Merész beavatkozás zajlik, de az eredmény önmagáért beszél: a beteg saját fogát ültetik be a szemébe, hogy újra visszanyerje a látását.

Ez nem egy sci-fi vagy horrorfilm izgalmas pillanata, hanem egy különleges szemsebészeti eljárás, amelyről még az orvosi közösség is csak most kezd értesülni. Ausztráliában már több sikeres beavatkozást hajtottak végre, míg Kanadában most először próbálkoznak ezzel a forradalmi technikával.

A "fog a szemben" (vagy hivatalos nevén az osteo-odonto-keratoprotézis, OOKP) műtéti eljárás már több évtizedes múltra tekint vissza, de Ausztrálián kívül valójában csak kevés helyen ismerik. Egy olyan szemsebészeti eljárásról van szó, amelynek köszönhetően újra láthatnak azok a páciensek, akik a legsúlyosabb szaruhártya- és szemfelszíni betegségekben szenvednek. Azok jöhetnek szóba, akiknek például súlyos szaruhártya-vakságuk van a szem elülső részén, amiért az autoimmun betegségek, égések és egyéb traumák okozta kötőhártya-hegesedés okolható, viszont a retina és a szem hátsó részén lévő látóidegek egészségesek.

Az eljárás valóban egyedülálló. Röviden összefoglalva: a beteg egyik fogát, tipikusan a szemfogát, eltávolítják, majd a helyére egy műanyag optikai lencsét ültetnek, ezzel létrehozva a mesterséges szaruhártya alapját. Az eljárás természetesen sokkal összetettebb, és két különböző műtétre van szükség. Az első beavatkozás során, amely körülbelül hat órát vesz igénybe, a kihúzott fogat téglalap alakúra csiszolják, majd lyukat fúrnak bele, ahová a műanyag optikai lencse kerül.

Hogy miért a páciens fogát választják? Ennek két oka is van. A fogak dentinje a test által termelt legkeményebb anyag, így ideális burok a műanyag lencse számára. Mivel pedig a beteg testének egy részét használják, nem kell félni a kilökődéstől.

A következő fázisban a fogba zárt lencsét beültetik az arc belső részébe, lehetővé téve ezzel, hogy új szövet fejlődjön körülötte. A fogat három hónapon keresztül az arcban kell tartani, ez idő alatt alakul ki a tartós szövet réteg. A sebészek ezen kívül eltávolítanak egy bőrlebenyt az arc belsejéből, amit a második műtétig a páciens szemére varrnak.

Három hónappal később, egy újabb műtét keretein belül eltávolítják a fogat az arcából. A sebész óvatosan visszahúzza a szemet védő bőrlebenyt, majd eltávolítja a sérült íriszt és a szemlencsét. A következő lépésben a műanyag lencsét tartó fogat rögzítik a szemgolyóra, amelyet a fog körüli szövet tesz lehetővé, ami az arcban fejlődött. Az eredmény egy rózsaszínű szem, amelynek közepén egy kis fekete kör található – ezen keresztül képes a beteg látni.

Ez a komplex műtéti eljárás természetesen nem mentes a kockázatoktól. Mint ahogy bármelyik szemműtét esetében, itt is előfordulhat fertőzés, ami a legrosszabb esetben a látás elvesztéséhez vezethet. Ugyanakkor bizakodásra ad okot, hogy már tíz országban végeztek ilyen típusú műtétet, és a sikerességi arány rendkívül kedvező. Ráadásul annak, akinek a látása visszaadható ezzel a beavatkozással, mindenképpen megéri vállalni a viszonylag alacsony kockázatot.

Related posts