Így tisztelegtek a világ vezetői Jimmy Carter emléke előtt.

Joe Biden és Donald Trump is tiszteletüket fejezték ki Jimmy Carter, a Nobel-békedíjas egykori amerikai elnök emlékének, aki vasárnap hunyt el 100 éves korában. Biden az elnököt "az elvek, a hit és az alázat emberének" titulálta, míg Trump úgy fogalmazott, hogy minden amerikai "hálával tartozik Carternek". A világ számos vezető politikusa, köztük Orbán Viktor is, megemlékezett az egykori elnök életéről és örökségéről.
Jimmy Carter földimogyoró-ültetvényesből vált 1977-ben az Egyesült Államok elnökévé, majd mindössze egy négyéves ciklus után Ronald Reagan váltotta posztján. Ezután humanitárius tevékenységével vált ismertté, melyért Nobel-békedíjat kapott. Vasárnap életének 101. évében halt meg, halálának okát fia nem közölte.
Joe Biden és Donald Trump is tiszteletüket fejezték ki az egykori elnök, Jimmy Carter halála kapcsán. Biden sajtóközleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta Carter jelentőségét és hozzájárulását az amerikai politikához. Ezen felül hivatalos állami temetést is elrendelt Carter emlékére, ahogyan azt az MTI is riportálta.
Ma Amerika és a világ egy kivételes vezetőt, államférfit és humanitáriust búcsúztat.
- olvasható az elnöki hivatal és a first lady közös nyilatkozatában.
"A nemzet minden fiatalja és mindenki számára, aki azt keresi, hogy mit jelent céltudatos és értelmes életet - jó életet - élni, tanulmányozza Jimmy Cartert, az elvek, a hit és az alázat emberét" - tették hozzá.
"Megmutatta, hogy azért vagyunk nagy nemzet, mert jó emberek vagyunk - tisztességesek és becsületesek, bátrak és együttérzőek, alázatosak és erősek" - olvasható a kommünikében.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, a Truth Social platformon osztotta meg gondolatait: "Jimmy elnök előtt álló kihívások olyan sorsdöntő időszakban érkeztek, amely országunk jövőjét formálta. Ő mindent elkövetett, hogy javítsa az amerikaiak életminőségét. Ennek kapcsán mindannyian adósaik vagyunk a hálánknak."
Donald Trump a 39. elnököt "kiváló embernek" titulálta, hozzátéve, hogy "bár a politikai nézeteink és filozófiai álláspontjaink merőben eltértek egymástól, mégis tisztában voltam azzal, hogy mélyen szerette és nagyra értékelte hazánkat".
III. Károly brit uralkodó a királyi család hivatalos közösségi oldalán megosztotta gondolatait, hangsúlyozva, hogy "elkötelezettsége és alázatos természete számos ember számára inspiráló példát nyújtott. Nagy szeretettel idézem fel 1977-es látogatását az Egyesült Királyságban".
Keir Starmer brit miniszterelnök úgy véli, hogy Cartert "szilárd hite és értékrendje vezérelte", valamint hangsúlyozta, hogy "ő újraértelmezte az elnöki szerepet a társadalmi igazságosság és az emberi jogok iránti kiemelkedő elköteleződésével, mind belföldön, mind nemzetközi szinten."
Amerikai elnöksége idején és azt követően Jimmy Carter jelentős mértékben hozzájárult a nemzetközi békéhez és biztonsághoz - jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár azután, hogy bejelentették: az egykori elnök vasárnap, életének 101. évében elhunyt.
Carter érdemei között Guterres különösen hangsúlyozta a közel-keleti béke elősegítésére irányuló Camp David-i egyezményt, a nemzetközi nukleáris leszerelés érdekében létrejött SALT II megállapodást, valamint a Panama-csatornával kapcsolatos szerződéseket. Rámutatott arra, hogy Carter elnöki mandátumának befejezése után is jelentős szerepet játszott a nemzetközi konfliktusok rendezésében, aktívan részt vett választások megfigyelésében, és elkötelezetten támogatta a demokratikus értékek terjedését.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök részvétét kifejezve úgy fogalmazott, hogy Carternek az Izrael és Egyiptom közötti békéhez vezető erőfeszítései örökre bevésődtek a történelemkönyvekbe. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a volt amerikai elnök fáradhatatlan odaadását emelte ki, és reményét fejezte ki, hogy Carter tevékenysége mintaként szolgál a következő években is.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke hangsúlyozta, hogy Carter "olyan vezető volt, aki egy olyan korszakban tevékenykedett, amikor Ukrajna még nem élvezhette a függetlenségét, de szíve mindig mellettünk dobogott a szabadságért vívott folyamatos küzdelem során".
Emmanuel Macron francia elnök azt írta, hogy "rendületlenül kiállt a legkiszolgáltatottabbak jogaiért, és fáradhatatlanul küzdött a békéért".
Olaf Scholz német kancellár hétfőn reggel megosztott egy fontos üzenetet, amelyben hangsúlyozta, hogy "az Egyesült Államok egy olyan elkötelezett harcost veszített el, aki a demokrácia zászlaját hordozta. A világ egy kiváló közvetítőtől búcsúzik, aki szenvedélyesen küzdött a közel-keleti béke és az emberi jogok védelméért."
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, közösségi média platformján osztotta meg gondolatait a múlt amerikai elnökéről: "Jimmy Carter emléke mindig is különleges helyet foglal el Magyarország szívében. Azáltal, hogy a 70-es évek végén visszaadta a Szent Koronát a magyar népnek, új reménysugarat hozott a szabadságra vágyó magyarok számára egy nehéz időszakban. Szívből jövő részvétemet küldöm a Carter családnak és az amerikai népnek."