Cortina varázsa és a kitartó munka: történelmi pillanat küszöbén a női jégkorong-válogatott!

A következő téli olimpián ott lehet a magyar női jégkorong-válogatott, amennyiben a jövő héten sorra kerülő selejtezőtornán a csoportjában az élen zár. Pat Cortina szövetségi kapitány vezetésével az együttes nem kívánja az esélyeiket számolgatni, inkább minden egyes mérkőzésen a legjobb formáját szeretné hozni. Emellett a csapat magával viszi a bronzérmes női vízilabdacsapat inspiráló mantráját, mint a sikerük kabaláját.

A magyar női vízilabda-válogatott mottója - "Ez volt a célunk!" - különleges jelentőséggel bírt a tokiói olimpián, ahol számos negyedik helyezés után végre sikerült (bronz)érmet szerezniük. Ezen inspiráló üzenettel lepte meg a milánói téli játékok selejtező tornájára készülő női jégkorong-válogatottat Gurisatti Gréta, a pólós. Reményei szerint a hokis lányok számára is ugyanolyan motiváló erőt képvisel majd ez a felirat a jövő heti németországi eseményen, mint amennyire a vízilabdázóknak jelentett a múltbeli küzdelmeik során.

A női jégkorong csapatok számára 1998 óta rendeznek tornát a téli olimpiák keretében. A magyar válogatott eddig csupán egyszer jutott el az utolsó selejtezőkörig, 2021 novemberében, amikor is a lengyel csapatot és a norvégokat legyőzték. Sajnos a csehek ellen nem tudtak diadalmaskodni, így a játékokra csak a csoportelsők kvalifikálhattak, ahogyan ez most is érvényes. A magyar női csapat részvétele nem csupán a jelentős teljesítményüket tükrözné, hanem sporttörténeti jelentőséggel bírna, hiszen a férfi csapat mindössze három alkalommal képviselhette az országot az olimpián, legutóbb 1964-ben.

Fontos, hogy ne gyakoroljunk túlzott nyomást a játékosokra; tisztában vannak azzal, mi áll előttük, és pontosan tudják, mit szeretnének elérni.

A tornát felvezető sajtótájékoztatón Kolbenheyer Zsuzsanna, a Magyar Jégkorong-szövetség (MJSZ) elnöke hangsúlyozta, hogy a csoportunk, amelyben Magyarország mellett Szlovákia, Németország és Ausztria csapata is szerepel, rendkívül kiegyenlített erőviszonyokat mutat. "A másik két csoportban a helyzet egészen eltérő; az egyikben a svédek a világ egyik legnagyobb esélyesének számítanak, míg a japánok csoportja sokkal inkább kedvezőnek mondható. De sajnos, nekünk ez a sors jutott. Ugyanakkor minden adott ahhoz, hogy sikeresen kiharcoljuk a továbbjutást. Eddig mindhárom ellenfelünket legyőztük tétmérkőzés keretein belül, így most már csak az a kérdés, hogy a három mérkőzés napján mennyire tudunk koncentrálni."

Pat Cortina, a válogatott szövetségi kapitánya videóüzenetében így fogalmazott: "A közös munkánk alatt számos emlékezetes mérkőzést játszottunk, és sikerült kialakítanunk csapatunk egyedi arculatát. Folyamatosan törekszünk arra, hogy megértsük, mi szükséges ahhoz, hogy ezen a szinten igazán sikeresek legyünk. Hol tartunk most? Úgy érzem, hogy készen állunk arra, amennyire csak lehetséges. Elérkezett az idő, hogy megmérettessünk. Tudjuk, hogy kemény kihívások várnak ránk, de nagyon izgatottan várjuk ezt a pillanatot."

