Friss műholdas képek riasztó orosz katonai mozgásokat dokumentálnak a finn határ mentén.

A SVT svéd televízió által a Planet Labs-tól beszerzett műholdas felvételek négy különböző helyszínen mutatják az új orosz katonai aktivitás jeleit: Kamenykánál, Petrozavodszknál, Szeveromorszknál és Olenyánál. A Public Labs körülbelül 200 miniatűr műholdja folyamatosan figyelemmel kíséri a Földet. Érdekes módon a finn határ mentén már januárban is érkeztek hírek a fokozódó orosz katonai tevékenységről.
Az új felvételek azt igazolják, hogy Oroszország megerősíti katonai jelenlétét a régióban Finnország és Svédország NATO-csatlakozását követően. "Ez a növekvő aktivitás jele" - mondta Emil Kastehelmi finn katonai elemző az SVT-nek, hangsúlyozva, hogy az oroszországi fejleményeket nagyon szorosan figyelemmel kísérik.
A finn határtól körülbelül 56 kilométerre elhelyezkedő, korábban érintetlen Kamenykában február óta több mint 130 katonai sátrat állítottak fel, amelyek befogadóképessége mintegy 2000 katona. A korábban lezárt Szeveromorszk-2 légibázis felújításának nyomai is megfigyelhetők, hiszen a legfrissebb műholdas felvételeken helikopterek tűnnek fel - tájékoztat a német Express a svéd csatorna értesülései alapján.
A finn határtól körülbelül 160 kilométerre elhelyezkedő Petrozavodszk városában három impozáns raktárépületet emeltek, amelyeket szakértők úgy vélik, hogy páncélozott járművek tárolására fognak használni. E közben az Olenya légibázison orosz bombázók sorakoznak, és Kijev értesülései szerint ezek a gépek ukrajnai célpontok ellen irányuló támadásokhoz készülnek.
Vesa Virtanen altábornagy, a finn vezérkari főnök helyettese már a múlt hónapban kifejezte aggodalmát Oroszország határ menti tevékenysége miatt. Kijelentette, hogy a Kreml szándékosan próbára teszi a NATO egységét, hogy felmérje, vajon sikerül-e kiváltania az 5. cikkelyt, amely szerint egy tagállam elleni támadás az összes tagállam ellen irányuló támadásnak minősül. Virtanen rámutatott arra is, hogy Oroszország egyre több katonát vezényel a térségbe, ami tovább fokozza a feszültséget.
Moszkva azzal indokolja az északnyugati határán lévő létesítmények bővítését, hogy Finnország 2023-ban csatlakozott a NATO-hoz. Finnország válaszul Putyin Ukrajna elleni agressziós háborújára döntött a csatlakozás mellett.
Finnország már régóta figyelmeztet, hogy Oroszország hibrid háborús taktikákkal támadja, például masszív kibertámadásokkal és tömeges migrációval. A finn kormány ezért lezárta a keleti határát, azzal vádolva a Kremlt, hogy 2023-ban mintegy 1300 embernek segített átjutni rajta Szíriából, Irakból és Jemenből. Ugyanezt a taktikát alkalmazza a Kreml Belaruszt felhasználva Lengyelország ellen is.