Hátunk helyett inkább a szánkba tömtük - felfedeztük a legfinomabb túrós batyukat!

Újabb terméktesztre gyűltek össze vállalkozó szellemű kollégáink. Ezúttal a túrós batyuk ízvilágába ugrottunk fejest. Lássuk az eredményt.

Egy ízletes túrósbatyu tökéletes társ lehet reggelente, akár az iskolába, akár a munkahelyre tartunk. Egy kis kakaóval megbolondítva pedig igazán felejthetetlen élményt nyújt!

A Magyar Élelmiszerkönyv a leveles tésztából készült finom pékáruk közé sorolja a túrós batyut. (Valamint megtalálható a tojással dúsított tésztából készült finom pékáruk között is.)

A termékcsoport jellemzése a következőképpen alakul: "Ezek a finom pékáruk leveles tésztából készülnek, amely gabonaőrleményekből, jellemzően BL 55 típusú lisztből, valamint sóból, zsiradékból és vízből áll. Szükség esetén dúsító- és adalékanyagokat is felhasználnak a készítés során, hogy a végeredmény egy laza, leveles textúrájú élvezet legyen. E termékcsoportba tartozó egyes finomságok töltelékként különféle ízeket is magukban foglalnak, mint például mák, dió, lekvár vagy túró."

A gyártási eljárás pedig a következő: "a leveles tésztából készülő termékek gyártása előtt a felhasználandó anyagokat előkészítik (szitálják, mérik, hőmérsékletét beállítják). A tésztaképző nyersanyagokból közvetlen eljárással viszonylag lágy tésztát készítenek, majd következik a tészta-zsiradék rendszer készítése, ahol a beérett tésztával az előkészített zsiradékot beburkolják, nyújtják, hajtogatják, pihentetik, esetleg hűtik. A hajtogatást és a pihentetést 2-3-szor végzik és ezután végzik a feldolgozást, a nyújtást, a darabolást, a töltelékadagolást és a formázást. A sütőlemezen megkelt nyers terméket felületkezelés után kemencében sütik. Sütés közben alakul ki a leveles szerkezet, ahol a zsiradékréteg a tésztaréteget elválasztja. A kisült terméket hűtik, esetleg csomagolják".

Ez a helyzet csak akkor érvényes, ha a gyártás során kézi munkaerőt is alkalmaznak. Azonban sok kiskereskedelmi lánc inkább nagy tételben rendel a nagyobb gyártóktól. Ezek a túrós batyuk gépi tömegtermelés során készülnek, anélkül, hogy kézi beavatkozásra lenne szükség. A gyártási folyamat után azonnal gyorsfagyasztják őket, majd a boltokba kerülés előtt újra felmelegítik a batyukat.

Különleges gyártási technológia mentén készül a túrósbatyu. A vajat vagy margarint becsomagoljuk a tésztába, amit nyújtunk, ezt követően pedig egymásra hajtogatjuk a lapokat, majd pihentetjük. Jön még egy nyújtás, majd még egy hajtás, ezen folyamat hatására alakulnak ki a tésztarétegek. Ezután megy a kemencébe, a gőz elválasztja a frakciókat, ettől lesz leveles a tészta. Élesztő szükséges a térfogatnöveléshez. Jó minőségű túrót kell hozzáadni, máskülönben elázik a tészta. Jó minőségű túróval emellett kikerülhető, hogy adalékanyagok adjanak hozzá

Fülep Zsolt, a Magyar Pékszövetség alelnöke és a Balmaz-Sütöde vezetője osztotta meg velünk néhány izgalmas titkát. A tesztünk kapcsán segítségül hívott szakember piaci elemzése során hangsúlyozta, hogy a pékeknek folyamatosan alkalmazkodniuk kell a változó fogyasztói szokásokhoz. Kiemelte, hogy "a magyar vásárló még mindig a szemével, valamint a pénztárcájához mért értékkel dönt a vásárláskor".

A túrósbatyu esetében talán nem meglepő, hogy a töltelék mennyisége kulcsfontosságú tényező. Ezen kívül az is lényeges, hogy a felhasznált túró friss-e, fagyasztott, vagy éppenhogy csak tárolt. A tészta elkészítéséhez választhatunk vajat vagy margarint, ami szintén befolyásolja a végeredményt. A vaj használata nehezebb és drágább folyamat, hiszen minden egyes termék gyártási költségét 70 forinttal növeli, míg a margarin szinte önállóan dolgozik, viszont 5-6 E-szám is társulhat hozzá, míg a vaj tiszta, mesterséges adalékanyagoktól mentes alternatíva. Fülep Zsolt hangsúlyozta, hogy "a fagyasztott és nem fagyasztott termékek közötti különbség óriási hatással bír."