Ő is úgy véli, hogy a csoport rendkívül kiegyenlített, hiszen bármelyik csapat képes lehet legyőzni a másikat. "Ami a kiemeléseket illeti, a német válogatott a legmagasabb rangsorban áll, és mivel hazai pályán játszanak, óhatatlanul is nagy elvárásokkal néznek szembe. Tudom, hogy rengeteget dolgoztak a felkészülés során. A magyar csapat a második helyen áll, és az osztrákokkal, valamint a szlovákokkal is sokszor megmérkőztünk már, így biztosan izgalmas összecsapások várnak ránk. Készen kell állnunk minden egyes mérkőzésre, és fontos, hogy egyik találkozóról se gondoljuk, hogy az döntő jelentőségű lenne."

Lépésről lépésre kell haladnunk, ugyanazzal a kitartással, amely már az előző szezonokban is jellemző volt ránk."

Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke az esemény során őszintén megosztotta szenvedélyét a jégkorong iránt, amely már régóta szívügye. Aktív kajakozóként a felkészülése részeként a hokizás is szerepelt, sőt, emlékei között fellelhető, hogy egy lányokból álló csapattal is mérkőztek. Ma már azonban ezt a kihívást nem vállalná, hiszen a női jégkorong szakága hihetetlen ütemben fejlődött, és professzionális szintre emelkedett.

"A csapatok mindig a motorjai az olimpiai küldöttségeknek, óriásit dob a hangulaton, ha egynek vagy akár többnek lehet szurkolni" - magyarázta, megjegyezve: hatalmas lökést adna a magyar téli sportoknak, ha a válogatott tudna élni az eséllyel. - "A téli olimpiákon eddig nem sok babér termett Magyarországnak, de a közelmúltban a rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu testvérek révén felcsillant a remény, hogy mégis oda tudunk érni. Csalódás ért azonban minket, amikor Liuék visszaigazoltak Kínába, de azt gondolom, ezért is kárpótolna minket, ha szurkolhatnánk a jégkorongozóknak".

Gurisatti Gréta először az olimpiai kalandjairól mesélt, majd értékes tanácsokkal látta el a fiatalokat. Kiemelte, hogy csapatban elérni a sikert egy olyan felemelő élmény, amely nemcsak személyes, hanem az országot is képviseli, így a szurkolók is könnyebben kapcsolódnak hozzájuk. Gréta szerint az olimpiai légkörre való felkészülés szinte lehetetlen, hiszen őt magát is olyan váratlan élmények érték, amelyekre nem volt felkészülve. "A sportoló annyi kihívás és megpróbáltatás után érkezik el a versenyre, hogy elengedhetetlen, hogy ki tudja élvezni a jó pillanatokat, és meg tudja birkózni a nehézségekkel is" – tette hozzá.

Az eseményen részt vett a válogatott három meghatározó játékosa, Huszák Alexandra, Kiss-Simon Franciska és Mayer Fruzsina is. Ők is arról beszéltek, hogy nem szabad számolgatni, minden meccsen a legjobbjukat kell hozni, és bízni abban, hogy mindaz a munka, amit az elmúlt években a játékuk fejlesztésébe belefektettek, most megmutatkozik.

Megemlítették az U18-as csapat világbajnoki diadalát is – az együttes január elején Budapesten veretlenül harcolta ki a feljutást az elit ligába. Azt is kiemelték, hogy négy játékosuk már a felnőtt válogatottban is bizonyíthat. "Mindannyian megérdemlik a helyüket a szűk keretben, hiszen fiatalos lendületükkel új energiát vihetnek a csapatba" – nyilatkozta róluk Mayer Fruzsina.

A játékosokat arról is kérdezték, mit jelentene számukra az olimpiai részvétel. Mindannyian azt mondták, hogy beteljesülne egy álmuk, de azt is megemlítették: amikor gyerekként elkezdtek jégkorongozni, vagy később, amikor már a magyar bajnokságban játszottak, amelyet csupán három csapat alkotott, egyáltalán nem gondoltak arra, hogy olimpikonok lehetnek.

