Donald Trump titkos terve Ukrajna békéjének helyreállítására napvilágra került: felfedezzük, hogyan valósítható meg a tartós nyugalom a régióban.

Donald Trump újraválasztott amerikai elnök egyik legnagyobb ígérete az volt az amerikai választási kampányban, hogy békét teremt az ukrajnai háborúban. Ahogy egyre több részlet derül ki a kabinetjéről, úgy szivárognak ki egyre részletesebb információk arról, hogy miképpen vinné véghez pontosan a tervet - számolt be a CNN.

Mike Waltz, aki az elnök leendő nemzetbiztonsági tanácsadója, az utóbbi napok során alaposan átvizsgált egy sor javaslatot az ukrajnai helyzet megoldására. Az elképzelések között szerepel az a javaslat is, amelyet Keith Kellogg tábornok terjesztett elő, akit Trump szerdán nevezett ki a kelet-európai ügyek különleges megbízottjának. A hírek szerint a tervek egyes részletein még finomítanak, azonban egyre több információ szivárgott ki a közvélemény elé.

Az első lépésként Washington el fogja indítani a tűzszünet kezdeményezését a konfliktusban részt vevő felek között. A cél az, hogy a helyzetet ideiglenesen stabilizálják, amíg Kijev és Moszkva meg nem kezdik a tárgyalásokat egymással. A remények szerint ez a lépés lehetőséget teremt a békés rendezéshez.

Valószínűleg a következő lépés az lesz, hogy a NATO és az európai szövetségesek számára lényegesen nagyobb anyagi terheket kell vállalniuk az ukrajnai támogatás érdekében.

Fontos, hogy visszaállítsuk az elrettentés erejét, megteremtsük a béke állapotát, és megakadályozzuk az eszkalációs létra további fokozódását, ahelyett, hogy reagálnánk a kialakult helyzetre.

- mondta Waltz a hétvégén az amerikai Fox Newsnak egy interjúban.

Donald Trump a választási kampány során többször hangsúlyozta, hogy ha ő lett volna az elnök, a konfliktusok elkerülhetők lettek volna. Júliusban már odáig merészkedett, hogy megígérte: ha őt választják, mindössze egy nap alatt véget vet a háborús helyzetnek. Ezt követően a Kamala Harris-szel folytatott vitájában nem mutatott hajlandóságot arra, hogy nyíltan támogassa Kijevet.

A Kellogg-terv keretein belül Ukrajna a jövőben is jogosult lenne amerikai fegyverek beszerzésére, de ennek alapfeltétele, hogy Kijev hajlandó legyen tárgyalni az orosz féllel. Washington világosan kifejezné álláspontját: a tűzszünet és a diplomáciai megoldások irányába kívánnak lépni. Moszkvát a szándékaik komolyságának bizonyítékaként azzal kívánnák meggyőzni, hogy Ukrajna potenciális NATO-csatlakozásának terveit "egy hosszabb időre" felfüggesztenék.

Ezeken túlmenően számos javaslatot is alaposan megfontoltak:

Jelenleg még korai lenne biztosan megmondani, hogy melyik irányvonalat választja az amerikai elnök, hiszen gyakran módosítja véleményét a külpolitikai ügyekben. Az elnöki stábban azonban nem tapasztalható egységes konszenzus a kialakult helyzettel kapcsolatban. Gorka Sebestény, a magyar származású politikai tanácsadó, aki Waltz egyik legfontosabb munkatársa lesz, kifejtette, hogy...

Putyin gyanús módszerekkel operáló vezető, akinek cselekedetei egyre inkább egy gengszter stílusára emlékeztetnek. Az Egyesült Államoknak pedig fokoznia kellene a támogatását Ukrajna iránt, több fegyverrel és katonai segítséggel, hogy megvédje szuverenitását és függetlenségét.

Ennek ellenére jóval valószínűbb, hogy Washington az eddigieknél jóval keményebb hangnemet fog megütni Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és tárgyalóasztalhoz próbálja kényszeríteni majd a szövetségesét.

Related posts