Terméktesztünk során szokás szerint a kiskereskedelmi forgalomban - boltokban és ismertebb pékség-láncokban - mindenki által könnyen elérhető túrósbatyukat vettük górcső alá, egy-két "extrával". Összesen 15 terméket teszteltünk látvány, a tészta, illetve a túró állaga, valamint íz alapján. Mindhárom kategóriában 1-től 10-es skálán értékeltünk, a maximális pontszám így 30 lehetett. Bár tesztünk és annak végeredménye is szubjektív alapokon nyugszik, a minél objektívebb kép megalkotása érdekében vakteszt során pontoztunk. Minden terméket a tesztelés reggelén vásároltuk, és a tesztet délelőtt tartottuk.

Érdekesség, hogy míg a kiskereskedelmi láncokban, a jellemzően fagyasztott termékek árai - kisebb méret mellett - 170 és 270 forint között mozogtak, addig a pékség-láncokban - nagyobb méretben - 490 és 540 forint között kaptunk batyut.

Első versenyzőnk az Aldi túrós táskája volt, ami kissé hólyagos tésztával tárulkozott ki előttünk. Látszott, hogy üzemi körülmények között készült és gyorsfagyasztották. A tészta túlérett volt, és a töltelék is vékonynak találtatott, de összességében nem volt rossz íze, amit "azért csinálnak ilyenre, hogy még többet akarj belőle venni. Megvan ennek a trükkje" - jegyezte meg szakértőnk. A termék tartalmaz mazsolát, ami ahogy társadalmunkat, úgy kóstolóink tagjait is megosztotta. Van, akinél elfér, míg más egyenesen irtózik tőle. Ez pedig a pontozásnál is visszaköszönt. (Átlag-összpontszám: 19,5)

Nagyobb és sötétebb színű batyut kaptunk a Pennytől, vastagabb töltelékkel, klasszikus túróval. Fagyasztott termék lévén ettől sem kaptuk meg a klasszikus túrósbatyu-élményt. Kissé nyersnek, összeesettnek éreztük a tésztáját, de ízre nem volt annyira rossz, bár volt, aki szerint "nem finom". (Átlag-összpontszám: 17,75)

A Lidl új nyers tészta variációja igazi meglepetést tartogatott, hiszen krémtúróval készült, amely sokaknak a népszerű vaníliás krémtúró ízét idézte fel. "Lehet, hogy nem a legszebb, de az ízével kárpótol" - fogalmazott egy tesztelő. A fogyasztói ízlések sokfélesége itt is megmutatkozott: míg egyesek 4-esre, mások pedig 8-asra értékelték a terméket. (Átlagos összpontszám: 18)

Bár ezt akkor még nem tudtok, de talán némiképp meglepő módon a Coop hozta el elsőként számunkra a klasszikus túrósbatyu-élményt. És nem csak látványra, ugyanis a továbbiakban is tartotta a jó formát. Méretben az eddigiekhez képest jóval nagyobb terméket kaptunk, látszott, hogy hagytak időt a tészta pihentetésére. Itt is érdemes felhívni a figyelmet a változó ízlésekre. Arra a megállapításra jutottunk kóstolókká avanzsált kis csoportunkban, hogy míg egyikünk kifejezetten a nagyobb méretű terméket emeli le a boltok polcairól, addig mások a kisebb termékeket helyezik előtérbe, abban bízva, hogy "kicsi, de tömény cuccot" kapnak a "nagy, de levegős" helyett. De vissza a termékhez: finom volt a tészta, jó volt a töltelék. "Ebben nincs plusz kémia" - mutatott rá szakértőnk. Az elégedettség a pontszámokban is visszaköszönt. (Átlag-összpontszám: 23)

Krémtúróval támadt a Spar túrósbatyuja, és milyen jól tette. A jó illatot, egy kellemes vaníliás íz kísérte, a tésztája azonban kissé nyers, egyben fullasztó volt. Bár megoszlottak a vélemények és osztályzatok, volt aki szerint "nagyon finom, szinte tökéletes" terméket kaptunk. (Átlag-összpontszám: 20,5)

Elérkeztünk az első péklánc-termékhez. A Jókenyér túrósbatyuja azonban nem aratott osztatlan sikert, inkább egyöntetű sikertelenséget. Ennek oka a margarin ízű tészta volt, ami ráadásul dohos érzetet kölcsönzött, mindezt pedig fura utóíz kísérte. A margarinos mellékíz azt jelzi, hogy a tészta nincs jól átsütve. A túró nem volt rossz, valakinek kellemetlen, míg másoknak kellemes utóízt adott - megint csak a különbségek. (Átlag-összpontszám: 17,75)

A Balmaz-Sütöde klasszikus túrósbatyuja ismét visszahozta a klasszik érzetet. "Látványpékség, batyufelfújt, átlagos, de meglepően finom" - értékelte egyik kóstolónk. Volt benne mazsola, ám az is inkább elégedett volt, aki nem szereti az aszalt szőlőfajtát. Érezni lehetett rajta, hogy vajjal készült. Összességében egy egész jó vajas-túróstáskát kaptunk. (Átlag-összpontszám: 23)

