Hivatalos értesítés: Megtörtént a Büntető Törvénykönyv és Magyarország Alaptörvénye módosítása.

Az Országgyűlés zöld lámpát adott a Büntető Törvénykönyv módosításának, amely radikálisan megváltoztatja a gyilkosságok elévülésének szabályait, függetlenül attól, hogy az elkövető hány éves. E törvénymódosítást a Till Tamás-gyilkosság körüli események inspirálták, és a képviselők egyöntetű támogatásával, összesen 190 szavazattal fogadták el. Továbbá, a Közlönyben megjelent az Alaptörvény legfrissebb, tizennegyedik módosítása is.
Újabb törvénymódosítást fogadott el a napokban az Országgyűlés, és ennek megfelelően a péntek este megjelent Magyar Közlönyben rögzítették a Büntető Törvénykönyv módosítását.
A Közlönyben közzétett információk alapján a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 109. paragrafusának 4. bekezdését egy új rendelkezés váltja fel, amely az alábbiak szerint alakul:
A (2) bekezdés b) pontjában, valamint a (3) bekezdés b) és c) pontjában írt esetben a büntethetőség elévülése határidejének számításánál az ott meghatározott időtartamok az irányadók".
Megérkezett egy új kiegészítés, amely szerint a visszaesőket érintő szabályok esetében a második és harmadik bekezdésben rögzített időszakok irányadóak. A törvény 2025. január 1-jétől kezdve válik érvényessé.
Mint ahogyan már korábban is említettük, F. János továbbra is határozottan tagadja bűnösségét a huszonnégy évvel ezelőtti, Till Tamás brutális meggyilkolásával kapcsolatos gyanújában. A 40 esztendős férfi nemrégiben visszavonta korábbi beismerő vallomását, majd öt eltérő verziót is megosztott az esetről. Ügyvédje arra hívja fel a figyelmet, hogy a zavaros és ellentmondásos emlékek mögött állhat a férfi problémás gyermekkorának hatása, valamint a gyilkosság idején alkalmazott erős gyógyszerek is.
A Kecskeméti Járásbíróság letartóztatást rendelt el F. János ügyében, akit a hatóságok gyanúsítanak azzal, hogy huszonnégy évvel ezelőtt brutális módon elvette az életét a mindössze 11 éves Till Tamásnak. A Kecskeméti Törvényszék szóvivője, Sárközy Szabolcs megerősítette a hírt, hangsúlyozva, hogy a nyomozási bíró a gyanúsított letartóztatása mellett döntött, mivel megalapozottan felmerül a szökés és elrejtőzés kockázata.
A nyomozás részleteivel kapcsolatosan a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészséget keresték meg. Kövecs Máté helyettes szóvivő kijelentette, hogy a nyomozás érdekeinek védelme érdekében nem áll módjukban információt nyújtani.
F. János, aki korábban már elismerte bűnösségét, most váratlanul visszavonta vallomását, és tagadja a gyilkosság elkövetését. A férfit a Kecskeméti Büntetés-végrehajtási Intézetbe szállították, ahol 30 napos letartóztatását töltötte. Amikor kilépett a tárgyalóteremből, a sajtó munkatársai rákérdeztek, hogy miért követte el a gyilkosságot, ám ő meglepetten hallgatta a kérdést, és nem adott választ. Később kiderült, hogy az ügyész tudomásul vette a bíróság döntését, azonban a védelem és a gyanúsított fellebbezett, ami újabb fejleményeket hozhat az ügyben.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője határozottan kijelentette, hogy a bűncselekmények nem maradhatnak következmények nélkül, és hangsúlyozta, hogy Till Tamás meggyilkolásának ügyében igazságot kell szolgáltatni. Kiemelte, hogy nagyra értékelik a rendőrség munkáját, amely lehetővé tette, hogy a tragikus eset után ilyen hosszú idő elteltével is sikerült az elkövetőt kézre keríteni. Véleménye szerint a büntetés kérdése már az igazságszolgáltatás hatáskörébe tartozik.
Már csütörtökön a parlament illetékes bizottsága elé kerül az a törvényjavaslat, amely szerint a kormánypártok törvénymódosítással akadályoznák meg, hogy gyilkosságok elévüljenek, függetlenül az elkövető életkorától. A javaslatot a jövő héten szavazhatja meg az Országgyűlés.
A döntést végül elfogadta az Országgyűlés a Till Tamás-gyilkossággal összefüggésben benyújtott, a Büntető törvénykönyvet módosító javaslatot. A módosítást végül 190 képviselő támogatta, senki sem szavazott ellene, és nem is tartózkodott senki. Heten viszont nem voltak jelen.
A Magyar Közlöny legújabb számában közzétették a legfrissebb Alaptörvény-módosítást, amely immár tizennegyedik alkalommal érinti Magyarország Alaptörvényének szövegét.
Ez utóbbiról szintén a napokban döntött az Országgyűlés, a részletekről akkor már írtunk.