Felfedeztek egy új emberi fajta | 24.hu Egy izgalmas új felfedezés világít rá arra, hogy a Homo nemzetség története sokkal bonyolultabb, mint azt korábban gondoltuk. A legújabb kutatások nyomán egy eddig ismeretlen emberfajra bukkantak, ami új perspektív
Egy friss tudományos publikációban izgalmas felfedezést tettek: egy eddig ismeretlen, ősi emberfajra bukkantak - számol be róla a Live Science. A kutatók a Homo juluensis névre keresztelték ezt a lehetséges őseink egyikét, amelynek neve a Kínában talált, különleges nagyfejű koponyára utal.
A szakértők véleménye szerint ez a felfedezés új fényt vethet a középső pleisztocén időszakának, körülbelül 300-50 ezer évvel ezelőtti, történetére. A Homo sapiens mintegy 300 ezer évvel ezelőtti megjelenése után viszonylag gyorsan elterjedt Afrikán kívül, ám a kutatók már régóta azon fáradoznak, hogy feltárják, hogyan fejlődtek más, korabeli emberi rokonaink a közvetlen őseink érkezése előtt.
Manapság egyre világosabbá válik, hogy a Homo sapiens mellett a múltban számos más emberi faj is létezett. Ezek a csoportok nemcsak egymás mellett éltek, hanem gyakran találkoztak és keveredtek is, ami még összetettebbé teszi a helyzetet. Ennek következtében a kutatók gyakran alkalmaznak olyan gyűjtőfogalmakat, mint az archaikus Homo sapiens, hogy leírják e sokszínű populációkat.
Christopher Bae, a Mānoai Hawaii Egyetem antropológusa és Csiucsie Vu, a Kínai Tudományos Akadémia paleontológusa már 2023-ban bemutatott olyan Kínából származó bizonyítékokat, amelyek szerint a fentihez hasonló gyűjtőfogalmak akadályozzák az őseink evolúciós kapcsolatainak teljes megértéséért tett erőfeszítéseket. A páros idén májusban egy szokatlan, Észak-Kínából származó kövületet is bemutatott, amely a neandervölgyiekkel, a gyenyiszovaiakkal és a modern emberekkel is mutatott hasonlóságokat.
Már akkor azt gyanították, hogy a homininák egy, korábban ismeretlen formájáról lehet szó, most pedig egy új kommentárban azt fejtegetik, hogy a Kelet-Ázsiában egyre növekvő fosszilis adatok új terminológiát igényelnek.
A kutatók szerint a térségben az archaikus Homót legalább négy fajra, a H. floresiensisre, a H. luzonensisre, a H. longira és az újonnan elnevezett H. juluensisre kellene felosztani.
Az utóbbi fajra vonatkozó információk 220-100 ezer évvel ezelőttre nyúlnak vissza, és olyan régészeti leleteken alapulnak, amelyeket évtizedekkel ezelőtt fedeztek fel. Ezen ősi maradványok elemzése azt jelzi, hogy az adott csoport tagjai különösen fejlett agymérettel rendelkeztek.
A populáció sajátos fajt formálhatott, azonban ez nem jelenti, hogy genetikai értelemben elszigeteltek lettek volna. Valószínű, hogy a neandervölgyi és gyenyiszovai emberekhez hasonlóan ebben a csoportban is tapasztalható volt a hibridizáció folyamata.
Fontos megemlíteni, hogy Bae és Vu állításainak megerősítéséhez további bizonyítékok beszerzése elengedhetetlen. Kétségtelen, hogy a feltételezett új faj leírását számos kritika fogja kísérni.