Győrfi Pál: A tervek szerint tavasztól kezdődően a vidéki mentősök áthelyezésére kerülne sor Budapestre.

Az Országos Mentőszolgálat szóvivője további részleteket osztott meg az új rendszer kapcsán, többek között arról is, hogy a nem fővárosban lakó, átvezényelt mentősök miként biztosíthatják a szükséges pihenőidőt.

Nemrégiben egy belső levélből kiderült, hogy a tervek szerint a vidéki mentősöket bármikor áthelyezhetik távolabbi területekre, például Budapestre, az ellátásbiztonság érdekében. Ezzel kapcsolatban Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő, arról számolt be, hogy az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vezetősége úgy határozott, hogy minden régiónak a hét minden napján négy mentőegységet kell biztosítania a fővárosi feladatok ellátására.

A Telex érdeklődésére Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője felfedte, hogy egy új kezdeményezés keretében naponta 25-30 vidéki mentőegység fogja támogatni Budapesten az Országos Mentőszolgálatot. Ez az új rendszer várhatóan március-április táján lép életbe.

Elmondta azt is, hogy a mentősök szolgálati autóval utaznak a fővárosba, majd meghatározott állomásokon kapnak mentőautót a feladatuk elvégzéséhez, a műszak végén pedig szintén szolgálati autóval utaznak haza. Illetve állítása szerint több budapesti mentőállomáson vannak kialakítva szálláshelyek, ahol megpihenhetnek azok, akik úgy döntenek, a fővárosban töltik az éjszakát, valamint a feladatok számától függően van lehetőség a kötelezően kiadandó pihenőidőn, étkezési időn kívül a pihenésre

Ami az átvezényléssel kapcsolatos anyagi kötelezettségeket illeti, Győrfi Pál válaszában hangsúlyozta, hogy minden felmerülő költséget fedeznek. "A mentőszolgálat biztosítja az utazási idővel arányos bérköltséget a bajtársak számára, és tervezzük a meleg étkezés biztosítását is" - tette hozzá.

Elmondta azt is, hogy a vidéki mentősök nem a túlóráik keretein belül végzik feladataikat, hanem az alapóráik során fognak Budapesten tevékenykedni. Várakozásaik szerint évente csupán néhány alkalommal lesz szükségük arra, hogy a fővárosban teljesítsenek szolgálatot.

A kérdésünkre, miszerint a fővárosi esetszám csökkenése esetén is szükséges-e a vidékiek támogatása Budapest számára, a szóvivő válasza a következő volt: "Az OMSZ folyamatosan és precízen monitorozza a hívások és feladatok számát, így a mentőkapacitást is a változó igényekhez igazítjuk."

Győrfi Pál nemrégiben adott interjújában kifejtette, hogy Budapesten naponta körülbelül 1300-1400 mentési eset történik. Ezzel szemben a vidéki mentőállomások terheltsége lényegesen alacsonyabb.

Related posts