Jannik Sinner váratlan kihívások elé nézhet a Roland Garros és Wimbledon során, ami komoly hatással lehet a karrierjére. A fiatal tehetség számára kulcsfontosságú lehet, hogy hogyan kezeli a nyomást és az elvárásokat, miközben próbálja megőrizni a verseny

Vasárnap délelőtt megkezdődött az Australian Open, ám az első nap eseményeit jelentős mértékben befolyásolta a heves vihar, amely hatalmas esőzéseket hozott magával. A program eredetileg izgalmasnak ígérkezett, hiszen a sztárok edzései rengeteg látványosságot ígértek. A központi pályán a kétszeres címvédő Arina Szabalenka a Grand Slam-bajnok Sloane Stephens ellen lépett pályára, míg Alexander Zverev is megmutatta tudását a Rod Laver arénában. Azonban azoknak, akik Novak Djokovics, Jannik Sinner, Carlos Alcaraz vagy Stan Wawrinka teljesítményére voltak kíváncsiak, nem maradt más választásuk, mint hogy a zavaros edzésbeosztást böngésszék, hogy nyomon követhessék kedvenceik felkészülését.

Az utóbbi napok egyik legnagyobb érdeklődéssel várt eseménye, hogy a Sinner-ügy tárgyalása a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) előtt csak április 16-án kezdődik el. A WADA fellebbezése után a szakértők arra számítottak, hogy január elején, az Australian Open kezdetét megelőzően már döntés születhet. Pénteken azonban még a világelső olasz teniszező is azt nyilatkozta, hogy nem rendelkezik több információval, mint amit az újságírók tudnak.

Néhány órával később megérkezett a CAS hivatalos nyilatkozata, amelyből világossá vált, hogy április 16-ig nem várható semmilyen döntés. A téma szakértői úgy vélik, hogy a várható ítélet akár 2-3 hónapos eltiltást is jelenthet, de azt sem lehet kizárni, hogy másodfokon felmentik Sinnert a rejtélyes doppingügy kapcsán.

A fellebbviteli tárgyalás húzódása nem jó senkinek. Az ATP-nek elemi érdeke lenne, hogy minél előbb pont kerüljön a történet végére, mert a bizonytalanság, a gyanú árnyéka, a világelsőt érintő fenyegetettség nem tesz jót a tenisznek. A hasonló eljárások példája alapján nehéz megmondani, mikor lesz jogerős ítélet, de könnyen előfordulhat, hogy elmarasztaló verdikt esetén Sinner nem indulhat az idén a Roland Garroson és Wimbledonban sem.

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy már elfelejtettem az egészet. Ez nem így működik. Elég régóta cipelem ezt a terhet, de ez van, nem lehet nem gondolni rá. Pontosan tudom, mi történt és ez segít kikapcsolni a zavaró gondolatokat az agyamból. Nem tettem semmi rosszat. Ezért vagyok még mindig itt és játszom. Az a legfontosabb, hogy olyan emberek vesznek körbe, akikben megbízom és ők is tudják pontosan, mi történt. Nem kellett semmin változtatnom, mert korábban is nagyon óvatos voltam. Mindig nagyon vigyáztam, hogy milyen orvosságot veszek be, mit eszem. Ha egy vizes palack nyitva van, akkor kidobom, és újat veszek. Mindig nagyon, nagyon óvatos voltam ezzel a dologgal

Sinner elmondta, hogy az utóbbi időszakban, különösen november vége óta, rengeteget dolgoztak az edzőivel a játéka tökéletesítése érdekében. Kiemelte, hogy például az adogatásának mozdulatán is finomítottak, ami új dimenziót adott a teljesítményének.

Az Australian Open tavaly óta újította meg a programját, bevezetve a vasárnapi kezdést, amelyet a franciák találtak ki néhány évvel ezelőtt. A háttérben természetesen a bevételek maximalizálása áll, hiszen a szervezők biztosan tudják, hogy egy jól megválasztott időpont sokkal vonzóbbá teheti az eseményt. Az ausztrál rendezők valószínűleg abban bíztak, hogy a vasárnap önmagában is vonzó, így nem szükséges azonnal a legnagyobb sztárokat a pályára küldeni. A hétfői napra viszont már izgalmas program vár ránk, hiszen érkezik Novak Djokovics, Jannik Sinner, Carlos Alcaraz, Nick Kyrgios, és Marozsán Fábián is, akik mindannyian emelik a torna színvonalát.

A Melbourne-ben csúcstartó Djokovicsot folyamatosan új edzőjéről, Andy Murrayről kérdezik. A 24-szeres Grand Slam-bajnok a szerb újságíróknak elárulta, hogy négy nevet írt a listájára, a skót mellett szívesen dolgozott volna Pete Samprasszel vagy Szeles Mónikával. Utóbbiról azt mondta, nyitva áll az ajtó előtte, nagyon szeretné a csapatában tudni, akár mentorként. Ezzel együtt Djokovics izgatottan várja az első tétmérkőzést Murray edzősködése mellett. Ráadásul az edzők helyét levitték a lelátóról a pálya szintjére, ami még intenzívebbé teszi a mérkőzés közbeni kommunikációt. A szerb és a skót rengeteget beszélget a teniszről, a játék minden eleméről, taktikáról, mentális témákról, de Djokovics úgy érzi, még mindig az ismerkedés fázisában vannak, annak ellenére, hogy 12 éves koruk óta versenyeztek egymás ellen.

Az Australian Open remek példája annak, hogyan lehet a 21. század kihívásainak megfelelően egy világszínvonalú sporteseményt megvalósítani. Itt a tenisz csupán a szórakozás egyik dimenziója; a rendezvény valódi varázsa abban rejlik, hogy egy hatalmas élményparkká alakítja a sport világát. A gasztronómiai élmények, az aktív szórakozási lehetőségek és a zenei programok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a látogatók felejthetetlen pillanatokban részesüljenek. Az Australian Open nem csupán egy tenisztorna, hanem egy komplex kulturális esemény, amely minden érzékszervet megmozgat.

Közben persze a teniszlabda is repkedett, és a pályán a játék öröme is felforrósodott.

Nisikori Kei, 35 éves korában, lenyűgöző fordítást hajtott végre a brazil Thiago Monteiro ellen, miután 4:6, 6:7-es állásból sikerült nyernie egy elképesztő, 4 óra 6 perces mérkőzés során. Ezzel pályafutása nyolcadik ötszettes győzelmét aratta Melbourne-ben, ahol csupán egyszer, 2017-ben szenvedett vereséget a döntő játszmában, Roger Federertől. Az egykori top ötös japán teniszező hat éve nem jutott el a második fordulóig az Australian Openen, mivel hosszú időt kellett kihagynia csípőműtétje és egyéb sérülések miatt. Ugyanakkor a 6. kiemelt Casper Ruud is öt játszmás csatát vívott, amely során nehéz pillanatokkal kellett szembenéznie. A spanyol Jaume Munar időnként brillírozott a pályán, azonban a kulcsfontosságú szituációkban Ruud bizonyult magabiztosabbnak, végül 6:3, 1:6, 7:5, 2:6, 6:1-es eredménnyel zárva a találkozót.

Related posts