Kína kifejezetten ellenzi a Dalai Láma születésnapi ünnepségét, amely komoly feszültségeket szül a két fél között. A Dalai Láma tervei nem találkoznak a pekingi vezetés elvárásaival, így a helyzet tovább bonyolódik.

A katolikus egyház új vezetőjének megválasztása után nem sokkal a figyelem egy másik vallási vezető, a dalai láma utódjának kérdésére terelődik. A 90. születésnapját ünneplő dalai láma körüli események egyre inkább izgatják az emberek fantáziáját: sokan találgatják, ki lehet az utódja. A tibeti buddhizmus következő vezetőjének kiválasztása különösen érdekes, mivel a kínai ateista kormány valószínűleg magának tartja fenn a jogot arra, hogy kijelölje a 15. dalai láma személyét, ami így még inkább felerősíti a téma iránti érdeklődést.
Július 6-án, vasárnap ünneplik a dalai láma 90. születésnapját. Az idős kora miatt egyre többször merül fel a tibeti buddhizmus spirituális vezetőjének utódlási kérdése. Elsősorban a követői és a kínai állam figyelik közelről a történéseket, Peking ugyanis mindenképpen szeretne beleszólni, sőt, kifejezetten kijelölni, ki töltse be a jövőben a tibeti buddhizmus legfelsőbb tisztségét.
Maga a hivatalban lévő egyházi vezető korábban már több, egészen radikális megoldást is megfogalmazott. Volt, hogy azt vetette fel: mivel sikerült beteljesítenie a célját, ezért szüntessék meg a dalai láma intézményét, így meg lehetne akadályozni, hogy Kína közbeavatkozzon. Azon is gondolkozott, hogy szakít a hagyományokkal, és még az életében átruházza a spirituális erejét egy felnőttre vagy egy nagyobb gyerekre, hogy ne legyen hatalmi űr, amíg a halálát követően egy gyereket kiválasztanak a reinkarnációjának - és ezzel az utódjának.
Utóbbinak az az alapja, hogy reinkarnáció helyett emanáció történik, ami azt jelenti, hogy a dalai lámákhoz hasonló, megvilágosodott lények egyszerre több testben is megjelenhetnek.
Aztán szerdán - amikor magas rangú szerzetesek bevonultak a dalai láma születésnapi ünnepségén rendezett konferenciára az indiai Dharamszalába - ismét a hagyományos megoldást javasolta.
Marad a dalai láma 600 évre visszatekintő intézménye, és az utódját a szokás szerinti reinkarnációs folyamaton keresztül, "a múltbeli hagyományokkal összhangban" fogják kiválasztani.
Hagyományosan az új dalai láma (magyarul a bölcsesség óceánja) keresése mindig az aktuális egyházfő halála után kezdődik. A tibeti buddhista vezetők ehhez ősi szokásokat követnek, misztikus látomásokat, az előző dalai láma által hátrahagyott nyomokat, utalásokat, a csillagokat elemzik. A múltban keresőcsapatok járták Tibetet, és keresték fel a jelölteket, hogy teszteljék, mutatnak-e olyan tulajdonságokat, amelyek miatt különösen szentnek tekinthetők.
Egy ilyen folyamat, amely során egy gyermeket a dalai láma reinkarnációjának tekintenek, hosszú éveket vehet igénybe. Az első lépések után, amikor a kiválasztás megtörténik, akár tíz év vagy még annál is hosszabb idő szükséges ahhoz, hogy a kiszemelt felkészüljön a rá váró szerepre, és elérje a szükséges érettséget.
A tibeti buddhisták és a dalai láma aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy Kína esetleg kihasználhatja a hosszadalmas utódlási folyamat által keletkező hatalmi vákuumot.