Olyan, mintha karácsonyi ajándékot kaptunk volna, amelyet egy hitelminősítő csempészett a magyar gazdaság karácsonyfája alá.

A hét kezdetén gyengén teljesített a forint, hiszen az árfolyam időnként a 415-ös szint fölé is benézett az euróval szemben. Azonban a hét közepére a forint már erősödni kezdett, így a korábbi gyengülés nem váltott tartós tendenciává. Péntek este pedig a Fitch hitelminősítő bejelentette döntését, miszerint Magyarország besorolását nem módosította, de a kilátásokat negatívról stabilra javította. Ez a lépés kedvező impulzust adhat a forintnak, amely a következő hétfői kereskedés során már érezhetően megjelenhet. Összefoglalónk a hét eseményeiről.

Ez a hét nem éppen kedvezően kezdődött a forintpiacon, hiszen a magyar pénz ideiglenesen túllépte a 415-ös határt az euróval szemben.

"Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője az Indexnek kifejtette, hogy a francia kormányválság és a Moody's legutóbbi pénteki döntése egyaránt hozzájárult a helyzethez. Bár a hitelminősítést nem változtatták meg, a negatív kilátásokkal azonban mégis figyelmeztették Magyarországot."

- jelezte a szakértő, megjegyezve, hogy ez a szint az euróval szemben is kétéves mélypontot jelentett. Ez ugyanakkor azt is mutatja, hogy a forint gyengülése nem csak régiós hatásokkal volt magyarázható.

Szerdán a forint kisebb mértékű erősödést mutatott, míg csütörtökön még jelentősebb felértékelődés következett be. E folyamat mögött a kiskereskedelmi adatok kedvező alakulása mellett nemzetközi események is meghatározó szerepet játszottak.

Regős Gábor rámutatott, hogy a forint az utóbbi időszakban egy gyenge pozícióban stagnál, hiszen az utolsó napok során folyamatosan a 410-415-ös árfolyamsávban mozgott.

A közgazdász véleménye szerint, bár kívánatos lenne egy erősebb árfolyam, lehetőleg 400 alatti értékekkel, ami alacsonyabb inflációt és nagyobb bizalmat hozhatna magával, reálisabbnak tűnik egy 405-420 közötti sáv. Jó hírek érkezése és kedvező év végi pénzpiaci események esetén a 405-410 közötti tartományban is stabilizálódhatunk.

Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője megjegyzi, hogy úgy tűnik, a tőke áramlása az Egyesült Államok irányába lelassult, ami kedvező légkört teremtett a feltörekvő piaci devizák, beleértve a forintot is, számára. Ez a helyzet lehetőséget ad a devizák számára, hogy egy kis időre fellélegezzenek.

Így a korábbi hetekben látott csúcsok alatt tudott maradni a forint jegyzése, de érdemi erősödésre nem került sor.

Péntek délután a forint árfolyama a dollárral szemben 391,4 körüli szintet mutatott, míg az euróval való kereskedés során egy kicsit szélesebb tartományban ingadozott. A lapzártakor az euró árfolyama körülbelül 414-es értéknél tartott.

Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője rámutatott, hogy a forint a hét kezdetén a 415-ös szint környékén mozgott, de nem tudta átlépni ezt a határt. Ennek következtében a forintgyengülés nem tapasztalt jelentős változást.

"Szerdán szembesültünk azzal, hogy a magyar forint felfelé kezdett mozogni. Ennek hátterében valószínűleg az Egyesült Államokban közzétett ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index (BMI) gyengébb eredményei, valamint a dollár gyengülése állt" - nyilatkozta az elemző.

Csütörtökön a kedvező piaci hangulat hatására a forint 411,5-re emelkedett az euróval szemben, míg a dollár ellenében sikerült 390 alá csökkennie. Ez a két eredmény egyaránt egyhetes csúcsot jelent, ami bizakodásra ad okot a valutapiacon.