Öt-hat éves koromban a Pólus Centerben ültem a McDonald's egyik székén, miközben anyukám segített felhúzni a korcsolyámat. Akkoriban még csak ábrándoztam, és eszembe sem jutott, hogy egyszer ilyen közel kerülök az olimpiához.

Huszák Alexandra felidézte az emlékeket.

Később a HVG-nek nyilatkozott, hogy jelenleg csak a tornát megelőző, németek ellen vívott felkészülési mérkőzésre, valamint az azt követő, Szlovákia csapatával vívandó összecsapásra összpontosít. Meggyőződése, hogy a szövetségi kapitány szavai szerint érdemes lépésről lépésre haladni.

Természetesen a háttérben folyamatosan zajlanak az előkészületek, ahol videóelemzőink fáradhatatlanul dolgoznak, és részletes személyiségelemzéseket készítenek. Emellett azt is megosztotta, hogy nemcsak a saját csapatuk játékosait, hanem az ellenfeleket is alaposan tanulmányozzák. "Van néhány mezszám, amit megadnak nekünk, és információkat osztanak meg róluk, például, hogy bizonyos helyzetekben jobban teljesítenek, míg máskor éppen ellenkezőleg. Persze, amikor az ember a jégen van, és a legnagyobb teljesítményére összpontosít, elég nehéz figyelni ezekre a részletekre, de mégis hasznos lehet, hogy hozzájuthatunk ezekhez a kicsi, ámde értékes információkhoz."

A 2008-as "szapporói csoda" örökségének letéteményeséről, a női csapatot 2019-2020 között, majd 2022 óta irányító Cortináról Huszák így nyilatkozott: "Sokaknak érdemes lenne részt venni egy általa vezetett megbeszélésen, hogy megértsék, milyen inspiráló hatást gyakorol rájuk. Ő nem csupán edző, hanem igazi pszichológus is. Minden alkalommal lenyűgözve hallgatom az előadásait, hatalmas tekintéllyel bír. Hihetetlenül hálás vagyok, hogy ő vezeti a válogatottat; minden játékos rengeteget tanul tőle, és reméljük, hogy együtt szép eredményeket fogunk elérni."

"Az olimpiai szereplés következő lépcsőfoka rendkívül jelentős lenne, hiszen ez egyértelműen bizonyítaná, hogy a magyar jégkorong fejlődik" - nyilatkozta lapunknak Kolbenheyer Zsuzsanna. Hozzátette, hogy a kijutás körüli megnövekedett érdeklődés az utánpótlásra is pozitív hatással lenne. "A fiatalabb korosztályok, például az U8-as és U10-es csapatok esetében a lányok arányosan képviseltetik magukat, ha nem is ötven százalékban, de jelentős számban. Szerencsére már nem fordul elő, hogy eltanácsolják őket, hiszen az én időmben sajnos hallottunk ilyen megjegyzéseket is, hogy inkább műkorcsolyázni menjenek. Ma már ez elképzelhetetlen" - hangsúlyozta.

Az elnök kiemelte, hogy a szövetség tudatos és folyamatos munkája, valamint a játékosok elkötelezettsége végre meghozta a gyümölcsét: a csapat olimpiai selejtezőn vehet részt. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben mindössze egy felnőtt női válogatott létezett, amely a 27. helyen állt a világranglistán. Néhány hónappal később már egy U18-as csapat is megalakult, amely szinte azonnal sikeresen feljutott a divízió I/A-ba, majd tovább haladva az A-csoportba is. Az akkori csapatból több játékos ma is kulcsszerepet játszik a felnőtt válogatottban, és az ő korábbi eredményeik teremtették meg az alapját a jelenlegi sikereknek.

