Kőkorból származó fegyverekre bukkantak egy barlang rejtett zugában | 24.hu

Egy texasi nemzeti park barlangjában bukkantak rá a valaha felfedezett egyik legősibb vadászfelszerelésre. Az eszközkészletben található több izgalmas elem, például egy bumeráng, valamint fa- és kőhegyű nyilak - erről számolt be a New York Times. A szakértők a leleteket kiemelkedő jelentőségűnek tartják, mivel ezek az anyagok új fényt deríthetnek arra, hogyan vadásztak és fejlesztették eszközeiket a kőkorszaki emberek.

A tárgyakat egy San Esteban Rockshelter nevű, részben beomlott barlangban bukkantak rá. A helyszínt évek óta fosztogatták kincsvadászok, ezért nagy kihívás volt olyan részt találni benne, ami érintetlennek mondható. A kutatók ezért sziklák közötti apró nyílásokon préselték át magukat, hogy olyan nehezen hozzáférhető területekre jussanak, ahol még reménykedhettek leletekben.

Igazán ősi dolgokat akartunk találni, ezért egyre mélyebbre és mélyebbre merészkedtünk

- árulta el Dr. Bryon Schroeder, az ásatások egyik vezetője.

Erőfeszítéseik végül meghozták gyümölcsüket, amikor ráakadtak a vadászfelszerelés első darabjaira egy olyan helyen, ahová a szakértők szerint a vadászó emberek megpihenni, törött eszközeiket megjavítani térhettek be. A leletegyüttes azért különleges, mert számos fából, bőrből és tollból készült tárgyat is tartalmaz, pedig ennyire régi korokból általában csak kő- és csonteszközök maradnak fenn.

A gyűjtemény legidősebb kincse egy körülbelül 7000 éves atlatl, azaz dárdahajító, amely lehetővé tette az ősi emberek számára, hogy távolabbra juttassák el lándzsáikat. Ezen kívül felfedeztek egy bumeráng törzset is, valamint fa nyílhegyeket, amelyek segítségével mérget adhattak be a kiválasztott zsákmányállatnak.

Ezek a tárgyak azok, amelyeket a vadászó-gyűjtögető közösségek nap mint nap magukkal hurcoltak. Nyilvánvaló, hogy rendkívül felkészültek voltak, kifinomult eszközeik révén pedig a technológiai tudásuk is meglepően fejlettnek bizonyult. Az ő életmódjukban is fellelhető a gondos tervezés, és nem utolsósorban, emberi mivoltukban éppen olyan okosak voltak, mint mi vagyunk ma.

- véli Dr. Christopher Morgan professzor, az ásatásokon résztvevő egyik régész-antropológus.

A barlangban a tárgyakon kívül emberi ürülékmaradványokat is felfedeztek. A kutatók remélik, hogy ezek elemzésével arra is választ kaphatnak, pontosan milyen táplálékforrásokból állhatott össze az őskori emberek étrendje.

Related posts