- mutatott rá a szakértő. Péntekre viszont módosultak az árfolyamok: az euró-forint keresztár 414 fölé, míg a dollár esetében 391 fölé emelkedett.

A hazai eseményeket figyelve pénteken mindenki a Fitch Ratings hitelminősítésére várt, és szerencsére kedvező hírekkel szolgált Magyarország számára:

Rodic Ádám kifejtette, hogy ez a fejlemény mindenképpen megnyugtató hatással bír a piaci szereplők számára. Mivel pénteken késő este érkezett a hír a Fitch lépéséről, a piac csak hétfő reggel reagálhat rá, ami lehetőséget teremt arra, hogy a forint erősödéssel indítsa a hetet.

A Fitch döntése után várható hétfői forinterősödés mellett a jövő héten több olyan esemény is lesz, ami érdemben módosíthatja a piaci folyamatokat.

"Az infláció az előző hónapban kedvezőbb eredményeket mutatott, hiszen 3,2 százalékra csökkent. Ezzel szemben most növekedésre számítok, mivel a pénzromlás éves szinten elérheti a 3,8 százalékot. Ezt a bázishatások, a forint árfolyamának ingadozása, valamint a telekommunikációs szolgáltatások esetlegesen kifutó akciói is befolyásolják" - osztotta meg véleményét Regős Gábor.

Ez szerinte ugyanakkor a monetáris politikára várhatóan nem lesz hatással, hiszen ott most inkább a forint árfolyamának alakulására kell tekintettel lennie a jegybanknak, figyelembe véve annak inflációs hatását.

A magyarországi események között kiemelkedő jelentőséggel bír a Pénzügyminisztérium hétfőn tartott gyorstájékoztatója, amely az államháztartás első 11 hónapjának helyzetét tárta fel. Ez az információ nemcsak a szakemberek figyelmét vonzza, hanem a piac reakcióira is hatással lehet, különösen a forint árfolyamának alakulására.

Amennyiben a piac a tájékoztatóból azt a következtetést vonja le, hogy az idei hiánycél elérhető, az pozitív hatást gyakorolhat, viszont ha az ellenkező üzenetet érzékel, az kedvezőtlen következményekkel járhat.

- világított rá Regős. Európai szinten a pénteki ipari termelési adat mellett az Európai Központi Bank csütörtöki kamatdöntése lesz meghatározó. Itt várhatóan ismét 25 bázispontos lazításról döntenek, melyet a gyenge európai konjunktúra mindenképpen indokol és az inflációs folyamatok is támogatnak.

A kérdés itt nem csupán az EKB intézkedéseiről szól, hanem arról is, hogy milyen üzenetet közvetít a jövőbeli kilátásokról. Érdekes lesz figyelni, hogy említi-e a kamatcsökkentések esetleges folytatását.

Rodic Ádám jelezte, hogy hétfőn érkezik Kínában a novemberi éves inflációs adat. Az adat befolyásolhatja a PBOC (a kínai jegybank) politikáját, aminek piacmozgató hatásai lehetnek, amik a forintot is elérhetik, amennyiben nagy lesz a meglepetés.

Ezen a napon lehetőségünk nyílik megismerkedni a Sentix euróövezetre vonatkozó hangulatindexével is. Az utóbbi hónapok gyenge európai konjunktúramutatói miatt egy újabb pesszimista hangulatindex megjelenése tovább súlyosbíthatja az euró helyzetét a dollárral szemben. A szakértők véleménye szerint ez a fejlemény közvetett módon a forint gyengüléséhez is hozzájárulhat.

A lista itt még messze nem kimerült, Rodic Ádám további izgalmas lehetőségeket is megosztott velünk:

Pénteken betekintést nyerhetünk az októberi német külkereskedelmi egyenleg és az export fejlődésének alakulásába, valamint az eurózónára vonatkozó ipari termelési adatokat is megismerhetjük.

