Egy volt észak-koreai katona most felfedte a hadseregben uralkodó borzalmas körülményeket, amelyekről eddig csak sejtések keringtek. Az áldatlan állapotok, amelyek a katonák mindennapjait jellemzik, megdöbbentő részletekkel szolgálnak a rendszer brutalitá

Az állandó propaganda, valamint a lőszerhez - vagy akár a vécépapírhoz - való korlátozott hozzáférés volt a rideg valóság az észak-koreai hadseregben - mondta a Business Insidernek egy volt katona.

Hyunseung Lee, aki Észak-Koreában látta meg a napvilágot, 2014-ben családjával együtt elhagyta hazáját. Katonai szolgálata során a 11. hadtest, más néven a Vihar Hadtest, tagjait képezte ki. Ez az elit egység mostanában felkeltette a figyelmet, mivel feltételezések szerint Oroszország oldalán vesz részt az Ukrajna ellen zajló konfliktusban.

A férfi jelenleg a Global Peace Foundation tanácsadójaként tevékenykedik Washingtonban. Novemberben nyílt levelet intézett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz, amelyben a katonákat Kim Dzsong Un és Vlagyimir Putyin közötti "kegyetlen alku" áldozataként emlegette. A levélben arra biztatta Zelenszkijt, hogy alkalmazzon pszichológiai taktikákat a helyzet kezelésére.

Lee első kézből szerzett ismereteket az észak-koreai hadseregről Kim Dzsongil, Kim Dzsongun 2011-ben elhunyt apja uralkodása alatt. Beszámolója ritka pillanatképet ad a "remetekirályságról", valamint annak katonai műveleteiről - véli a portál.

Lee elmondta, hogy 2002 áprilisában belépett az észak-koreai hadsereg kötelékébe. A kiképzést követően első beosztása a 4. hadtest felderítő tüzérségi zászlóaljában volt. Ez a különleges egység főként az ellenséges bázisok megfigyelésére és a pontos koordináták továbbítására specializálódott, hogy támadások során hatékony tüzérségi csapásokat tudjanak végrehajtani.

Ez egy rendkívül megterhelő életforma volt, ahol a tisztálkodási lehetőségek erősen korlátozottak voltak, az ételek választéka szegényesnek bizonyult, és gyakran saját kreativitásukra kellett támaszkodniuk, ha vécépapírról volt szó.

Az első napon a zoknimat vettem igénybe a takarításhoz.

- Tedd különlegessé a szöveged! - javasolta Lee, hozzátéve, hogy később szórólapokat, könyveket vagy leveleket használtak az ötletek megvalósítására. Elmondása szerint az alsóneműk is közös használatban voltak. "Együtt mostuk ki őket, aztán a rangidős tisztek véletlenszerűen osztották ki az alsóneműket" - mesélte.

Lee elmondta, hogy havonta 50 észak-koreai wont kapott fizetségként, ami körülbelül egy jégkrém árának felelt meg. A katonák így arra kényszerültek, hogy magánvállalkozással egészítetsék ki a jövedelmüket, ami törvényellenes volt. "Alapvetően senki sem tudott megélni az észak-koreai fizetési rendszerből" - tette hozzá.

Mivel Lee sosem tapasztalta meg a külvilágot, teljesen meg volt győződve arról, hogy az észak-koreai hadsereg elegendő erővel bír ahhoz, hogy szembeszálljon az Egyesült Államokkal, és akár le is győzze a világ egyik legnagyobb katonai hatalmát. Csak később derült ki számára, hogy a hadsereg által használt felszerelések némelyike még a második világháborúból származott, ami teljesen átalakította a háborúról alkotott képét.

A kiképzési folyamatot drasztikusan megszorították, mivel attól tartottak, hogy a felszerelések, amelyeket nem volt könnyű pótolni, megsérülhetnek. Amikor fegyveres gyakorlatozásra került sor - főként az AK-47 észak-koreai variánsával - a lövöldözések száma rendkívül alacsony volt, mivel a lőszereket „szigorú felügyelet” alatt tartották.

A katonai pályafutásom első évében mindössze három lövést adhattam le.

„Tedd különlegessé a szavaimat!” - szólt az egykori katona.

Lee megosztotta, hogy hat hónapot szentelt a Vihar Hadtest katonáinak felkészítésére, miután egy különleges taktikai egységhez helyezték át. Ebben az időszakban a lövészet, késdobálás és harcművészet rejtelmeit tanította, hogy a katonák felkészültebben állhassanak a kihívások elé.

Elmondása szerint a magas és atletikus testalkatú katonákból álló egység egy kivételes elit alakulat, amelyet külföldi műveletek lebonyolítására képeztek ki. Különös figyelmet fordítanak a légi bevetésekre, mesterlövész feladatokra és a könnyűgyalogsági akciókra, ezzel biztosítva a műveletek hatékonyságát és sikerességét.

Lee emlékezete szerint az alakulatnál eltöltött időszak alatt már jelentős mennyiségű lőszer állt rendelkezésükre, azonban a "rezsim képtelen volt üzemanyagot és repülőgépeket biztosítani". Ez azt eredményezte, hogy a légi egységeknek csak makett használatával kellett gyakorolniuk, leugorva a műszeres másolatokról.

Míg Észak-Korea és Oroszország hosszú ideje közös nevezőre jutott a hasonló stratégiák és eszközök alkalmazásában, a fejlett taktikák terén a helyzet már teljesen eltérő.

Azt állítanám, hogy a kiképzésük teljesen eltér a mai hadviselés követelményeitől.

- mondta a rohamosztagról.

Tavaly egy ukrán tisztviselő azt mondta a Business Insidernek, hogy a Vihar Hadtest valószínűleg halálos dróntechnikákat tanul a harctéren. A szakértők korábban azt is elmondták, hogy a katonák - annak ellenére, hogy Észak-Koreában büszke státuszuk van - Oroszországban valószínűleg a ranglétra legalján helyezkednének el. Ezt a véleményt Lee is osztja.

Szerinte kommunikációs problémák is vannak, és az orosz katonák kihasználják az észak-koreai csapatokat. Ukrajna már korábban is azt állította, hogy a nyelvi akadályok halálos baráti tűzzel járó incidenseket okoztak.

A Vihar Hadtest jövőjével kapcsolatban, amikor arra a kérdésre került a sor, hogy túlélhetik-e az Oroszország ellen Ukrajna oldalán vívott harcokat, Lee csak annyit mondott: "Őszintén szólva, nem tudom." Azonban egy dologban biztos: a katonák mindent megtesznek, hogy minél előbb hazatérhessenek. "A céljuk, hogy visszajussanak, és életben maradjanak" - tette hozzá Lee.

Related posts