Újabb chatbotbotrány robbant ki az Egyesült Államokban: a védelmi miniszter feleségével és testvérével is online beszélgetett a jemeni hadműveletekről.

Egy második chat is létezett a Houthi PC small group körüli nagy botrányon túlvizsgálva. Ebben a beszélgetésben a húti lázadók elleni hadműveletek kerültek fókuszba, ám ezt a fórumot a védelmi miniszter alapította. A csoport tagjai között pedig nemcsak hivatalos katonai személyek, hanem a miniszter felesége, bátyja és ügyvédje is képviseltette magát.
Ki ne emlékezne arra a hatalmas felháborodásra, amely akkor robbant ki, amikor nyilvánosságra került, hogy az Atlantic magazin főszerkesztője is tagja volt annak a Signal-chatcsoportnak, ahol olyan prominens politikai személyiségek, mint Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, J. D. Vance alelnök, Pete Hegseth védelmi miniszter és Marco Rubio külügyminiszter részletesen megvitatták az amerikai támadások tervezését a jemeni húti lázadók ellen. Az esemény megrázta a médiavilágot, és éles vitákat indított el a titkosság, a politikai felelősség és a sajtó függetlensége témáiban.
Most kiderült, hogy Pete Hegseth nevéhez egy másik problémás chatcsoport is köthető, amiben szintén a hútik elleni támadás részleteit taglalta, nagyjából a másikkal egyidőben, azzal a különbséggel, hogy
A második beszélgetés során nem csupán egy, hanem minimum három illetéktelen személy is részt vett: Hegseth felesége, bátyja és a magánügyvédje.
A fejleményről a New York Times számolt be az ügyre rálátó forrásokat idézve. Mint emlékeztettek, Hegseth neje Jennifer korábban a Fox News producere volt, aki nem tartozik a védelmi tárca állományába, és számos hivatalos útján elkísérte férjét, amit sokat kritizáltak. A miniszter bátyja Phil és ügyvédje, Tim Parlatore ugyan rajta vannak a Pentagon fizetési listáján, ám nem világos, hogy valóban meg kellett-e volna osztani velük ezeket az érzékeny információkat.
A lap szerint míg a korábbi botrányban a "Houthi PC small group" elnevezésű chatbe véletlenül hívta be az Atlantic főszerkesztőjét Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, a második chatet Hegseth maga hozta létre nem sokkal azelőtt, hogy megerősítették volna kinevezését a védelmi tárca élére. A Defense | Team Huddle (kb. Védelem | Csapatgyűlés) néven futó csoportban munkatársainak és személyes kapcsolatainak belső köre volt benne, körülbelül tucatnyi ember. A csoportot eredetileg azért hozta létre, hogy rutinszerű adminisztratív és napirendi kérdéseket tudjanak megbeszélni, de több tag esetében is kétséges, hogy feltétlenül meg kellett-e ismerniük az amerikai katonai műveletek részleteit, és az egész ami súlyos biztonsági kérdéseket vet fel - írj a New York Times.
A lap értesülései alapján Hegseth általában nem a chat alkalmazást használta műveleti információk megosztására, és arról is beszámoltak, hogy más kormánytagok nem vettek részt a beszélgetésekben. Ugyanakkor az NBC News információi szerint a miniszter mégis érzékeny adatokat osztott meg ezen a platformon, annak ellenére, hogy egy tanácsadója figyelmeztette őt a nem biztonságos kommunikációs csatorna használatára.
A Fehér Ház álláspontja szerint jelenleg nincs semmi különös, Trump pedig nem tervez senkit eltávolítani. Ugyanakkor a demokraták most már Hegseth lemondását követelik. Chuck Schumer, New York szenátora, csak annyit írt az X-en, hogy...