Az utóbbi időszakban folyamatosan érkeztek a hírek a gyengélkedő német és európai gazdasági teljesítményről, így a jövő héten esedékes adatközlések különösen fontos figyelmet érdemelnek.

- tájékoztatta az Indexet a szakértő. Hozzátette, hogy a vártnál gyengébb eredmények következtében az euró leértékelődhet a dollárral szemben, ami közvetve a forint helyzetét is kedvezőtlenül befolyásolhatja.

Bár az előző hét közepi rekordját a BUX nem tudta megdönteni, de azért összességében növekvő teljesítményt mutatott. A hazai részvények közül három blue chip árfolyama is növekedni tudott.

- tájékoztatta szerkesztőségünket Regős Gábor. A BUX emelkedése kedvező nemzetközi környezetben valósult meg, mivel mind az európai, mind az amerikai tőzsdék kiemelkedő teljesítményt nyújtottak; az S&P 500 például új csúcsra jutott a héten.

A héten az olaj ára viszonylag stabilan alakult, szűk sávban, hordónként 72 és 75 dollár között mozgott. Ezen belül kedden volt egy kisebb emelkedés, majd pedig szerdán egy ugyanekkora csökkenés.

Az olajpiac ármozgásait továbbra is jelentős mértékben befolyásolják a közel-keleti feszültségek, mint ahogyan azt a héten tapasztaltuk is. Az izraeli hadsereg légicsapása Libanon területére, a megállapodott tűzszünet ellenére, újabb hullámokat vetett a régió instabilitásában, ami közvetlen hatással van az olaj árak alakulására.

- világított rá Regős, hozzáfűzve, hogy ezen kívül az olaj árát a héten még befolyásolta az OPEC+ kitermeléskorlátozásának várható meghosszabbítása is.

- hangsúlyozta a szakértő. Itt a héten egy kisebb mértékű csökkenés történt, de az árfolyam még így is viszonylag magas, 46 euró feletti.

Muhi Gergely felhívta a figyelmet arra, hogy a piacokat váratlanul érte a hír, miszerint kedden este a dél-koreai elnök hadihirdetésre tett próbálkozást. Ezt követően az elnök később bocsánatot is kért a történtekért.

Mivel a statáriumot csupán hat órával később feloldották, a globális piacokon nem váltott ki lényeges ingadozásokat az esemény.

A koreai eszközökkel kapcsolatban azonban kialakult egy kisebb negatív szentiment, így a héten közel 3 százalékos csökkenést láthattunk a KOSPI indexben, míg a világ vezető tőzsdeindexei mind emelkedni tudtak, azaz a koreai eszközök jelentősen alulteljesítő eszközök voltak

Muhi Gergely megjegyezte, hogy a francia részvények is hozzájárultak az emelkedéshez. A párizsi tőzsde péntekhez képest 2,8 százalékkal nőtt, annak ellenére, hogy a szerda este tartott bizalmatlansági szavazás során a kormány megbukott.

A szavazás eredménye nem okozott váratlan fordulatot a piacok számára, hiszen a francia tőzsde már hetek óta gyengébben teljesített az európai versenytársakhoz képest. A befektetők így már korábban beárazhatták a lehetséges patthelyzetet, ami a héten tapasztalható kockázatvállalási hajlandóság növekedésével együtt felfelé lendítette a francia részvények árfolyamát.

Rácz Balázs, az MBH Befektetési Bank szenior tőkepiaci elemzője hangsúlyozta, hogy a francia és német hozamok közötti eltérés egyedülállóan tükrözi a hazánkban tapasztalható bizonytalanságot. Ez a különbség hétfőn 90 bázispontra nőtt, ami 2012 óta a legmagasabb szint, majd ezt követően visszaesett 80 bázispontra.

"Mindezek ellenére a francia tőzsdén jelenleg csendes kereskedési környezet tapasztalható, viszont ha a politikai válság tovább fokozódik, az kedvezőtlen hatásokkal járhat a piacon" - zárta le gondolatait az Indexnek írt elemzésében.

Related posts