Az Auchan-táska érkezése a sorban egy különös élmény volt. A leveles tészta láthatóan kapott némi figyelmet, de sajnos az eredmény végül csalódást okozott. Az íze "pocsék" volt, a dohosság és a kellemetlen mellékíz rányomta a bélyegét az élményünkre, ráadásul a töltelék sem nyerte el a tetszésünket. Ezzel a tesztünk eddigi legnagyobb mélypontjához érkeztünk. (Átlag-összpontszám: 13)

Egy rövid szusszanás és néhány korty friss víz után izgatottan vágtunk neki a második félidőnek, kíváncsian várva, hogy vajon a batyuk ismét a csúcsra repítenek-e minket, vagy esetleg még mélyebbre süllyedünk. A Princess túrósbatyujával nem bántunk éppen hercegnői módon, és a tartalom is meglepően távol állt attól, amit elvártunk. A tésztája ugyan kellemes roppanással köszöntött minket, de belül sajnos nyersnek és íztelennek tűnt. A töltelékből csupán nyomok maradtak, és a "mazsolátlanok" sem éppen lelkesedtek a kis aszott szőlőszemekért. Összességében nem nyerte el a tetszésünket, és az utóíz is csalódást okozott. (Átlag-összpontszám: 16,25)

Egy újabb pékség-franchise, a jól ismert Lipóti, került sorra a tesztelés során, bár mivel vakteszt volt, ezt akkor még nem tudtuk. Ezért hatott különösen csalódáskeltően, amikor később fény derült arra, mit is kóstoltunk. A legtöbbünk fejében valószínűleg az él, hogy ennél a pékségnél jól ismerik a sütés fortélyait, és biztosan ízletes termékre számíthatunk. A valóság viszont sajnos nem igazolta ezt a feltételezést. Az általunk kapott péksütemény kissé nyers tésztával és égett ízjegyekkel rendelkezett, ráadásul a töltelék is meglehetősen szegényes volt. A túrós töltelék láthatóan gép által került a süteménybe, ami szintén meglepett minket. (Átlag-összpontszám: 17,25)

Ismételten ellátogattunk a boltba, ezúttal a Tescoba, ahol egy hagyományos "tömeg túrósbatyut" választottunk. A tészta kissé sületlen volt, de a krémtúróval való töltelék kárpótolt minket. Bár a korábbi tapasztalatokhoz képest az összhatás még mindig kedvezőbbnek mutatkozott, a termék gépies jellegéből fakadóan itt sem szárnyaltak a pontszámok. (Átlag-összpontszám: 18,25)

A Príma Pékből származó túrósbatyu külseje inkább a kenyér formáját idézte, de ahogy a mondás tartja: "csúnya, de finom". Egyértelműen látszott, hogy emberi kéz munkáját dicséri, hiszen a tésztája kissé kesernyés, "kovászos" ízt hordozott. A tölteléke túró és krémtúró keveréke volt, ami különleges ízharmóniát teremtett, bár akadtak, akik szerint "maradék" ízét érezték. (Átlag-összpontszám: 21)

A közeli Mannába is ellátogattunk, hogy felfedezzük, milyen ízeket rejt a túrósbatyujuk. Sajnos a kiszáradtság már első falatnál nyilvánvalóvá tette, hogy valószínűleg a tegnapi kínálatból választottunk, ami érthetően csalódást okozott. Különösen sajnálatos, mert egy frissen készült példány könnyedén az élvonalba kerülhetett volna. A töltelék íze kellemes volt, de a szikkadtság sajnos rányomta a bélyegét az élményre. Ezért végül egy átlagosnál kicsit jobb, de az élen járó termékekhez képest mégis alacsony összpontszámot kaptunk. (Átlag-összpontszám: 18)

A hajrára a szintén ismerősen csengő Fornetti túrósbatyujával fordultunk rá. Bár ne tettük volna. "Én ezt nem eszem meg" - hangzott el. Látszott rajta, hogy nem jól sikerült a fagyasztásból történő kiengedés. A töltelék krémtúró volt, ám az ízét ez sem tudta feljavítani. "Inkább túrós pite, de még annak is rossz." "Nyers, rossz." "Nem szabadna forgalomba engedni" - hangzott el. Nem gondoltuk volna, hogy a végéhez közeledve érjük el a mélypontot, de sajnos így lett, és ez a pontokok is látszik. (Átlag-összpontszám: 8)

Végül, de nem utolsósorban a Balmaz-Sütöde krémtúrós batyuja hozott minket vissza az életbe. Klasszikus, nagy darab táska, finom tésztával, és kiváló vaníliás túróval. Bár volt olyan, akinek túl édes volt, összességében záporoztak a magas pontok. (Átlag-összpontszám: 23,5)

Az Index nagy túrósbatyutesztjének élmezőnye végül az alábbiak szerint alakult:

Related posts