Keserű csalódás várhat arra, aki idén jelentős béremelést remél.

A Portfolio körképe alapján a vállalatok a bértárgyalások során meglehetősen alacsony béremelési ajánlatokkal lépnek a munkavállalók elé. Számos esetben még a 10%-os emelés sem biztos, hogy megvalósul.

A tavalyi jelentős béremelkedési tendencia már a történelem lapjaira került - ez olvasható a Portfolio legfrissebb elemzésében. Az előrejelzések szerint 2024-ben a fizetések átlagos növekedése meghaladja a 10 százalékot, ám ezt érdemes összevetni a 17,6 százalékos éves maginflációval és a 44 százalékos élelmiszer-inflációval. A minimálbér szintén 15 százalékkal nőtt, ami szintén figyelemreméltó fejlődés.

Idén a helyzet drámaian megváltozik, hiszen a bérnövekedés mindössze 9 százalékra csökken, míg a garantált bérminimum emelése csupán 7 százalékot fog elérni a korábbi 10 helyett. Ez a tendencia a versenyszférában is fokozott óvatosságra ösztönözheti a vállalatokat. „Sok munkáltató induló béremelési ajánlata 3-4 százalék között ingadozik” – tájékoztatott Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a Portfolio érdeklődésére.

A szakszervezetek véleménye szerint a komolyabb összecsapások elkerülése érdekében egy 5-7 százalékos béremelés tűnik reálisnak. Ezzel szemben az exportra termelő vállalatok esetében ennél magasabb, akár 9-10 százalékos emelés is lehetséges, mivel a gyenge forint kedvezően befolyásolja a versenyképességüket és a nyereségességüket.

"A probléma ott kezdődik, hogy a munkavállalók igényei a fenti számoknál jóval magasabbak, aminek oka, hogy az alapvető élelmiszerárak újra nőnek, így tovább drágult a megélhetés. Jogos a dolgozóknak az az érzete, hogy szeretnék a béreiket ehhez igazítani" - mondta el Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke. A munkáltatók ezzel szemben az alacsony inflációval érvelnek, ami 2024-ben a KSH szerint 3,2 százalék körül várható, 2025-ben pedig 4 százalékra várják az elemzők.

Mészáros szerint is túl magasak az igények: 10-12 százalékosak a fizetésemelési elképzelések például a gépjárműalkatrész- és elektronikai alkatrészgyártó cégeknél, de ahol körvonalazódni látszik a megegyezés, ott jellemzően 5-8 százalék körüli emelésről van szó.

"A feldolgozóipar egyéb területein, ahol lezárultak a tárgyalások, ott 8-9 százalék a béremelés. Volt, ahol nem állapodtak meg a szakszervezetekkel, és önállóan vezette be a cég a magasabb béreket, de nem mindenkinek egyformán emelkedett ilyenkor a fizetése" - mondta Mészáros Melinda. Megemlítette azt is, hogy az élelmiszeriparban a cégek 5-7 százalék közötti béremelést ajánlanak, plusz nagyobb összegben juttatnak cafeteriaelemeket. Az Aldi például 8 százalékos átlagos emelést hajt végre idén.

Related posts