A vihar nyomán hatalmas pusztítást végzett, az ország minden táján rendkívüli készültség lépett életbe.

Több ezer kárbejelentés, 24 órás szolgálat és vasúti fennakadások: a keleti országrészben most kezdődik igazán a küzdelem a viharkárok ellen - Lázár János szerint még nem lélegezhetünk fel. A katasztrófavédelem és a MÁV-csoport is teljes kapacitással dolgozik a helyreállításon, miközben újabb viharok is nehezíthetik a munkát. Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye külön erősítést kapott, a keleti térségekben 24/24 órás szolgálatba álltak a tűzoltók. Az északkeleti megyékben még mindig komoly a készültség, a forgalmi rend pedig sok helyen továbbra is rendkívüli.

Miközben az ország egy része még mindig a viharok okozta károk helyreállításán fáradozik, a katasztrófavédelem rendkívüli erőkkel lépett akcióba. Számos tűzoltó és technikai egység mozgósításával igyekeznek minél gyorsabban felszámolni a rombolás nyomait. Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék külön támogatásban részesültek, ám a vihar által kevésbé sújtott területekről is átcsoportosították az egységeket, hogy segítsenek a legnagyobb mértékben érintett megyék helyreállításában.

Eddig 5008 esetet sikerült sikeresen felszámolni, miközben a fennmaradó 4744 problémán folyamatosan dolgoznak. A mentési műveletekben a hivatásos katasztrófavédelmi szervek 502 szakemberrel és 208 technikai eszközzel vettek részt. Ezen felül 72 önkéntes tűzoltó egyesület és mentőszervezet, valamint 17 helyi tűzoltó-parancsnokság nyújtott támogatást a munkához.

A legsúlyosabban érintett Hajdú-Bihar vármegyében a hivatásos állomány visszavonásig 24/24 órás szolgálatba állt, ami ötven fővel jelent nagyobb jelenlétet a térségben. Emellett 44 frissen végzett tiszthelyettes is a megyébe érkezik szakfelszerelésekkel, hogy segítsék a munkát. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig ideiglenesen felfüggesztették a távollétek kiadását, így ott további 25 tűzoltó áll szolgálatba. A mentési feladatokat más megyékből érkezett 23 hivatásos egység is támogatja.

A vihar nemcsak a háztetőket és fákat, de az infrastruktúrát is megviselte: szerda reggelre 21 765 fogyasztási hely maradt áram nélkül, és a tegnapi vihar következtében 16 hajdú-bihari településen átmenetileg szünetelt a vízszolgáltatás is - ez estére helyreállt.

Az időjárás előrejelzései szerint a nehézségek még nem múltak el: a HungaroMet információi alapján kora délelőttig főként az északkeleti határvidéken újabb heves záporok, sőt zivatarok várhatók. A nap folyamán az északkeleti és középső területeken viharos széllökések is felüthetik a fejüket, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi erőfeszítések mellett továbbra is ébernek kell maradnunk.

A keleti országrészben most kezdődik igazán a kihívások sora - ezt osztotta meg Facebook-oldalán Lázár János, az építési és közlekedési miniszter. A bejegyzés a debreceni térséget sújtó orkánerejű vihar következményeire reflektál, amely komoly fennakadásokat okozott a vasúti közlekedésben. Mint írta, míg a nyugati régióban már fokozatosan helyreáll a rend – még az észak-balatoni vonalon is, ahol a súlyos károk ellenére dízelmozdonnyal elindulhat a közlekedés – keleten most érkeztek el a kárelhárítás legintenzívebb időszakához.

A miniszter külön kiemelte a MÁV-csoport dolgozóinak munkáját: minden behívható vasutas és volános szakember szolgálatba állt, volt, aki még a szabadságát is megszakította, hogy segítsen. Lázár megköszönte az erőfeszítéseiket, ugyanakkor bocsánatot kért azoktól az utasoktól, akik a Debrecen környéki károk miatt hosszú órákig vesztegeltek a nyílt pályán. Elmondása szerint a MÁV-csoport munkatársai nem hibáztak, az elhúzódó mentés oka a pálya- és útakadályokon túl a telekommunikáció időszakos összeomlása is volt.

Lázár nyilatkozata szerint a mai nap folyamán is várhatóak problémák, mivel viharos széllökések továbbra is jelentkezhetnek, amelyek miatt fák dőlhetnek a sínekre vagy a felsővezetékekre. "Még nem értük el a nehézségek csúcsát" - fogalmazott a miniszter, hangsúlyozva, hogy minden utas türelmét és megértését kéri a következő napok során.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, hétfő délután egy rendkívül heves vihar söpört végig Magyarország területén, számos vármegyére vörös riasztást adtak ki. A vihar ereje súlyosan megrongálta az épületeket, és hírek érkeztek arról, hogy fák dőltek az utakra, házakra, garázsokra, kerítésekre, autókra és még a vasúti sínekre is. A katasztrófavédelem egységeinek kora estig több mint kétezerszer kellett beavatkozniuk. A kidőlt fák és leszakadt ágak országszerte áramkimaradásokhoz vezettek, az ítéletidő pedig a MÁV és a BKK közlekedési vonalait, sőt, még a repülőteret is érintette.

Az Index értesülései alapján hétfő délután súlyos felsővezeték-hiba következtében az összes vasúti fővonalon leállt a forgalom. Ezen a viharos napon a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér is bezárta kapuit egy rövid időre, mivel a szélsőséges időjárás következtében a tűzjelző rendszer megsérült. A tetőn lévő vészablakok egy része kinyílt, így a beáramló eső megöntözte a terminált, ami komoly fennakadásokat okozott.

A vihar hatalmas pusztítást végzett, különösen Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Pest és Veszprém vármegyékben, valamint Budapesten, ahol a tűzoltókra hárult a feladat. A bejelentések zöme kidőlt fák, leszakadt ágak és megsérült vezetékek miatt érkezett a műveletirányítási központokhoz, sok esetben autókra dőlt fák okoztak fennakadást. A Balaton partján, mind az északi, mind a déli oldalon, szintén jelentős károk keletkeztek, számos kikötőben anyagi veszteségek jelentkeztek.

Debrecenben teljesen leállt a közösségi közlekedés, míg az Alföldön a viharos szél bálákat sodort arrébb. Balatonkenesén hatalmas fák dőltek ki, és több településen jégeső zúdult le. Az internetet elárasztották a viharról készült felvételek, hiszen az ítéletidő szinte mindenhol érezhető nyomot hagyott a tájon.

Related posts