Tavaly a lakásépítések szintje hét év óta nem látott mélypontra süllyedt.

A KSH legfrissebb statisztikái szerint 2024-ben a lakásépítési kedv drámai mértékben csökkent, hiszen mindössze 13 295 új lakás készült el, ami 29%-kal elmarad a tavalyi számoktól. Ez a legrosszabb teljesítmény 2017 óta. A legnagyobb visszaesés Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében figyelhető meg, ahol a lakásépítések száma 62%-kal zuhant. Ezt követi Tolna vármegye 58%-os, valamint Vas vármegye 55%-os csökkenése. Bár volt öt vármegye, ahol a lakásépítések száma növekedett az előző évhez képest, az összesített adatokat nem tudták ellensúlyozni a jelentős visszaesésekkel.

A legfigyelemreméltóbb növekedést tavaly Csongrád-Csanád vármegyében tapasztaltuk, ahol a lakásépítések 30%-kal emelkedtek. Ezzel szemben Zalában is jelentős fejlődés zajlott, hiszen itt 20%-kal több lakás készült el. A többi három vármegyében – Fejér, Nógrád és Bács-Kiskun – a növekedés azonban mérsékeltebb volt, mindössze 2-5%-os emelkedéssel.

Budapesten 4067 lakást vettek használatba, 28 százalékkal kevesebbet, mint 2023-ban. A budapesti új lakások fele két (a XI. és a XIII.) kerületben épült fel. A fővárosnak ezen a részén több lakást vettek használatba (2,3 ezer), mint a teljes budapesti agglomerációban (2,0 ezer) a statisztikai hivatal mérése szerint.

A használatba vett lakások átlagos alapterülete 2,5 m-rel, 96,6 m-re nőtt 2023-hoz képest.

A legfrissebb adatok szerint az építési engedélyek és az egyszerű bejelentések alapján tervezett lakások száma 20 494-re rúgott, ami 4,7 százalékos csökkenést jelent a tavalyi évhez képest. Az építési kedv különösen a nagyobb városokban csökkent, hiszen a fővárosban 12, míg a megyei jogú városokban 5,6 százalékos visszaesést tapasztaltak. Ezzel szemben a kisebb településeken, ahol nem megyei jogú városok találhatók, kismértékű növekedés figyelhető meg: a lakásépítési kezdeményezések 2 százalékkal emelkedtek, míg a községekben 1,1 százalékos növekedést regisztráltak.

A legfrissebb építési engedélyek alapján összesen 8671 lakóépület létesítését tervezik, ami az előző évhez képest gyakorlatilag stagnálást jelent, mindössze -0,7 százalékos csökkenéssel. Ez arra utal, hogy a lakásépítési piacon a várakozások szerint 2025-re sem várható jelentős változás. A tervezett egylakásos lakóépületek aránya 79 százalékot képvisel, ami 6848 egységet jelent. Ezzel szemben a nem lakóépületek száma 3530-ra csökkent, ami 12 százalékos visszaesést jelent a 2023-as adatokhoz képest.

Related posts