A Szomszédok egykori Fruzsijaként ismert színésznő ma már főiskolán oktatja a kispapokat, miközben továbbra is ápolja a kapcsolatot a teleregény emblematikus főszereplőjével, aki egykor a munkaadója volt.
Pregitzer Fruzsina (jobbra, mellette Brunner Márta) hat éven keresztül formálta meg a Szomszédok című sorozatban a beszédes fodrászlány, Fruzsi karakterét.
- Nyíregyháza számomra már messze nem csupán a színházat jelenti - osztotta meg velünk a Jászai Mari-díjas művésznő. - Itt született a fiam, és három éven át otthon voltam vele, míg kicsi volt. Tizenöt éve kezdtem el tanítani a Szent Atanáz Hittudományi Főiskolán, ahol egy csodálatos kollégával, Farkas Ágota gyógypedagógus-logopédussal dolgozom együtt. Beszédművelést oktatok a kispapoknak, és nem csupán a tanórák keretein belül foglalkozunk a diákjainkkal. Felvételről elemzünk próbaprédikációkat, és felkészítjük őket különböző rendezvényekre, mint például műsorok, szavaló- és szónokversenyek. A világról alkotott nézeteimet nem csupán a színpadon tudom kifejezni, hanem ezen a görögkatolikus főiskolán is át tudom adni a tanítványaimnak. Mindig öröm számomra, ha sikerül felkelteni a fiatalok érdeklődését az irodalom iránt. Igyekszem mindig vidámságot csempészni az óráimba, és lelkesen keresem azokat a fiatalokat, akiket ez a terület vonz, és akiket segíthetek elindulni a pályán. Ennek köszönhetően igazán jól érzem magam ebben a városban.
Pregitzer Fruzsina 1982-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd tagja volt a Nemzeti Színháznak. 1990-ben szerződött a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház társulatához, és azóta is ott játszik.
- Nyíregyházán jöttem rá, miért érdemes színésznek lenni - árulta el a sokoldalú művész. - Korábban Budapesten játszottam a szüleimnek, a barátaimnak, a rendezőknek, az újságíróknak, hátha még jobban felfedeznek, de hogy tulajdonképpen miért és kikért csináljuk ezt az egészet, az itt tudatosult bennem. Eljátszottam az életkoromnak megfelelő szerepeket, amire volt lehetőség. Fájdalom, hogy a világirodalom hatvan felett már kevésbé fogalmaz meg nagy dolgokat, amiket eljátszhatunk a színpadon, pedig a világ öregszik. Játszottam például Kurázsi mamát, aznap is, amikor kitört a háború. Az borzasztó érzés volt.
Fruzsina elkötelezetten dolgozik azon, hogy Szabolcsban a kultúra egyre fontosabb szerepet nyerjen. E cél eléréséhez több módszert is alkalmaz, köztük a tiszaberceli Csütörtöki Chill rendezvényt, amely remek alkalmat teremt a közösségi élmények és kulturális programok megosztására.
Egy különleges eseményt álmodtunk meg a Tisza-parton, ami eltér a hagyományos falunapoktól és fesztiváloktól: ez a "chill" névre hallgató rendezvény a teljes ellazulásról szól. A kultúra nem csupán szórakoztatás, hanem a lélek táplálása is, és mi arra törekszünk, hogy egy emelkedett élménnyel gazdagítsuk a közönséget. Harminchat éve hagytam el Budapestet, és azóta sok minden megváltozott a világképemben. Gyermekként ott voltam az Erzsébet híd avatásán, belvárosi aszfaltgyerekként nőttem fel, és mélyen szégyellem, hogy milyen elutasító nézőponttal érkeztem ide akkoriban. Nyíregyházán tapasztaltam meg a kisebbrendűségi érzés súlyát, de örömmel látom, hogy ez a hozzáállás fokozatosan eltűnik a köztudatból. A Magyar Művészeti Akadémia támogatásával fontosnak tartjuk, hogy a helyi művészeket is bemutassuk a közönségnek, ezzel is erősítve a közösségi identitást. Tiszabercelre sztárvendégeket hívunk: tavaly Bősze Ádám volt az első, aki örömmel csatlakozott hozzánk, idén pedig a megye büszkesége, Gubik Petra lépett fel, aki "a mi kutyánk kölyke" - mesélte boldogan a színésznő.
Pregitzer Fruzsina neve az egész ország számára ismertté vált, amikor a Szomszédok című ikonikus teleregényben kapott szerepet. 1993-tól egészen a sorozat végéig, hat éven át alakította a vidám és szókimondó fodrászlányt, Fruzsit, aki a nézők szívébe lopta magát.
- Ajándékként fogtam fel, hogy belekerültem. Csodálatos kollégákkal lehettem együtt éveken át, Horváth Ádám rendezővel pedig mesés volt együtt dolgozni. Tőle nem csak szakmát, eleganciát is lehetett tanulni. Engem sokáig szinte mindenhol azonosítottak ezzel a szereppel. Nyíregyházán büszkék voltak az emberek, hogy én vagyok az ő Fruzsijuk. Ráadásul a szerep szerint én éppen Nyíregyházáról mentem Pestre szerencsét próbálni. Az pedig, hogy a Gábor Gábort alakító Koltai Jánossal szívhattam egy levegőt sokáig, leírhatatlan. A mai napig tartjuk a kapcsolatot - mesélte Pregitzer Fruzsina. - Ehhez hasonló érzés, hogy mind a mai napig Béres Ilonával beszélgethetek, akit szakmai anyukámnak tekintek, és akivel meg tudom beszélni az ügyes-bajos dolgaimat.