"Az utolsó világbajnoki szereplésem 2011-re tehető, amikor is néhány napnyi edzőtáborozás és egy vagy két edzőmérkőzés után indultunk útnak. Akkoriban a csapat mögött nem állt egy jól megtervezett program vagy tudatosan felépített szezon, ami támogathatta volna a játékosokat" - idézte fel az elnök. Még abban az évben átvette a női válogatottak irányítását, és a tao-rendszer adta lehetőségeket kihasználva megkezdődött a női program kiépítése, amely során egyre fiatalabb tehetségeket vontak be.

Az is sokat számít szerinte, hogy két-három magyar csapat szerepel a közép-európai női ligában (EWHL), a Hokiklub Budapest pedig most a német ligához csatlakozott. "Fontos, hogy azok a lányok is, akik itthon maradtak, tudtak, tudnak olyan versenylehetőséghez jutni, ami majdnem A-csoportos színvonalú. Mellettük vannak amerikai egyetemi ösztöndíjat elnyert játékosok, tavaly ketten szerepeltek az új észak-amerikai ligában, sokan Svédországban játszanak" - sorolta.

Bár a közeljövőben jelentős generációváltás vár ránk a csapatban, hiszen a 93-95 között született játékosok elhagyják az élsportot, Kolbenheyer Zsuzsanna optimistán tekint a jövőbe. Szerinte az utánpótlás biztosítva van, és "a női program folyamatosan fejlődik és ígéretes irányba halad."

A 2021-es olimpiai selejtező kapcsán a lányok teljesítményéről kifejtette, hogy a csoportelsőség elvesztése nem a hozzáállásuk hiányának volt köszönhető, hanem annak, hogy a legnehezebb csoportba kerültek. "A cseh csapat számára ez volt a negyedik lehetőség az olimpiai kvalifikációra, és esélyesként érkeztek, végül pedig bronzérmet szereztek. Olyan kihívás elé állította őket az élet, aminek a megoldása nem rajtuk múlott. A csehek már tíz-tizenöt évvel korábban elkezdték a női jégkorong fejlesztését, és ez a folyamat egyértelműen éreztette hatását. Bár a cseh női bajnokság nem számít erősnek, sok játékosuk az Egyesült Államokban és Svédországban játszik, ami nyilvánvalóvá tette, hogy előrébb járnak nálunk" - tette hozzá.

A német csapatot jelenleg a legnagyobb kihívóknak tartják, hiszen az előző olimpián nem tudtak részt venni, így most mindent megtesznek, hogy visszanyerjék a helyüket. Az osztrákokkal sokáig szoros versenyt vívtunk, de a legutóbbi időszakban sikerült megelőznünk őket. A szlovákok, akik korábban már megjárták az olimpiát, azóta viszont nem tudtak hasonló helyzetbe kerülni, mivel az akkori sikeres generációjuk fokozatosan eltűnt. Az U18-as válogatottjuk viszont évek óta az A-csoportban versenyez, és számos tehetséges fiatal játékossal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ők is komoly harcba fognak beszállni a kijutásért.

A kérdésre, hogy mindezek mellett mennyire valós a kvalifikáció, a válasza így hangzott: mélyen bízik a csapatban, és mint a szövetség elnöke, nem is tehetne másképp. "Tanúja voltam annak, hogy mennyi áldozatot hoztak a fejlődés érdekében, és mennyit dolgoztak. Magabiztos vagyok a képességeikben" - tette hozzá.

Ahogy tavaly szeptemberben mi is beszámoltunk róla, az MJSZ mérlegelte, hogy pályázik a 2029-es férfi világbajnokság rendezési jogára. A szándéknyilatkozatot be is nyújtották, azonban a végleges pályázatot már nem. Az elnök elmondta, hogy "Magyarországon csupán egy olyan pálya létezik, amely alkalmas lenne az esemény lebonyolítására. Több egyeztetést folytattam a szlovák és cseh kollégákkal is, de végül minden körülmény és érdekelt fél véleményének figyelembevételével arra a következtetésre jutottunk, hogy nem most van itt az ideje a pályázat benyújtásának."

Related posts