Hihetetlen, de idén már valódi klasszikusokká válhatnak az első Fiat Bravák!

A Fiat Brava korai példányai idén már 30. születésnapjukat ünneplik, így akár OT rendszámot is kaphatnak.
A 1991. évi LXXXII. törvény 18. § 14. pontja alapján "muzeális jellegű" gépjárműnek minősül az a jármű, amelyet legalább három évtizeddel ezelőtt gyártottak, és amelynek használata kizárólag az eredeti jellegével összefüggő célokat szolgál. Fontos, hogy az autó megőrizte eredeti műszaki jellemzőit, vagy ha szükséges, akkor azokat a gyári állapotnak megfelelően állították helyre. Ezek a különleges autók, amelyek hazánkban OT rendszámot kaphatnak, hivatalosan is oldtimernek minősíthetők.
Amikor az oldtimerek kerülnek terítékre, gyakran egy elegáns, időtálló veterán autó képe ugrik be a képzeletünkbe. De ne feledkezzünk meg a hazai utakon is feltűnő Fiat Braváról sem, amely bár nem éppen klasszikus értelemben vett veterán, lassan már ő is elérheti az OT rendszámhoz szükséges kort. Ki tudja, talán a patinás gépjárművek között is helyet kap egy ilyen olasz különlegesség.
A Fiat az 1988-ban debütált Tipo utódjaként 1995-ben mutatta be a Bravát és annak 16 centiméterrel rövidebb, azonos tengelytávú háromajtós kivitelét, a Bravót, illetve később lépcsőshátú és kombi verzió is érkezett Marea néven.
Az 1996-ban Év Autójának megválasztott, 32 hónap alatt kifejlesztett típus időtállóan egyedi külső formatervét Mauro Basso és Peter Fassbender alkotta meg.
A Bravát 1,2-től 1,8 literes benzines motorokkal, valamint egy 1,9 literes dízel változattal látták el, mindegyik erőforrás 4 hengerrel rendelkezik.
A Bravóból egy sportos HGT változat is született, amely 2 literes, 5 hengeres benzinmotorral büszkélkedik. Ez a motor 147-154 lóerő közötti teljesítményt nyújt, lehetővé téve a lenyűgöző 0-100 km/h gyorsulást mindössze 8 másodperc alatt, és elérheti a 213 km/h végsebességet is.
A Brava utódja a 2001-2008 között gyártott Stilo lett, melyet az ezt követően 2014-ig készült második generációs ötajtós Bravo követett a sorban.