A bolti kiskereskedelem ismételten gyengén teljesített a muzsika színpadán.

2025 májusában a kiskereskedelmi forgalom volumene, figyelembe véve a nyers és a naptárhatással kiigazított adatokat is, 2,1 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest.

Áprilisban a növekedés üteme még 5 százalékot ért el, míg márciusban csupán 0,4 százalékos emelkedést tapasztaltunk. Ezzel szemben februárban 3,3, januárban pedig 4,7 százalékos növekedés volt megfigyelhető az előző évhez képest.

A kiskereskedelmi piacon belül az élelmiszer jellegű vegyes boltok a teljes élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át képviselik, és értékesítési volumene 2,1%-kal emelkedett. Ezzel szemben az élelmiszer-, ital- és dohányáru szaküzletek forgalma 4,0%-kal visszaesett.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem területén az eladások dinamikusan változtak: az iparcikk jellegű vegyes üzletek forgalma 9,1%-kal emelkedett, míg a bútor- és műszaki cikkeket kínáló boltok esetében a növekedés 7,2%-ra rúgott. A gyógyszerek, gyógyászati termékek és illatszerek boltjainál 3,6%-os emelkedést tapasztaltunk, míg a textil-, ruházati és lábbeli üzletek esetében a növekedés csupán 1,0%-ra tehető. A könyvek, számítástechnikai eszközök és egyéb iparcikkek boltjaiban viszont csak 0,4%-os bővülés volt megfigyelhető. Ezzel szemben a használtcikk-üzletek forgalma 2,5%-kal csökkent.

A csomagküldő és online kiskereskedelem, amely a kiskereskedelmi forgalom 8,1%-át teszi ki, jelentős növekedést mutatott, hiszen volumene 4,8%-kal nőtt. Az árucikkek széles spektrumát lefedő szegmens dinamikusan fejlődik.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 1,1 százalékkal csökkent.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek volumene lényegében nem változott.

2025 májusában a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,3 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron elérte a 1691 milliárd forintot. A kiskereskedelmi forgalom 50 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes boltokban realizálódott, míg 36 százalék a nem élelmiszer-kiskereskedelem területén, és 14 százalék az üzemanyagtöltő állomásokon.

2025. január-májusban a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 3,1 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,7 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.

Kimúlt az árrésstophatás a kiskereskedelmi forgalomban - így értékelte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a legfrissebb KSH-adatokat. Az előrejelzéseknek megfelelően a lakossági kereslet az áprilisi, alig észlelhető fellendülés után visszatért az év/év 3 százalék alatti szintre, ahova februárban és márciusban a növekvő infláció és a fogyasztói bizalom megingását fokozó kormányzati intézkedések (Árrésstop) hatására került. Az áprilisi felfutás gyorsan elhalványult, hiszen az árrésstop alá tartozó termékek iránti kereslet árrugalmatlan, ráadásul nem tárolhatóak hosszú ideig, így a nagyobb bevásárlásokat elkerülhetetlenül a kereslet visszaesése követi. Emellett a kormány az utolsó pillanatig bizonytalanságban tartotta a május végére tervezett kivezetés lehetőségét, így a "vásároljunk be még egyszer olcsón" érzés sem tudott érvényesülni.

Az árrésstop káros hatásai ugyanakkor lassan élesednek:

Az OKSZ álláspontja szerint, az ipari termelés és a beruházások csökkenése, valamint a súlyos aszálykárok által sújtott helyzet közepette, a GDP növekedésének egyetlen valódi motorja a lakossági fogyasztás lehetne. Azonban a kiskereskedelmi különadó és a 31,5%-os áfa mellett, valamint a vásárlói bizalmat aláásó intézkedések jelenléte miatt ez a lehetőség komoly kihívásokkal néz szembe.

Megemlítettük, hogy az árrésstop ellenére tapasztalhatóak áremelkedések, ami azt jelenti, hogy a vásárlók nem feltétlenül profitálnak a helyzetből. Hasonlóképpen, a plázastop szigorítása sem garantálja, hogy a vásárlók kedvezőbb helyzetbe kerülnek.

Related posts