Klimax és a testünk átalakulása: Mit várhatsz 40 felett? Ahogy elérjük a 40-es éveinket, testünk számos változáson megy keresztül, és ez különösen igaz a nőknél a klimax időszakában. Ez az átmeneti fázis nem csupán a hormonális szintek változását jelenti

Ahogy telnek az évek, a szervezetünk számos változáson megy keresztül, amelyek befolyásolhatják az egészségünket. Különösen érdekes a kapcsolat a változókor és a hólyaghurut gyakorisága között. Mi állhat a háttérben? Fedezd fel a részleteket, és tudd meg, miért fontos ez a tudás!
Elsősorban anatómiai különbségek állnak annak hátterében, hogy a nőknél gyakrabban fordul elő hólyaghurut, azaz a felfázás. A női húgycső rövidebb, így azon át a kórokozók hamarabb eljutnak a hólyagig.
Juli legjobb barátnőjének mesélte, hogy milyen sok furcsa új változás van a testében, amit a változókor hozott magával, és hogy mostanában nagyon gyakran tapasztalja a hólyaghurut kellemetlen tüneteit.
Lili mesélni kezdett a menopauza előtti időszak nehézségeiről. "A női test és a hormonális rendszer átalakulása már nem volt meglepetés számomra, tudtam, hogy a menstruációs ciklusom rendszertelenné válik, és a tüszőérés is ritkábbá válik. Ezzel fel voltam készülve, de arra nem számítottam, hogy a klimax okozta kihívások mellett a felfázás zavaró tüneteivel is szembe kell néznem. Az orvosom később elmagyarázta, hogy a hormonális változások következtében a hüvely falának elvékonyodása miatt nő a fertőzésekre való hajlamom" – mesélte Lili, akinek a változókorral járó hormonális ingadozások miatt a nyálkahártyája érzékenyebbé vált, így könnyebben elkapta a felfázást.
A felfázást, vagy más néven hólyaghurutot nem közvetlenül a hideg okozza, hanem baktériumfertőzés. A nőknél negyven fölött azért alakulhat ki könnyebben ez a betegség, mert általában ilyenkor kezd el csökkenni a női hormonok szintje.
A hüvely egészséges működéséhez elengedhetetlen a tejsavtermelő baktériumok számára szükséges glikogén, amelynek képződéséhez az ösztrogén hormon elengedhetetlen. Ez a hormon a női test fő nemi hormonjaként játszik kulcsszerepet, azonban egyes élethelyzetekben - leginkább a változókor idején - a szintje jelentősen csökkenhet. Ez a csökkenés hátrányosan befolyásolja a jótékony baktériumok működését, ami a hüvely védekezőképességére, valamint a hüvelyhám vastagságára és hidratáltságára is kedvezőtlen hatással van.
A hormonális szintek csökkenése következtében az urogenitális traktus nyálkahártyája elvékonyodik, ami atrófiához és a funkciók romlásához vezet. Ennek eredményeként a nyálkahártya szárazsága is megjelenik.
A változókorban tehát a hüvely szárazabbá, érzékenyebbé és sérülékenyebbé válik, a hámszövetek sorvadása pedig nemcsak a vaginát, hanem a húgyutakat is érinti. Ösztrogén hiányában a gyengülő, elvékonyodó szövetek értelemszerűen hajlamosabbak a fertőzésekre, emiatt a hólyaghurut is könnyebben alakulhat ki.
"Nekem eleinte bevált a házipraktika, a gyulladás- és fájdalomcsillapító készítmények, amelyeket az orvos ajánlott. A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó tea a többi között a csalán-, rozmaring-, medveszőlőlevél-, aranyvessző- vagy a hibiszkusztea. Csak ajánlani tudom. Mivel a hólyaghurut gyakran kialakult, küzdöttem, és minden létező praktikát bevetettem" - mondta Lili.
A felfázás jellegzetes tünete a gyakori vizelési inger, a csípő, égő érzés pisiléskor, illetve alhasi görcsök is jelentkezhetnek. A hirtelen fellépő panaszokat tanácsos mielőbb kezelni, mert ha időben cselekszünk, akár gyógynövények segítségével is visszaszorítható a betegség, és így elkerülhetjük az antibiotikumszedést.