költséget jelentett.
A királyi vonat 1860 óta robogott, akkor Viktória királynő rendelte meg az első mozdony által vontatott kocsikat a család számára, noha a légi közlekedés kezdete óta sokan megkérdőjelezték a létjogosultságát ennek a királyi közlekedési módnak. Állítólag Károly elődje, egyben édesanyja, II. Erzsébet szeretett utazni a vonattal, amit apja, A király beszédéből ismert VI. György szereltetett fel saját káddal is, mikor járta az országot a II. világháború alatt.
Erzsébet királynő életében is akadt olyan pillanat, amikor le kellett mondania egy kedvenc közlekedési eszközéről. A 90-es években, pénzügyi megfontolások miatt, megvált luxusjachtjától, és a hajó búcsúztatása egyike volt azoknak a ritka alkalmaknak, amikor a nyilvánosság előtt könnyekre fakadt. Ezt a különleges eseményt a Wall Street Journal is megörökítette.
Ez a mostani döntés valóban váratlan, hiszen a királyi család pénzügyi helyzete a modern kor során ritkán mutatott ilyen stabilitást és erősséget.
A királyi család anyagi hátterét egy óriási, a New York városáéval összevethető földterület, a Koronabirtok nyereségének egy részéből biztosítják. E területek közül több a brit partok mentén található, és az utóbbi időszakban, a nyersanyagárak drámai emelkedése miatt, szélturbinák telepítésére adják ki bérbe.
Idén a királyi családnak 132,1 millió fontot, 61 milliárdot fizet ki az állam, míg tavaly ez csak 86,3 millió font volt.
Az inflációt figyelembe véve a monarchia költségvetése 2012 óta körülbelül háromszorosára nőtt, akkoriban évi 30 millió font körüli összeggel gazdálkodtak.
Közben Nagy-Britannia kormányának nehézséget okoz a döntés arról, hogy mely adók emelése lenne indokolt, és mely kiadásokat érdemes csökkenteniük, hogy kezelni tudják a folyamatosan növekvő költségvetési hiányt.
III. Károlyék közölték, a többletet a Buckingham-palota folyamatban levő felújítására - jelentős vezeték- és vízvezeték-cserén esik át - fordítják, emellett személyi kiadásokra, alkalmazottaiknak.
A vonat még egyszer országjáró körútra indul Nagy-Britanniában, mielőtt kivonják a forgalomból, és kiállítják. A környezetvédelem lelkesedő Károly két újonnan lízingelt, fenntartható repülőgép-üzemanyaggal működő helikopterrel váltja le.